
Rabljeni automobili u korona-krizi postaju prvi izbor i onima koji su dosad kupovali samo nove. Novi automobili postaju nedostupni jer su osjetno poskupjeli, a na najpopularnije, zbog problema s isporukom mikročipova, električnih komponenti, guma…, treba čekati najmanje šest mjeseci, pa i godinu dana.
Stoga rabljenim automobilima raste cijena, u protekloj je godini, razmjerno starosti, porasla za 10 do 20 posto. Ali, toliko su poskupjeli i novi automobili, pa su omjeri ostali isti. Pet-šest godina stari automobil kupuje se za 50 posto početne vrijednosti, a ako je u dobrom stanju, s njime možete računati na dulje razdoblje. Naravno, ako je u dobrom stanju.
No, kupnja rabljenog automobila je i riskantna, jer možete kupiti "mačka u vreći". Mnogi, naime, prodaju automobil kad im se približe veći nužni servisni zahvati (žele ih "prepustiti" kupcu) ili su dotrajali. Rizik je i da kupite automobil koji je bio slupan, a najgore je ako mu dokumenti nisu "čisti". To vrijedi za vozila izvorno kupljena u Hrvatskoj, i ona koja su rabljena kupljena u inozemstvu. Naime, mnogi koji kupuju automobile da bi ih vozili četiri-pet godina održavaju ih minimalno, često i manje od toga, a istodobno voze povećanim intenzitetom.
Najveći je rizik kod automobila kupljenih na talijanskom tržištu rabljenih, gdje vozači tradicionalno voze agresivno, a održavaju ih minimalno. Neki godinama ne mijenjaju motorno ulje… Podjednako je štetno loše održavanje kao i prekoračena kilometraža. Ponekad se kombiniraju obje negativnosti, a posebno je loše ako je automobil bio teže oštećen, čak i "totalno", pa potom popravljen na upitan način. Naravno, najgore je kupiti ukradeni automobil, jer kupac na kraju ostaje i bez automobila i bez novca, suočen s neugodnom i neizvjesnom policijsko-pravnom procedurom nadoknade štete, naglašava prometni stručnjak Željko Marušić.
Stoga je rabljeni automobil najbolje kupiti u provjerenoj autokući, s ugledom, gdje je rizik kupnje automobila u lošem stanju minimalan. Naime, one imaju iskustvo i stručno znanje za prepoznavanje dobrih automobila te im nije u interesu prodavati automobile kojima kupci neće biti zadovoljni. Ugled se teško stječe, a lako gubi.Usto, kupac, ako je nezadovoljan i utvrdi da nije sve po ugovoru i specifikaciji, lako može ostvariti svoja prava. Kupnja automobila od privatne osobe, pogotovo ako je bez stalnog zaposlenja i/ili imovine, nije preporučljiva, čak i ako je cijena niža. A nerealno niska cijena treba probuditi sumnju. Dakle, nije samo važno što kupujete, često je važnije od koga kupujete. Treba provjeriti i je li automobil korišten za taksiranje, odnosno rent-a-car, takav je nepoželjan.
Pri kupnji rabljenog automobila, temeljem VIN oznake treba provjeriti kilometražu i status vozila, a ako je vozilo od početka voženo na hrvatskom tržištu, kilometražu se može provjeriti u ovlaštenom servisu i Centru za vozila Hrvatske. Ako nema urednu servisnu knjižicu ili su servisni intervali prekoračeni, odustanite od kupnje. Ako to štima, potrebna je probna vožnja, u kojoj možete ocijeniti ponašanje i stanje automobila.
Na kraju, važan je detaljan pregled u neovisnom servisu, odnosno kod stručne osobe u koju imate povjerenja. U prvom koraku treba izmjeriti debljinu laka. Jednostavnim uređajem lako je utvrditi mjesta na kojima je debljina laka neravnomjerna, odnosno veća od 0,2 mm, a to ukazuje na limarske zahvate (neravnine poravnate kitom prije bojanja).
Važna su i jamstva prodavača da je automobil u njegovom vlasništvu i bez financijskog tereta, da odgovara tehničkoj i tipskoj specifikaciji, da je prešao navedenu kilometražu te da nije imao konstrukcijsko oštećenje. To može biti navedeno u kupoprodajnom ugovoru i/ili računu. Ako vam prodavač ne želi dati navedena jamstva, veliki su izgledi da nešto prikriva pa odustanite od kupnje, zaključuje Željko Marušić.