
Noć muzeja, tradicionalna i omiljena manifestacija, ove godine će se u Hrvatskoj održati u petak 27. siječnja. Ove godine tema nosi naziv "Muzeji su važni" i premda se čini da je veoma općenita, iz Hrvatskog muzejskog društva ovako objašnjavaju zašto su toliko važni:
- U vremenu kada se događaju nesagledive promjene u svim sferama života i rada – od dramatičnih klimatskih promjena, pandemije Covida 19, koji su utjecali i utječu na ukupne socijalne, ekonomske i svake druge segmente života.
Zadnjih godina porasla je svijest o važnosti održivog razvoja, kroz očuvanje prirode, društva i ljudske civilizacije, koja je ovim pojavama nepovratno ugrožena.
U svim ovim procesima, muzeji imaju svoju važnu ulogu, imaju moć, kako je svjetska muzejska zajednica izrazila u ICOM-u, pa i nova definicija muzeja objavljena uz Međunarodni dan muzej 18. svibnja ove godine, potvrđuje ovo određenje - odgovornost muzejske zajednice za prirodne, kulturne i ekonomske procese u društvu, za očuvanje materijalne i nematerijalne baštine za budućnost, za izgradnju zajednice i pojedinca.
Organizatori, između ostalog navode kako su muzeji centri edukacije svih društvenih slojeva u području kulturnog naslijeđa, centri razmjene utjecaja i ideja o umjetnosti i komunikacije s posjetiteljima, nosioci kulturne obnove, istraživanja, inovacija i primjene najsuvremenijih tehnologija, generatori razvoja kulturnog turizma i još mnogo toga.
Datum održavanja koji uvijek zahvaća zadnji vikend u siječnju nije slučajno odabran - to je vrijeme u kojemu redovito fali kulturnih zbivanja (ustanove su se "ispucale" za vrijeme proteklih blagdana), u pravilu je hladno i ulice su puste, osobito u noćnim satima. Ovo događanje uvijek ih ispuni i oživi jer su građani navikli na šetnju od jednog do drugog muzeja.
Počelo je 1997.
Podsjetimo ukratko i na povijest manifestacije. Prvi put je održana u Berlinu 1997. godine, i zbog velikog interesa brzo se proširila čitavom Europom.
Hrvatsko muzejsko društvo organizira manifestaciju od 2005. godine. Idejne začetnice i voditeljice projekta su mr. Vesna Jurić Bulatović i mr. Dubravka Osrečki Jakelić, koje su tada pokrenule akciju kao gradski pilot projekt sa šest zagrebačkih muzeja. Od 2007. Noć muzeja prerasta u nacionalnu manifestaciju u koju se uključuje sve više muzeja i gradova.
Od toga vremena, zabilježeno je preko tri milijuna i 726 tisuća posjetitelja, a najčešće ih u jednoj Noći bude oko 300 tisuća.
Međutim, u prošloj godini, dok je još harala korona, broj je jedva premašio 91 tisuću. Bit će interesantno vidjeti ovogodišnje retultate.
Valja napomenuti i to da se u program, osim muzeja uključuju i arhivi, knjižnice, zbirke i obrazovne institucije.
Hrvatski pomorski muzej Split bit će otvoren od 18 do 1 sat, a posjetitelji će osim stalnog postava moći vidjeti izložbu "Zaboravljena Dalmacija" koja donosi razglednice, fotografije i dokumente iz privatne zbirke Igora Goleša i njegovih kolega kolekcionara.
Obuhvaćeno je razdoblje od početka 19. stoljeća do 1960. godine. Za ovu prigodu bit će obogaćena dodatnim eksponatima.
Udruga RADDAR uz potporu Muzeja nad ulazom u Tvrđavu Gripe postavit će instalaciju "PATERNITE, MATERNITE, NATALITE". Riječ je o instalaciji umjetnika Ante Kuštre.
U okviru projekta WRECKS4ALL realizirana je dvorana sa naočalama za proširenu stvarnost. Posjetitelji mogu virtualno zaroniti na devet podvodnih lokaliteta iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore kao i pregledati dodatnih 9 lokaliteta u 2D formatu. Zbog ograničenog broja korisnika u dvoranu će se puštati 20 posjetitelja svakih pola sata.
Etnografski muzej Split organizira dvije filmske projekcije i dva predavanja.
S Markom i Darkom po Splitu
Emitirat će se filmovi nastali u produkciji samog muzeja, vezani uz izložbe koje su tu postavljane a predavanje o magijskim predodžbama u Dalmatinskoj zagori održat će u 19.30 Dean Mršić. U 20.30 sati predavanje će imati prof. Božidarka Šćerbe Haupt, a govorit će o svom projektu vezanom uz Marulića, "S Markom i Darkom po Splitu".
Muzej grada Splita poziva na izložbu "70 godina u Papalićevoj – svoji na svome", u muzejskoj galeriji, u Galeriji Emanuel Vidović na izložbu "Dunav Rendić – slikar i boem", a u Podrumima na izložbu "Fragmenti prošlosti carske palače u Splitu" i topli čaj.
Organizirat će se besplatna stručna vodstva za građane, a u Podrumima pedagoško–edukativna radionicu za djecu.
U Galeriji umjetnina će, uz razgledavanje postojećih izložbi, posjetitelji u 19 sati moći poslušati predavanje povjesničara umjetnosti Zvonka Makovića "Nina Ivančić i nova slika".
U 21 sat bit će u Galeriji otvorena izložba studentskih intervencija u stalnom postavu pod nazivom "Rastavi, sastavi, nastavi". Studenti slikarstva i povijesti umjetnosti su na neke izložene radove reagirali vlastitima pa je postav za ovu zgodu prilično "šaren".
U Prirodoslovnom muzeju Split moći će se između ostalog razgledati stalni postav Malakološke zbirke Bakotić, izložba Oblici kroz vrijeme – fosilna fauna iz bogatog fundusa muzeja i zoološkog vrta te video projekcija filma "Povijest Prirodoslovnog muzeja" u vlastitoj produkciji s početkom u 18, 20 i 22 sata.
U Sveučilišnoj galeriji u 18 sati otvara se izložba Slikarstvo i mogućnosti slike: generacija 2022.
Zvijezde iznad Mosora
Izložba predstavlja diplomske radove studenata Slikarskog odsjeka Umjetničke akademije u Splitu koji su diplomirali u 2022. godini.
Muzejska zbirka "Riznica splitske katedrale" smještena je u palači Skočibučić-Lukaris na zapadnoj strani Peristila omogućit će razgledavanje postava, uz stručno vodstvo kustosa Riznice će se otvoriti krstionica sv. Ivana Krstitelja a ako dozvole vremenski uvjeti, bit će otvoren i zvonik sv. Dujma - za pogled na noćni Split.
Autobusne linije prilagodit će se u Noći muzeja posjetiteljima, a tko se želi udaljiti iz grada, čeka ga program u Zvjezdanom selu Mosor od 18 do 1 sat.
Priprema se revijalna izložba slika likovne udruge Emanuel Vidović, scenski nastup učenika OŠ Kman-Kocunar: "Male priče velikih i malih muzeja", glazbeni i baletni nastup učenika Glazbene škole Josipa Hatzea, nekoliko predavanja i promatranje neba - ukoliko dozvole vremenski uvjeti.