Samo tri mjeseca nakon uvjerljive pobjede proeuropske opozicije na izborima, Poljskoj prijeti raspuštanje Sejma i novi izbori ako predsjednik Andrzej Duda do 29. siječnja ne potpiše prijedlog državnog proračuna. A onda će - upozorava se iz koalicije premijera Donalda Tuska - uz potporu čelnice Ustavnog suda, Julije Przyłębske, koji bi mogao utvrditi da zakon o proračunu nije u skladu s Ustavom, predsjednik Duda moći raspustiti parlament i ponoviti izbore.
Što je u pozadini? Odmah nakon što je u prosincu imenovana nova poljska vlada na čelu s premijerom Donaldom Tuskom, odlučila je smijeniti vodstva javnih medija koji su godinama bili propagandna glasila prethodno vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS) i njezina vođe Jaroslawa Kaczynskog. Odluka je također logična i jer je PiS još 2015. uspostavio Vijeće nacionalnih medija, protuustavno tijelo koje je odlučivalo o kadrovskim promjenama u medijima javnog sektora i omogućilo odstranjivanje nepodobnih novinara.
Tuskova vlada je bez čekanja provela smjene u medijima, a to je iskoristio predsjednik Duda za napad i optužbu prema kojoj je "prvi put od 1989. u slobodnoj Poljskoj došlo do pokušaja da se silom preuzmu mediji javnog sektora", kao i da "vlada krši Ustav".
Na to je ministar kulture tri dana poslije formalno okončao postojanje javnih medija zbog nedostatka novca. Ministarstvo je objavilo da cilj nije stvarno ukidanje tih medija, nego njihova reforma, ali onda je uslijedila Dudina kontraakcija - poljski je predsjednik stavio veto na zakon o proračunu kojim je PiS oko 690 milijuna eura namijenio medijima javnog servisa.
U novom vladinu prijedlogu zakona o proračunu za 2024., koji je dostavljen Sejmu, ponovljena je većina odredbi prethodnog zakona, uključujući odredbe o povećanju plaća učiteljima za 30 posto, a za učitelje početnike za otprilike 33 posto. Međutim, odustalo se od sredstava za javne medije, što je bio razlog za veto predsjednika Andrzeja Dude.
Umjesto državnoj televiziji i javnim medijima, Tuskova je ekipa odlučila da se taj iznos dodijeli dječjoj psihijatriji, dječjoj onkologiji i onkološkoj dijagnostici. Sada predsjednik Sejma Szymon Hołownia mora do 29. siječnja podnijeti Dudi na potpis prijedlog zakona o proračunu koji je usvojio parlament. Član vladajuće koalicije Marek Borowski izjavio je da ne sumnja da će taj rok biti ispoštovan, ali uz upozorenje da, "kako imamo posla s nepredvidljivim suparnikom koji je spreman prekršiti sva pravila igre, nema razloga da se time hvalimo", rekao je taj političar u "Jutru Radija Tok FM".
On je mogućnost raspuštanja parlamenta opisao kao ludost, uz opasku kako to ne znači da je treba isključiti. "Ustav jasno kaže da ako predsjednik primi proračun na vrijeme, ne može raspustiti Sejm. Znam za što je gospođa Przyłębska sposobna, ali usprkos svemu, Ustavni sud se ne bi toliko osramotio da cijeli proračun proglasi neustavnim. Ako možda postoji neka konkretna sporna odredba, onda je treba poboljšati ili ukloniti, i to je to", rekao je Marek Borowski u intervjuu koji su prenijeli svi važni mediji u Poljskoj.
Osoba koja u takvom raspletu može imati glavnu ulogu je Julia Przyłębska, predsjednica Ustavnog suda. Ona je žestoka PiS-ovka, a na predsjednički položaj imenovao ju je Duda unatoč upozorenjima bivših čelnika Ustavnog suda i vodećih poljskih pravnika da je to imenovanje protuzakonito.
Prije dvije godine šest sadašnjih ustavnih sudaca upozorilo je da je istekao njezin predsjednički mandat, ali i dalje je na tom položaju. Uzgred, udana je za profesora filozofije Andrzeja Przyłębskog, za kojega se nakon otvaranja tajnih arhiva otkrilo da je u komunizmu bio suradnik Službe sigurnosti pod kodnim imenom Wolfgang, no unatoč tome PiS ga je 2016. poslao za veleposlanika u Njemačku.