HajdukVulić za petama Kopiću

Eto razloga za brigu: trener Hajduka je u 'nizu nepobjedivosti' od pet utakmica, a njegov je prethodnik smijenjen nakon šeste

7. studenog 2018. - 08:55

Poslije šest utakmica bez pobjede na startu prvenstva s klupe “bijelih” morao je otići Željko Kopić.

Njegov nasljednik Zoran Vulić krenuo je pobjedama nad Rudešom i Istrom 1961, ali je onda i pod njim momčad upala u sličan glib. Remi u Velikoj Gorici već je peta uzastopna prvenstvena utakmica “bijelih” bez pobjede. Još jedna i ponovit će se katastrofalan učinak sa starta sezone, Kopićev “niz nepobjedivosti”.

Ozljede i sporne situacije

Može se govoriti o brojnim problemima s ozljedama ili o novoj spornoj situaciji kada u završnici ogleda s Goricom (1:1) u korist Hajduka nije dosuđen kazneni udarac. No, mimo toga, Hajduk je cijelo drugo poluvrijeme s igračem više bio gotovo potpuno bezopasan, nije stvorio pravu priliku.

Kod drugoligaša Šibenika u kupu je pak bio opasniji, stvarao pritisak, kao i protiv Rijeke kada je, unatoč remiju, pružio najbolju izvedbu u zadnje vrijeme. Međutim, i na Šubićevcu je također s igračem više tek u završnici regularnog dijela susreta izborio produžetke, pa onda u 119. minuti i prolazak u četvrtfinale.

Uz sve to je ovim remijem propuštena i velika prilika da se Hajduk približi četvrtoplasiranoj Gorici. Ovako donedavni drugoligaš “bijelima” i dalje bježi velikih deset bodova.

Tužno je što je jedini pravi rezultatski pomak koje navijačima “bijelih” može donijeti malo radosti onaj kojim se tim bodom njihov klub sa sedmog u tom trenutku (sinoć su igrali Slaven i Inter) popeo na šesto mjesto ljestvice. Međutim, nakon 13 odigranih kola Hajduk ima, za renome kluba, mizernih 13 bodova, učinak kakav prije početka sezone nisu očekivali ni najveći pesimisti. U 13 kola Hajduk je uspio pobijediti samo vjerojatnog budućeg drugoligaša Rudeš i pretposljednju Istru 1961. Učinak iz noćne more.

Samo Rudeš zabio manje golova

Manje golova od Hajduka ove sezone u ligi zabio je tek Rudeš. Samo 15 golova u 13 susreta, od čega gotovo pola u dva startna Vulićeva ogleda, u spomenutim pobjedama protiv Rudeša i Istre, ukupno sedam.

Od tih 15 golova četiri su postignuta s bijele točke. Dakle, iz igre Hajduk ne zabija u prosjeku ni gol po susretu, tek 11 u 13 susreta. A protiv Gorice je Brazilac Jairo zabio prvi Hajdukov ligaški gol iz igre nakon čak 416 minuta nogometa, odnosno četiri susreta suše.

Nagledali smo se preokreta, u nogometu se sve može brzo okrenuti, ali prvo se mora (p)okrenuti Hajduk. Dotad je iluzorno pričati i pisati o plasmanu u Europu kroz prvenstvo, o bodovnom zaostatku za momčadima s vrha. Dok je Dinamo na korak od prezimljavanja u Europi, Hajduk se bori (s protivnicima i sam sa sobom) da prezimi s nadom da će se plasirati u Europu iduće sezone.

No, Hajduk je u situaciji da ne treba ni gledati druge, dok se prvo ozbiljno ne pozabavi sam sobom. Po prikazanom, ukoliko se stvari drastično ne (p)okrenu, ovakav Hajduk niti ne zaslužuje Europu.

18. rujan 2020 21:25