StoryEditorOCM

Radnici sinjske ciglane od DORH-a traže zaštitu zakonitosti

Piše PSD.
11. studenog 2014. - 16:30
Skupina od 12 bivših radnika Ciglane Sinj d.d. u stečaju predvođena čelnicima Hrvatske udruge sindikata Ozrenom Matijaševićem i Jozom Marićem u utorak je prosvjedovala ispred Uskoka i DORH-a u Zagrebu protiv, kako su istaknuli, kriminalnih radnji pojedinaca u Ministarstvu gospodarstva na štetu Ciglane Sinj te sporosti i nečinjenja DORH-a i Uskoka na istu temu.

Prosvjednici su u Gajevoj razvili dva po 10 metara duga transparenta. Na jednom su napisali: "Ministarstvo gospodarstva: Štiti Dragana Krasića i Dragu sadru", a na drugom "Uskoku i DORH-u: Dragana Krasića u Remetinec". Na trećem transparentu manjih dimenzija pisalo je:"Nema reda, nema pravde, kome ide 50 mil.eura gipsa".

- Namjeravali smo prosvjedovati i pred Ministarstvom gospodarstva, ali smo nakon razgovora s predstavnicima Uskoka i DORH-a odustali. U razgovoru smo sugovornike upoznali s do sada podnešenim kaznenim prijavama zbog, po našoj prosudbi, otvorenog kriminala na račun Ciglane Sinj koji se ponavlja godinama. Zatražili smo da se po ti prijavama napokon počne raditi – kazao nam je Jozo Marić.

U priopćenju kojega su javnosti u utorak dostavili prosvjednici tvrdi se da je Ciglana Sinj više od 10 godina izložena nezakonitim odlukama Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva te Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.

Cijela priča se svodi na odnos državnih službenika na jednoj strani prema Ciglani Sinj, a na drugoj prema tvrtki Draga sadra. Tvrdi se da je Ministarstvo gospodarstva 2003. godine oduzelo Ciglani Sinj 50 milijuna eura vrijedno i pravomoćno odobreno eksploatacijsko polje sirovog gipsa Stupanovića greben te da je tvrtki Draga sadra odobrilo eksploatacijsko polje Stipanovića greben-zapad koje obuhvaća i granice eksploatacijskog polja Stipanovića greben.

Otvorenim kršenjem zakona na štetu Ciglane Sinj zapečaćena je sudbina te tvrtke s tradicijom dugom preko 100 godina pa je nad njom 2012. godine predstečajni postupak. Kada su vjerovnici iskazali spremnost da se tvrtka spasi Županijsko državno odvjetništvo iz Splita prijavilo je nepostojeće tražbine pa je predstečajna nagodba propala i otvoren je stečaj.

Svo vrijeme zakonska prava tvrtka nije uspijevala ostvariti zbog podmetanja i opstrukcija. Radi svega toga, navode, podnijeli su kaznene prijave zbog zloupotrebe položaja i ov lasti protiv Dragana Krasića, dr. Stipislava Jadrijevića, Damira Galjara i nepoznatih iz Ministarstva gospodarstva – navode bivši radnici u nadi da će zaštititi svoja radna mjesta na kojima su osiguravali izvor egzistencije za sebe i svoje obitelji.

Toni Paštar
Foto: Ilustracija CROPIX
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. lipanj 2024 11:19