
Moderna veterinarska medicina je životinjama omogućila kvalitetniji i duži život, no baš kao i ljudska, ima svoje granice. To je na teži način doznala Mira Buble Ćudina, edukacijska rehabilitatorica trogirske udruge tjelesnih invalida TOMS.
Njezina 13-godišnja engleska pointerka Lola je prošle godine "zaradila" protruziju diska. Bolest je brzo napredovala i Lola je u kratko vrijeme postala nepokretna. Kako to već biva, Miri su neki savjetovali da psa uspava, da se "jadna životinja ne pati", no ona nije tako lako odustajala.
- Ona je meni član obitelji, ne mislim da je 13 godina toliko staro i da je trebam uspavati, ako joj ikako mogu pomoći. Za početak sam joj nabavila invalidska kolica za pse, a onda se posvetila potrazi za alternativnim rješenjima - priča Mira. I upravo je to bio pun pogodak, a rješenje se nalazilo bliže nego je mogla i sanjati.
Teo Radić, njezin kolega i fizioterapeut u udruzi TOMS, je kao komplementarnu tehiku prlikom tradicionalne fizioterapije za djecu s invaliditetom koristio Emmett metodu. Riječ je o manualnoj neuromišićnoj stimulaciji pri kojoj se laganim pritiscima na određene točke na tijelu smanjuje bol, opušta i korigira mišić te poboljšava cirkulacija. Uočio je brojne pozitivne promjene, a uskoro je doznao da se ista tehnika može primjenjivati i na životinjama.
Njegov 12-godišnji samojed Fox već se dulje vrijeme borio s artrozom, što ga je potaknulo da se dodatno educira.
- Foxu su "propadale" stražnje noge, nije se mogao ustati s poda, samo se vukao i cvilio. Stalno je bio kod veterinara na injekcijama, pa bi opet pao i tako u krug. Prognoze nisu bile dobre, bilo je pitanje dana kada se više neće moći podići. Kad sam saznao da bi mu Emmett mogao pomoći, završio sam prvi stupanj edukacije i odmah započeo terapije s njim. Sad je i više nego dobar, bolje hoda i penje se skalinama bez problema - objašnjava Teo. Istu terapiju je primjenio i na Loli, a prvi rezultati su bili vidljivi nakon dva tjedna.
- Lola se još uvijek vanka kreće pomoću psećih invalidskih kolica, ali u kući samostalno šeta. Potpuno se oslanja na svoju lijevu šapu dok na desnu može nešto manje, ali to je ogromno poboljšanje u odnosu na ono što je bilo, sad je u stanju prići zdjelici kada se želi napiti vode, igra se sa svojim igračkama, a polako se i počela penjati uz stepenice - priča sa smješkom Mira.
Teo napominje da se radi o vrlo nježnoj i sigurnoj vrsti neuromišićne stimulacije.
- Za razliku od akupresure i sličnih tehnika, nema jakog pritiska, terapijski učinak se postiže laganim dodirima. Pozitivno utječe na gibljivost mišića, ravnotežu i novi, pravilniji, obrazac kretanja. Može pomoći kod ozljeda nakon nesreća, nelagoda uzrokovanih ogrlicama, bolnih leđa, ograničene pokretljivosti, a moguće je i pritiskom na određene točke zaustaviti ili barem ublažiti napadaj epilepsije kod psa. Jako brzo daje rezultate, ponekad odmah nakon prvog tretmana - objašnjava.
Oduševljen ovom metodom, odlučio je pomoći i drugima. Trenutno kod njega na terapije dolazi osam pasa, svi pokazuju poboljšanje, a pomaže im potpuno besplatno.
- Ja sam se educirao da pokušam pomoći Foxu, nije mi bio plan raditi s drugim psima, ali teško je odbiti ljude kad vidim da ovo pomaže. Volio bih kad bi se više ljudi zainteresiralo za naučiti ovu tehniku. Problem je što u cijeloj Dalmaciji trenutno samo dvije osobe prakticiraju Emmett - ja u Trogiru i Ognjen Berić u Splitu, i jednostavno ne stižemo. Nedavno mi se javila jedna gospođa s Mljeta koja nema gdje bliže odvesti psa na terapiju.
Dolazio mi je i jedan shih tzu iz Zadra koji se napokon počeo podizati na šape nakon četvrtog tretmana, a sada zbog zabrane kretanja između županija propušta terapije. Bilo bi puno lakše kad bi na njihovim područjima bilo osoba koje rade ovu vrstu terapije s psima - govori Teo.
Napominje da tečaj može pohađati bilo tko.
- Nije potrebno biti veterinarske ili medicinske struke. Tijekom prvog stupnja se uči o anatomiji psa i početne korekcije, a u kasnijim stupnjevima se savladavaju ostale korekcijske tehnike. Najbitnije je da osoba voli životinje i ima volju za učenjem. U nadi da ćemo popularizirati ovu tehniku, pozvali smo instruktoricu Nataliju Nakić Divković iz Pule, koja je i sama fizioterapeutkinja, da održi prvi stupanj edukacije u Trogiru sredinom veljače.
Pozivam sve zainteresirane da se putem web stranice Emmett Hrvatska prijave i sami isprobaju ovu metodu - poziva Teo. Svi kojima su potrebne dodatne informacije o edukaciji ili žele čuti o primjeni ove tehnike iz prve ruke, mogu se javiti i direktno njemu putem Facebooka ili na e-mail teo.radic23@gmail.com.