
Iznad Lubinskog porta na Marjanu krenula je sadnja alepskog bora, hrasta medunca, pinija i česmine. Time je počela prva faza provođenja programa gospodarenja Park-šumom Marjan tijekom koje će se na dva hektara posaditi tisuću stabala.
Konkretno, na tom području nastanit će se 500 mladica alepskog bora, 200 hrasta medunca, 200 pinija i 100 česmine, a sadnja će trajati do dva tjedna.
- Krenuli smo sa sadnjom jer je jedno od područja koje je najviše stradalo od utjecaja potkornjaka. Na ovaj način će se revitalizirati - rekao je Bojan Ivošević, zamjenik gradonačelnika koji je najavio da će se tijekom ove godine ukopati tri tisuće stabala na šest hektara površine.
Sadit će se malo gušće po hektaru u odnosu na stanje na Marjanu, jer se neće ‘primiti‘ svaka sadnica stabla, ali bi se u konačnici trebala postići gustoća koju je Marjan imao prije sanacije. Dr. sc. Nikola Lacković koji je angažiran na provođenju programa gospodarenja park-šumom Marjan rekao je kako očekuju uspješnost primanja sadnica preko 90 posto.
- Dosadašnji znanstveni radovi koji su provođeni na tematiku uspješnosti primanja sadnica koje su obloženog korijena, a vezano za alepski bor koji će se primarno koristiti, uspješnost primanja je između 92 i 98 posto - kazao je Lacković. S obzirom na to da je na Marjanu gustoća stabala po hektaru 200 - 250 stabala, najavili su sadnju 500 sadnica po hektaru, što je duplo više od trenutne gustoće.
- Očekujemo da će prilikom rasta i razvoja sadnice doći do prirodne selekcije i otpadanja određenih jedinki. Tako na kraju stvaramo dovoljno dobru bazu za buduću sastojinu koja će i dalje opstajati na područjima koje pošumimo - naglasio je stručnjak angažiran na provođenju programa gospodarenja park-šumom.
Provedba samo ovog dijela gospodarenja park-šumom na godišnjoj razini će koštati oko dva milijuna kuna. No, obnova vegetacije na Marjanu trajat će godinama…
- Bit će potrebno deset godina dok se "pokrije" cijela park-šuma. Da se to radilo zadnjih 50 godina, možda nam sad ne bi trebalo toliko vremena. Mi ovdje ne radimo sadnju, već se uređuje cijelo područje park-šume.
Prije je to bila džungla kroz koju se nije moglo proći, jer se nitko nije bavio gospodarenjem šumom. Sada se to rijedi, ostavljaju se najjače stabljike hrasta koji bi u budućnosti trebali izrasti i formirati stablo, a ne makiju koja je izrasla - najavio je dogradonačelnik Ivošević.
Na svakom terenu gdje će se saditi, struka će odrediti koje će se stabljike najbolje primiti, tako da će na nekim dijelovima Marjana rasti i čempresi. Očekuje se da će sadnja tri tisuće sadnica na šest hektara biti gotova do ožujka ove godine, a u slučaju da se ne završi u planiranom periodu, nastavit će se na jesen.
- Ovo je praktički prvi put da se sustavno započinje s gospodarenjem Park-šumom Marjan, a sve se to radi prema Programu gospodarenja u izvedbi stručnih tvrtki koje su taj posao dobile na natječaju. Isto tako, ekipirali smo PŠ stručnim kadrovima i rekao bih da je napokon Marjan u rukama stručnih ljudi koji ga zaista vole i koji zaista brinu o njemu - rekao je splitski gradonačelnik Ivica Puljak.
Za pripremu i nadzor sadnje, sječe i doznačavanja angažirana je zajednica ponuditelja u kojoj je tvrtka "Arbofield" i "Dalmatinske šume", a svi se koordiniraju s Javnom ustanovom za upravljanje park-šumom Marjan.