Domaći nogometmogli su i do sva tri

Hrvatski prvak zasluženo je došao do boda na teškom gostovanju i još jednom pokazao da je dosegao europsku zrelost

Piše Antonio Juričić
23. listopada 2019. - 12:40

Dinamo je zasluženo osvojio bod u Harkivu protiv favoriziranog Šahtara, a mogao je možda čak i sva tri.

Bjeličina momčad bila je ravnopravan protivnik u svakom aspektu igre, a dobro posložena taktika s obje strane osigurala nam je jednu dosta kontroliranu utakmicu, bez puno srljanja i nasumičnih događaja. Naravno, uz iznimku Pyatovljevog trenutka pomračenja uma kojim je darovao kazneni udarac Modrima.

Počelo je loše za Dinamo, u 16. minuti Konoplyanka je iskoristio dobru loptu Marlosa i doveo domaćine u vodstvo. Pogotku je kumovalo preduboko pozicioniranje Dinamovih stopera zbog čega se otvorio veliki prostor između njih i veznog reda, a Ukrajinac je to iskoristio pravovremenim ulaskom u taj prostor, što se u suštini ne može braniti u toj situaciji.

Dinamo je izjednačujući pogodak postigao na sličan način, no, u njihovom slučaju je ipak presudilo ono što su oni učinili dobro, a ne ono što su protivnici učinili loše.

U začetku akcije Leovac se postavio visoko i zajedno s Oršićem stvorio višak na lijevom krilu. To je Oršiću omogućilo neometan dolazak u idealnu situaciju za ubačaj, a Gavranović je adekvatnim odvlačenjem svog čuvara osigurao Olmu ulazak ispred Šahtarovog lijevog beka, jedinog igrača koji ga je i mogao zaustaviti.

Dinamo je mogao već u 49. minuti doći do vodstva, kada se Oršić fantastično sjurio preko polovice terena i pogodio bližu vratnicu. U nastavku akcije Olmo je odlično gađao suprotni kut, ali je Pyatov još boljom  reakcijom spriječio pogodak.

No, ukrajinski je vratar u 59. minuti napravio neobjašnjivu glupost i potpuno nepotrebno povukao za vrat Gavranovića tijekom kornera, a Oršić je pogodio za 2:1. Time je okrunio svoju odličnu predstavu, a od važnijih mjerljivih postignuća valja naglasiti njegova tri ključna dodavanja i jednu kreiranu veliku priliku.

Igrači Šahtara nisu se željeli pomiriti s porazom, a upornost im se isplatila u 75. minuti. Alan Patrick je vagao Dinamovu obranu i nanjušio gdje bi se mogla otvoriti rupa.

Solomon se pozicionirao u međuprostor čime je isprovocirao reakciju Theophilea-Catherinea koji je pokazao namjeru da ga isprati. Alan Patrick je to primijetio te je pričekao Solomonovu kretnju prema njemu. Dinamov stoper je zagrizao i na taj način napravio rupu kroz koju je Brazilac pronašao svog sunarodnjaka Dodoa koji je polegao Livakovića na tlo i poentirao. Ni Stojanović nije bio idealno postavljen s obzirom da su na lijevom krilu domaćini imali situaciju tri na tri, ali pitanje je bi li ishod uopće bio drugačiji s obzirom na dobro izvedenu akciju.

U suštini to nije bila loša utakmica Dinama, jer kada prisiliš protivnika da se dobrano pomuči i bude prisiljen iskoristiti onaj minimum koji mu dopustiš, a u pitanju je momčad s nemjerljivo većim europskim iskustvom, svoj zadatak možeš smatrati uspješnim.

Nerealno je očekivati savršenu utakmicu, pogotovo od obrane koja se na uzorku od 36 prvenstvenih utakmica rijetko suočava s tako suptilnim taktičkim mehanizmima, koji su k tome odrađeni savršeno, ali ova Dinamova predstava bila je daleko od nezrele.

Zagrepčane sada čekaju dva domaća susreta i samo jedno gostovanje, i to protiv momčadi koja ima nula bodova i koju su već uvjerljivo pobijedili, stoga već možemo pričati o tome da je europsko proljeće vrlo dostižno.

A s obzirom na ono što su prikazali tijekom ove tri utakmice (ili dvije, ako ćete predstavu na Etihadu pripisati razumljivom strahu), i drugo mjesto u skupini čini se kao nimalo nerealan scenarij.