U tišini, bez bilo kakvog odjeka u javnosti, otvoren je stečaj nad “Ciglanom Sinj” d.d., najstarijom industrijskom tvrtkom u Sinju i Cetinskoj krajini, nasljednici privatne tvornice crijepa i opeka utemeljene prije Drugog svjetskog rata. Stečaj je otvoren još 28. studenoga prošle godine. Na Zavod za zapošljavanje upućeno je 16 radnika, a zbog prekida svih poslovnih aktivnosti, bez posla je ostalo i sedam-osam radnika kooperanata.
“Ciglana Sinj” godinama je u poslovnim problemima proizišlim iz upitne rentabilnosti proizvodnje opeka, ratnih razaranja, te pretvorbeno-privatizacijskih marifetluka i njihovih posljedica.
Vjerovnici tražili ukupno 33 milijuna kuna
Broj od preko stotinjak zaposlenih stalno se smanjivao, a jedina poslovna aktivnost bila je eksploatacija sirovog gipsa za potrebe cementne industrije, u čemu je “Ciglana” posljednjih godina dobila žestoku konkurenciju.Ilko Tomašević, bivši direktor ‘Ciglane Sinj’ |
Ukupno iskazana potraživanja vjerovnika “Ciglane” bila su oko 33 milijuna. Uprava “Ciglane” osporila je prijavljeno potraživanje Županijskoga državnoga odvjetništa Split tvrdeći da je neutemeljeno u tolikom iznosu.
Povjerenik “Ciglane Sinj” u predstečajnoj nagodbi zatražio je od Nagodbenog vijeća da se o toj tražbini ne izjašnjava jer, ustvrdio je, to potraživanje nije u skladu sa Zakonom o predstečajnoj nagodbi. Nagodbeno vijeće je, međutim, na inzistiranje ŽDO-a Split, zaključilo da “Ciglana Sinj”, odnosno njezin zakonski zastupnik, ne prihvaća iskazanu tražbinu te ju je uvrstilo u popis osporenih tražbina.
Zapečaćena sudbina
Kako je ta osporena tražbina RH utjecala da ukupni iznos osporenih tražbina premaši dopuštenih 25 posto ukupno prijavljenih potraživanja vjerovnika, postupak predstečajne nagodbe automatski je prekinut.Na odluku Nagodbenog vijeća, iz “Ciglane Sinj” uložili su prigovor Ministarstvu financija koje je, ne prihvaćajući argumente “Ciglane” o (ne)utemeljenosti iskazanih potraživanja Ministarstva gospodarstva, prigovor odbacilo. Tako je predstečajni postupak “Ciglane Sinj” završen, čime je zapečaćena sudbina te tvrtke.
Poslije svega Nagodbeno vijeće je svu dokumentaciju dostavilo Trgovačkom sudu u Splitu koji je nad “Ciglanom Sinj” otvorio stečaj.