
Premda obožavamo pripremu artičoka na one malo klasičnije i tradicionalnije načine kao na primjer kad su dodatak varivu od boba i graška, jednom kad im krene sezona dobro je imati spremne i one recepte koji omogućuju malo drugačiju pripremu. Jedan upravo takav nam je zapeo za oko.
Ako ste ljubitelji egzotičnih jela i okusa, i vama će se svidjeti pečene artičoke s limunom i češnjakom! Za najukusniji način kuhanja artičoka potrebno vam je samo 6 sastojaka, a priprema je vrlo jednostavna.
Pečene artičoke s limunom i češnjakom
Sastojci:
2 artičoke
3 žlice limunovog soka/1 cijeli limun
2 žlice maslinovog ulja
1/4 krušnih mrvica bez glutena
začini po želji/mix sezonskih začina
2 češnja češnjaka
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 220 stupnjeva. Isperite artičoke, uklonite stabljiku, izrežite oštre vrhove listova i zatim ih prepolovite okomito.
Unutrašnjost artičoke polijte i istrljajte s polovicom limunovog soka kako ne bi potamnile. Žlicom izdubite sredinu artičoke i zatim polijte ostatkom limunovog soka.
Polovice artičoke stavite u posudu za pečenje s prerezanom stranom okrenutom prema gore i premažite maslinovim uljem. Pripazite da maslinovo ulje namažete na unutrašnje i vanjske listove.
Artičoke začinite i pospite krušnim mrvicama. Kao i kod maslinovog ulja, začine utrljajte i između listova kako bi svaki dio artičoke bio začinjen. S obzirom da ste artičoke prethodno prelili limunovim sokom prilikom pečenja stvorit će se sočna harmonija okusa.
Šupljinu u kojoj je srce artičoke napunite češnjakom. Nakon toga okrenite artičoke tako da prerezana strana bude okrenuta prema dolje te u posudu ulijte 2 žlice vode kako bi artičoke ostale mekane. Vrlo je važno da sve dobro preklopite folijom kako bi se prilikom pečenja zadržavala para, a artičoke ne bi osušile.
Pecite u pećnici 30-40 minuta ili dok češnjak u sredini artičoka ne omekša da se može namazati.
Izvadite artičoke iz pećnice i stavite ih na rešetku za hlađenje. Nakon što se ohlade dovoljno za sigurno rukovanje, poslužite i uživajte!