
Ova godina posvećena je Miljenku Smoji, a u povodu toga u splitskoj gradskoj upravi predstavljen je program manifestacije “Smojinih sto”, koja je proglašena u povodu 100. obljetnice njegova rođenja.
– Ova manifestacija trajat će cijelu godinu i njom ćemo dati zasluženu posvetu čovjeku koji je svojim talentom i senzibilitetom stvorio svevremenske spomenike Dalmaciji, Splitu i ovdašnjem malom čovjeku.
Zbog svega što je Smoje učinio za grad Split i cijelo ovo područje, odluka da ovu godinu posvetimo njemu bila je jednostavna i logična. To je posveta njemu, Splitu, onakvom kako ga je on zamišljao i kakav danas živi u svima nama. Nadam se da će nas ova godina okupiti, bit će to godina u kojoj će biti malo dišpeta, politike, emocija, karanja i svega drugoga što obilježava Split kakvoga je Smoje vidio i opisao – kazao je gradonačelnik Ivica Puljak.
Vezano uz spomenik Smoji, istaknuo je da bi se trebao postaviti ove godine, što bi bio središnji događaj.
– Imamo izabrano nagrađeno rješenje autora, šibenskoga kipara Aleksandra Guberine, još iz 2009. godine, koji je, nažalost, nedavno preminuo i nije dočekao realizaciju. Sada smo u razgovorima s njegovom obitelji da vidimo kako to realizirati. Ispoštovat ćemo sve procedure da se taj spomenik realizira prema tom rješenju i da se postavi na Matejuški – objasnio je Puljak.
Za realizaciju programa zadužen je Organizacijski odbor, čija je koordinatorica Herci Ganza, a uz nju su članovi Grozdana Ribičić, ravnateljica Gradske knjižnice Marka Marulića, Feđa Klarić i Marina Kuzmanić Petreš, voditeljica Odsjeka za kulturu.
’Mi smo uvijek kontra!’
– Kad je Split nekomu posvetio cijelu godinu? Nikad! Znam da bi on bio prvi koji bi nam rekao što nam ovo treba i da smo ludi, ali kako to biva, mi smo uvijek kontra i odlučili smo udružiti snage – kazala je Herci Ganza, nabrojivši događaje u godini posvećenoj Smoji.
Prvo je na rasporedu izložba fotografija o Smoji “Smoje bez cenzure”, koja će se 10. veljače u 12 sati otvoriti u Fotoklubu Split, 11. veljače Udruga za zaštitu kulturne i prirodne baštine u 11 sati u Slatinama priprema feštu “Smoje je naš”, a 13. veljače, s početkom u 19 sati, u koncertnoj dvorani Hrvatskog doma na programu je koncert Gradskog zbora “Brodosplit” pod geslom “Neću politiku u moju butigu!”.
Na Smojin rođendan, 14. veljače, u Žrnovnici će se svečano otvoriti Spomen-soba Miljenka Smoje u sklopu Gradske knjižnice, njihova odjela u Žrnovnici.
Istog dana održat će se i tradicionalna “Smojina marenda”, kao i najava predstava HNK-a Split i zagrebačkoga kazališta “Komedija” koja pripremaju premijerne izvedbe “Borbene ponoćke” i “Velog mista”. U Kinoteci “Zlatna vrata” 14. veljače, u 20 sati, prikazat će film “Roko i Cicibela”. Dan žena bit će posvećen Smojinoj Lepi, a planiran je after work party. I Popularni “Pričigin” jednu će večer svojeg programa posvetiti Smoji.
U programu tijekom godine nastupit će i Vokalni ansambl “Jedinstvo”, Limena glazba “Žrnovnica”, posvetu jubileju dat će i Festival mediteranskog filma, Splitski festival, Hajduk, Zvjezdano selo Mosor, OŠ “Žrnovnica”, VK “Gusar” i brojni drugi, a svi datumi i satnice bit će na vrijeme najavljeni.
Ganza je najavila i da će Hrvatska pošta ove godine izdati marku posvećenu Miljenku Smoji, a želja je organizatora da ona bude promovirana u Splitu.
Ravnateljica Gradske knjižnice Marka Marulića Grozdana Ribičić najavila je otvaranje Spomen-sobe Miljenka Smoje u Knjižnici Žrnovnica.
– Feđa Klarić ustupio nam je autentičnu Smojinu sobu i restaurirane Smojine stvari, koje upravo s pažnjom smještamo u novouređenom prostoru u Knjižnici u Žrnovnici. U sobi je, naravno, Smojin pečat, ali i Feđin osobni doživljaj. Jako nam je važno da u našim spomen-sobama ne učimo samo o baštini, nego da na osnovi naše baštine stvaramo nove vrijednosti i otvorimo ih novim generacijama.
Zato nam je posebno drago da su u cijelu priču uključeni mladi, posebno naši studenti s Umjetničke akademije. Zahvaljujući njima zid na terasi na ulazu u Knjižnicu Žrnovnica, u kojoj će biti Smojina spomen-soba, bit će oslikan likovima iz “Malog mista” i “Velog mista” – kazala je Grozdana Ribičić, pozvavši sve da posjete Smojinu Spomen-sobu, ali i Spomen-sobu Ljube Stipišića Delmate, kao i knjižnicu Jakše Fiamenga.
’Najluđi i najljepši san’
Razumljivo, sve ovo posebno emotivno doživljava Feđa Klarić, član Organizacijskog odbora čija osobna poveznica s Miljenkom Smojom daje vrijedan doprinos čitavom programu obilježavanja ove obljetnice.
– Sve ovo što se događa zadnjih mjesec dana oko Smoje za mene je najluđi i najljepši san. I najveći znanstvenik 20. stoljeća Sigmund Freud, koji je proučavao snove, teško bi objasnio što se dogodilo u ovih mjesec dana.
Stotine ljudi ranije me je zaustavljalo na ulici, govorilo da će skupiti novac za Smojin kip. Uvik sam bio protiv toga jer Smoje nije zaslužio milodare i lemuzinu.
Na čelo Grada tada je došao čovjek koji po svoje mišljenje ne treba u Zagreb. Gradonačelniče Puljak, hvala vama i vijećnicima na odluci da konačno imamo spomenik – emotivan je bio Feđa Klarić.
Dodao je kako je Miljenko Smoje odrastao u siromašnomVarošu, u kojem je bilo 75 posto nepismenih, a izrastao je u najvećeg kroničara i pisca Splita i Dalmacije.