Domaći nogometanaliza utakmice

Dalić se opametio i efikasno riješio problem u napadu, a jedan igrač pružio je fantastičnu predstavu

28. ožujka 2023. - 23:29

Šokantno prosuta pobjeda protiv Walesa prošle subote na Poljudu već je tada djelovala kao samo jedna prepreka na putu Hrvatske do plasmana na Europsko prvenstvo u Njemačkoj. Pogotovo zato što će na njemu nastup osigurati gotovo pola Europe.

Dobra predstava ‘vatrenih‘ u prvom poluvremenu poništena je previše opuštenim pristupom u drugom dijelu i očajnim reakcijama na prekide, ali igrači Zlatka Dalića zato su iz Turske odnijeli tri boda s netaknutom mrežom unatoč tome što su već nakon 10 minuta mogli gubiti s dva gola razlike.

Hrvatski izbornik izostanke Bruna Petkovića i Marka Livaje nije nadomjestio pozivanjem novog napadača, što je značilo da će u vrh napada najvjerojatnije poslati Andreja Kramarića, iako je on nebrojeno puta pokazao da mu jednostavno ne leži uloga klasične ‘devetke‘ (bez obzira na to što taj broj nosi na dresu u reprezentaciji).

No, Dalić se očigledno dosad već opametio pa Kramariću protiv Turske nije namijenio ulogu "klasične devetke", već one „lažne”. Napadač Hoffenheima u fazi napada se spuštao u međuprostor i često mijenjao mjesta s Marijem Pašalićem, koji je je na desnom krilu imao praktički istu ulogu kao i Kramarić kada se nađe na toj poziciji.

Kako to već biva u posljednje vrijeme, širinu na desnoj strani davao je bek - u ovom slučaju Josip Stanišić, koji je u Bursi zamijenio svog imenjaka Juranovića. On je redovito pravovremenim ulascima u prostor probijao domaću obranu, a odigrao je i ključnu ulogu kod prvog pogotka Hrvatske, kada je izbjegao zaleđe i sjurio se u protivnički šesnaesterac nakon odlične lopte Josipa Šutala.

Tom Dubravec/Cropix

Taj pogodak Matea Kovačića u 20. minuti stigao je praktički iz ničega, jer je Turska prije toga imala dvije odlične šanse i gol koji im je poništen zbog malog zaleđa. Turci su od prve minute izlazili u pritisak na hrvatske veznjake u centralnoj trećini i sasvim ih pokušavali isključiti iz igre, a svaka povratna lopta ‘vatrenih‘ bila bi im okidač za izlazak u visoki presing,

Dalićevi igrači u početnim minutama su dramatično griješili u dodavanjima, a samo iz tih situacija izrodile su se dvije velike šanse za domaćine koje su mogle završiti pogotkom da Dominik Livaković nije bio na visokoj razini. Njegove velike obrane u 5. i 10. minuti spasile su ‘vatrene‘ od šoka, a poništeni gol Aktürkoglua u 11. minuti ponovno je razotkrio sve probleme Hrvatske u obrambenim prekidima, iako je on na kraju poništen.

Hrvatska je također u prvom dijelu u određenim trenucima izlazila u visoki presing i Turcima stvarala jednake probleme kao što su i oni njima. Zapravo je sve ono zanimljivo što se događalo na terenu dolazilo kao posljedica izgubljenih lopti u fazi izgradnje napada, ili dobre reakcije na osvojene druge lopte.

U svemu tome jedan igrač je radio razliku na terenu, a on se zove Mateo Kovačić. Zabio je dva pogotka gotovo na identičan način - dolaskom u završnicu iz drugog plana, jedini je on uspijevao sam vođenjem probijati protivnički presing, a uz sve to je i u fazi obrane odigrao maksimalno odgovorno.

Imao je 88 posto točnih dodavanja, 3/3 uspješna driblinga, četiri oduzete lopte i dvije presječene te tri otklonjene opasnosti, a usto je sudjelovao u najviše duela od svih igrača na utamici (19, od kojih je osvojio osam).

Koliko je fluidni pristup napadačke trojke u fazi napada Kovačiću dobro legao, najbolje govori to što je veznjak Chelseaja u samo 49 minuta zabio dva pogotka, iako je u 92 dosadašnja nastupa za A vrstu Hrvatske zabio sve skupa tri gola. Posebno je zanimljivo to što je već jednom zabio dva pogotka na susretu (u porazu od Portugala 2:3 u Ligi nacija 2020.).

U Bursi je zapravo sve bilo riješeno u prvom poluvremenu, jer je drugi pogodak Kovačića, koji je pao u posljednjim sekundama prvog dijela, domaćine bacio u šok od kojeg se nisu oporavili. A u prilog im nije išla ni ozljeda kapetana Hakana Çalhanoğlua, koji je morao napustiti teren već u 38. minuti.

U drugom dijelu gledali smo kontrolirane napade Turske i kontrolirano branjenje Hrvatske, što znači da nije bilo puno izglednih šansi ni za jednu, ni za drugu ekipu. Najbolju priliku mogli smo vidjeti u 58. minuti, kada je Luka Modrić sjajno uposlio Pašalića s desne strane, ali je domaći vratar Mert Günok sjajno obranio njegov pokušaj iz blizine.

Kada se sve zbroji i oduzme, Dalićevi igrači u Bursi nisu pružili nekakvu posebno dobru predstavu, niti su uopće bili dominantni. Dapače, iako su obje momčadi imale sličan postotak posjed (46% - 54%) i identičan postotak točnih dodavanja (84%), domaćini su sasvim izdominirali u broju dobivenih duela (77 - 43) i zračnih duela (20 – 8) te su imali značajno veći broj uspješnih driblinga (28/36 – 10/15). No, taj podatak više govori o pristupu domaćina u fazi napada, nego što može poslužiti kao mjerilo odnosa snaga na terenu.

Jednostavno, Dalić je dobro posložio svoje karte u fazi napada, odnosno adekvatno raspodijelio uloge igračima koje ima na raspolaganju, umjesto da je od njih očekivao ono za što oni baš i nisu sposobni.

Hrvatski izbornik ostvario je svoj cilj od četiri boda iz prve dvije utakmice (iako ih je planirao osvojiti na drugačiji način) i ‘vatreni‘ mirno mogu čekati nastavak kvalifikacija. A iako su isti problemi i dalje tu (to se posebno odnosni na defenzivne prekide), Dalić ovaj put barem nije filozofirao, već je povukao logične poteze i ostvario pobjedu na teškom gostovanju.

31. svibanj 2023 12:00