StoryEditorOCM
Zdravljeliječnički savjeti

Ne bacajte novac i ne riskirajte povraćanje od predoziranja! Dr. Marić tumači kako piti suplemente, a koje prekrižiti

Piše MOZAIK SD
11. prosinca 2024. - 13:43

U ovo doba godine kada svi kišu i kašlju, jačanje imuniteta posebno je važno. To je naš štit protiv bakterija, virusa, gljivica koje su svuda oko nas.

A priča o očuvanju imuniteta nije jednostavna, jer više faktora utječe na to hoće li on biti jak i hoće li propuštati mikroorganizme koji nas oslabe, pa se lakše razbolimo.

I ptice na grani znaju koliko su za jačanje imuniteta važni zdrav i stabilan san, te zdrava prehrana bogata vitaminima. Mnogi se stručnjaci slažu da je vitamine najbolje unositi kroz svježe povrće i voće, no mnogi ih uzimaju i kroz suplemente iz ljekarni, piše nova.rs.

Novinari portala su u razgovoru s liječnikom, primarijusom dr. Miletom Marićem, saznali koje suplemente ima smisla piti, a što je "bacanje para".

Vitamin D zimi – kad i koliko?

"Dakle, ako se utvrdi manjak vitamina D, može se uzimati kao nadomjestak jer njegov nedostatak, koji se obično javlja zimi, može uzrokovati probleme s kostima, povećan rizik od tuberkuloze i težih virusnih infekcija te druge zdravstvene komplikacije.

Među prirodnim izvorima vitamina D su masna riba, žumanjak, crveno meso, jetra i mliječni proizvodi.

image

Liječnik sugerira da je vitamin D najbolje uzimati kroz namirnice koje su bogate njime, poput masne ribe

/Shutterstock

Ukoliko se vitamin D uzima kao suplement, važno je znati da je preporučena dnevna doza za bebe do godinu dana 10 mikrograma, za djecu, trudnice, dojilje i odrasle 15 mikrograma, a za starije osobe iznad 70 godina 20 mikrograma. Doza od 10 mikrograma zapravo je 400 IU vitamina D", tumači doktor Marić.

Doktorica Ivana Đurić upozorava da s vitaminom D ne treba pretjerivati.

image

Kod uzimanja suplemenata vitamina D mora se voditi računa o količinama

/Shutterstock

“Ako se višemjesečno unosi prekomjerna doza vitamina D, moguće je predoziranje praćeno povraćanjem, glavoboljom, srčanim smetnjama, zatvorom, dehidracijom i stalnom žeđu, slabošću mišića, umorom”, kaže dr. Đurić i dodaje da vitamin D hipervitaminoza, srećom, rijetka. Ali se događa.

Vrlo važan unos vitamina C

Što se tiče ostalih suplemenata koje sada ima smisla piti za imunitet, dr. Marić ukazuje na vitamin C.

“Podsjećam da je sve vitamine najbolje unositi hranom, pa tako i vitamin C, ali u ovo doba godine nije ga loše uzimati kao suplement, pogotovo ako ga ne unosite dovoljno hranom, jer je vrlo važno za imunitet.

image

Hrana prirodno bogata visokim dozama vitamina C

/Shutterstock

Vitamina C najviše ima u crvenoj i zelenoj paprici, narančama, grejpu, limunu, kiviju, brokuli, prokulicama, rajčicama i špinatu.

Doza koju naše tijelo podnosi je 2000 mg, ali 200-500 mg je sasvim dovoljno. Obično se preporučuju doze do 1000 mg ako ste pod posebnim naporom i stresom".

image

Vitamin C u šumećim tabletama

/Shutterstock

Dr. Đurić upozorava na preporučene doze:

"Kad se uzme više od 1000 mg, vitamin C nema osobitu korist za zdravlje. Nuspojave ovog vitamina su rijetke i obično se javljaju pri vrlo visokim dozama i svode se na proljev, mučninu i povraćanje, a mogući su i bubrežni kamenci. Kada je tijelo preopterećeno većim dozama ovog vitamina, on se počinje nakupljati u tijelu, a to potencijalno dovodi do simptoma prekomjernog znojenja."

Probiotici u dogovoru sa stručnjakom

“Probiotici svakako imaju prednosti i za imunitet i pri korištenju antibiotika, no vrlo je važno uzimati ih uz konzultacije sa stručnjakom, kako o dozama, tako i o tome koliko dugo ih treba uzimati. Također, pametno ih je povremeno mijenjati zbog sastava, tj. ne uzimati stalno jedno te isto“, savjetuje dr. Marić.

image
/Shutterstock

A što je s multivitaminima?

Što se tiče multivitamina, popularnih kombinacija vitamina u kapsulama, dr. Marić napominje da je ključno znati mjeru.

"Recimo, vitamini A, D, E i K tope se u mastima i ne možete ih unositi u nenormalnim količinama", upozorava dr. Marić.

Farmaceutkinja Amina Khan, pak, ovih dana je na TikToku otkrila koja tri suplementa ona osobno nikad ne bi kupila, ni trošila, te ustvrdila: "Bolje je jesti slatkiše nego ove dodatke prehrani!", a među njih je uvrstila i multivitamine.

"Ljudi često dobiju preporuku da uzimaju multivitamine kao dobar način da dobiju dnevnu preporučenu dozu esencijalnih tvari. Međutim, doze svakog vitamina su u njima toliko niske, da gotovo nemaju nikakav efekt!“.

Khan je dodala da nam u većini slučajeva nisu ni potrebni svi vitamini koji se nalaze u multivitaminima.

@aminathepharmacist When you think your £1.50 multivitamin or vimto flavoured gummies work? ? ➡️ Traditional capsules and tablets are the best. If you can’t swallow any of these, you can take the powder out of the capsule or crush the tablet  and mix with food/drink.  ➡️ Solution focused supplements is what you need to see real results. Best to focus on ingredients that help the actual issue.  ➡️ For children, use liquids or spray supplements.  ✨ My 2x award-winning Hormone Balance supplements restock is soon. Make sure to sign up to the wait list to be notified instantly - link in bio ? #pharmacist #pharmacy #gummybear #gummyvitamins #supplements #needtoknow #vitamins ♬ original sound - Amina Khan
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 02:57