
Koronavirus u Hrvatskoj u zadnje vrijeme kao da "odabire" žrtve mlađe životne dobi. Razlog tome su okupljanja većeg broja ljudi, mimo svih epidemioloških preporuka.
A ljeto je takvo, traži i nudi zabavu, noćni klubovi okupljaju i pozivaju, a mladi se rado odazivaju. Turisti ponajviše. Sve je veći broj onih koji su po povratku u svoje matične države osim uspomena na izvanredan provod na Jadranu ponijeli i virus.
Upravo zbog toga je Finska uvela izmjene u svojem granični promet, pa nas je stavila u grupu država sa Andorom, Bugarskom, Rumunjskom, Velikom Britanijom i Monakom, nakon povratka iz kojih Finci moraju u samoizolaciju na dva tjedna. Preciznije – samoizolacija im je preporučena od strane njihova stožera.
I Italija razmišlja o uvođenju promjena u svoju graničnu politiku, piše Corriere Della Sera, pogotovo kada je riječ o turistima koji se vraćaju nakog godišnjeg odmora provedenog u Grčoj i Španjolskoj, ali i onima koji su boravili na Malti i u Lijepoj našoj.
Razmišljaju o uvođenju takozvanog "brzog testa" na koronavirus u zračnim lukama. Svjesni su i oni kako im se sugrađani vraćaju zaraženi.
Ono što najviše brine epidemiologe jest činjenica kako se COVID-om inficiraju sve češće oni mlađi od 40 godina, a kada njima pridodamo djecu koja su najčešće asimptomatična – problem je nesaglediv. Kako mu stati na kraj?
Usprkos porukama Europske komisije da se u donošenju odluka o borbi protiv koronavirusa treba postići konsenzus među državama članicama, svaka zemlja donosi odluke za sebe.
Tako je, prmjerice, Belgija svojim sugrađanima zabranila putovanje u neke španjolske regije, uključujući Kataloniju, i zabranila ulazak onima koji dolaze iz dijelova Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva, Bugarske, Hrvatske, Litve, Rumunjske i Švicarska; Danska je na svoj 'crveni popis' uvrstila Španjolsku, Bugarsku, Luksemburg, Rumunjsku i Andoru; Norveškoj je potrebna desetodnevna samoizolacija onima koji dolaze iz Francuske, Monaka, Švicarske, Češke; Njemačka provodi brze testove na onima koji dolaze iz područja visokog rizika, uključujući dijelove Bugarske i Rumunjske...
Pitanje je – što radimo mi?