StoryEditorOCM
Svijetsve je snimljeno

Novi, jezivi detalji oko ‘kapsule za smrt‘; tvrdili da je žena umrla bezbolno, na snimci se čuje: ‘Još je živa, Philipe‘

Piše Laura Vidović/JL
29. listopada 2024. - 14:50

Nastavljaju se kontroverze oko prvog korištenja Sarco kapsule za potpomognuto samoubojstvo. U njoj je krajem rujna prva preminula 64-godišnja Amerikanka, kojoj je bila dijagnosticirana vrlo teška i neizlječiva bolest, zbog koje je imala neizdržive bolove i već dvije godine htjela umrijeti.

Nizozemske novine de Volkskrant istraživale su slučaj na temelju razgovora s 25 uključenih pojedinaca i stručnjaka, audio i video snimaka, pravnih dokumenata i poruka.

Kako piše Jutarnji list, Sarco je osmislio australski liječnik i fizičar Philip Nitschke i funkcionira tako da osoba sama pritisne gumb koji ubrizgava dušik u zapečaćenu komoru, nakon čega padne u nesvijest i umire od nedostatka kisika u nekoliko minuta. Nitschke kaže da je rezultat “brza, mirna i dostojanstvena smrt”.

Iako je Sarco razvijen u Nizozemskoj, odabrali su Švicarsku kao mjesto za prvu upotrebu. Jedna je od rijetkih zemalja u kojoj je dopušteno potpomognuto samoubojstvo, isključivo iz altruističkih razloga. Liječnici mogu propisati smrtonosne lijekove, ali osobe ih same moraju primijeniti, dakle svatko je odgovoran za vlastitu smrt.

Nitschke je na izumu radio 12 godina, zastupajući ideju da bi svaka osoba morala imati slobodu odluke kako će živjeti svoj život, što uključuje i smrt. Ideja za Sarco nastala je 2012. godine, kad mu je stigao zahtjev od Tonyja Nicklinsona, koji je bolovao od “locked-in sindroma”. Sedam godina je bio paraliziran od vrata naniže i opisao svoj život kao “živu noćnu moru”.

Mogao je samo treptati očima. Nitschke se tada sjetio dizajna koji je htio "demedicinalizirati" - bez igli, liječnika ili ilegalnih droga. Nicklinson u međuvremenu nije dočekao Sarco, namjerno je prestao jesti i piti, jer je to bio jedini način da si oduzme život.

Nakon prvog korištenja kapsule, policija je uhitila fotografa novina de Volkskrant koji je pokušao dokumentirati proces, Floriana Willeta koji je bio u upravi organizacije Last Resort, pomoću koje je potpomognuto samoubojstvo provedeno i odvjetnika udruge. U pritvoru su već pet tjedana.

image
Arnd Wiegmann/Afp

Za javnost, slučaj se sada vrti oko etičnosti postupka, ali tužitelji s time nemaju jak argument. Zbog toga se fokusiraju na “vorsätzliche Tötung”, što bi značilo namjerno ubojstvo. Na sudu su sugerirali da je žena možda zadavljena, pozivajući se na telefonske bilješke koje su zabilježene par sati nakon smrti Amerikanke. Kažu i da je imala teške ozljede vrata.

Nema službenog nalaza obdukcije koji bi razjasnio uzrok smrti i nitko od odvjetnika osumnjičenih nije vidio spomenuto izvješće. Kazna za namjerno ubojstvo iznosi maksimalno 20 godina zatvora, dok je za potpomognuto samoubojstvo pet godina. De Volkskrant piše da koriste taj pristup, kako bi dobili pristup kamerama i telefonu fotografa koji je bio uhićen.

Novinama su dostavljene snimke nadzornih kamera, jedna je bila unutar kapsule i bila usmjerena na upravljačku tipku, a druga je bila montirana vani na drvetu. Nisu snimale kontinuirano, već su hvatale pokrete, ali snimljen je i zvuk. Prema snimkama, žena je u 15.47 sati došla do Sarca, uz nju je stajao Florian Willet.

image
Arnd Wiegmann/Afp

Provjerava je li spremna, na što ga je ona upitala treba li skinuti cipele. Ušla je u Sarco, namjestila jastuk i legla. Willet javlja Philipu da je spremna, na što Amerikanka bez oklijevanja zatvara poklopac. Odmah nakon toga pritišće gumb, prateći upute. Ako diše duboko i smireno, proces umiranja će biti ugodniji.

Nakon tridesetak sekundi gubi svijest. Oko druge minute snimke, tijelo joj se počinje grčiti. Kamera u sljedećim trenutcima još dva puta snima pokret, ali nije jasno što se događa. Na vanjskoj kameri se vidi da je vjerojatno tijelom dotaknula prozor kapsule. Grčila se oko dvije i pol minute, rekao je policiji Willet.

U 16.01 sati, čuje se prodoran alarm, vjerojatno monitor otkucaja srca. Pritisnula je smrtonosni gumb prije više od šest i pol minuta. “Još je živa, Philipe”, rekao mu je Willet u tom trenutku. Povremeno se naginjao i gledao unutar kapsule. Tri minute kasnije, javlja da se žena nije pomaknula već dvije minute.

image
Arnd Wiegmann/Afp

Pola sata nakon pritiska tipke, Willet prepričava proces Nitschkeu, koji je tada bio u Njemačkoj i zbog tehničkih problema samo djelomično mogao pratiti proces. “Zatvorila je oči i disala duboko. Disanje se usporilo i onda je prestalo, stvarno izgleda mrtvo”, rekao mu je Willet prema snimkama.

U 17.04 sati, zadnji put je viđen u blizini kapsule, a nizozemske novine ističu da ni u jednom trenutku, prema snimkama, nije vidljivo da otvara poklopac ili na bilo koji drugi način intervenira. U 18.48 sati stiže prvi policijski detektiv.

Njihova organizacija The Last Resort unaprijed je kontaktirala vlasti, prema dokumentima koji su u posjedu de Volkskranta. U svibnju su njihovi odvjetnici obavijestili javnog tužitelja u Schaffhausenu o njihovoj namjeri korištenja kapsule. Tužitelj je u srpnju odgovorio da će biti pokrenuta kriminalistička istraga.

U međuvremenu, regulator Swissmedic objavljuje da ne vidi kapsulu kao medicinski instrument, tako da Sarco ne treba proći sigurnosni test. Štoviše, dušik nije klasificiran kao lijek.

U trenutku kad se Amerikanka spremala na smrt, švicarska ministrica unutarnjih poslova Elisabeth Baume-Schneider mijenja priču, govoreći da Sarco ne ispunjava zahtjeve “sigurnosti proizvoda” i da se dušik ne bi smio koristiti prema odredbama Zakona o kemikalijama, piše nizozemski Volkskrant.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 08:14