
Klerikalne udruge i desni aktivisti. Novi konzervativci i suverenisti svih boja. Radikali i populisti. Oni u Hrvatskoj jednako kao i njihovi kolege u Srbiji, Mađarskoj, Poljskoj… Svi redom u niskom startu čekaju da vide hoće li njihov junak Donald Trump u utorak pobijediti. Začepiti usta kritičarima. I dobiti mandat da i u iduće četiri godine vodi SAD. A njima nastaviti biti politički i moralni svjetionik.
Tonči Tadić, nekada aktivni HSP-ovac, danas ugledni fizičar sa Instituta Ruđer Bošković, svojedobno je bio promatrač na američkim predsjedničkim i kongresnim izborima gdje je u studenom 1992. u Indianapolisu i New Yorku boravio kao gost Američkog vijeća mladih političkih vođa. On tvrdi da su u velikoj zabludi svi koji misle da se Trumpov model može preslikati negdje u Europi.
- Trump zapravo uopće nije konzervativac. Konzervativizam znači biti u politici dosljedan, skroman i nenametljiv, živjeti u skladu sa vjerskim načelima, poštivati tradicionalne vrijednosti, biti skeptičan prema tome da ti država može pružiti sve. Trump je sve suprotno od toga. Uz to ne plaća porez i zalaže se za državni intervencionizam. On je zvijezda reality showa, ne konzervativac – ističe u izjavi za Slobodnu Dalmaciju Tadić.
Konzervativac, prema njegovim riječima, ne stvara podjele u svojoj naciji, nego čuva njezinu stabilnost. Amerika je nakon četiri godine Trumpovog mandata jako podijeljeno društvo.
- Predsjednik je pune četiri godine pumpao podjele u američkom društvu. Posljednja istraživanja pokazuju da 70 posto birača obje stranke smatra besmislenim razgovor s onom drugom stanom. Takvo nešto čak ni kod nas u Hrvatskoj nije moguće – smatra naš sugovornik.
Ako Trump pobijedi, Hrvatska, uvjeren je on, od toga neće imati nikakve koristi.
- Trumpu je bitna samo Amerika. U slučaju bilo kakve krize u hrvatskom okruženju, primjerice na Kosovu ili u Crnoj Gori, sigurno je da Amerika neće reagirati, koliko god Hrvatska glumila njihove saveznike.
U svojem eventualnom drugom mandatu Trump neće imati skrupula prema bilo kome. Na cjedilu je ostavio afganistansku vlast i Kurde koji su se borili na strani SAD-a. Isto to će napraviti prema bilo kome u budućnosti – ocjenjuje Tadić.
Ako pak Trump izgubi, i pogotovo ako taj poraz bude pratio i gubitak većine u Senatu, Republikance čeka veliki raskol.
- Nikada se još nije dogodilo da predsjednika na reizboru ne podrži toliko veliki broj najviđenijih Republikanaca: bivši državni tajnik Colin Powell, bivši predsjednik George W. Bush, bivši predsjednici zastupničkog doma Paul Ryan i John Boehner... Postoji i organizirani Projekt Linkoln ili „Republikanci protiv Trumpa“. Danas je na vlasti koalicija Republikanske stranke i klana Trump. Ako to pukne, dogodit će se pravi lom – analizira Tadić.
Sjeća se kako ga je 1992. fascinirala organiziranost Republikanske stranke, ne samo u vidu podružnica, nego i think-tankova poput Hudson instituta koji su bili na raspolaganju njihovim kandidatima. Trumpa ne zanimaju ni stručnjaci ni think-tankovi, čak ni stručnjaci unutar njegove vlastite administracije. On sam sve zna najbolje, navodi Tadić.
SAD su, prema njegovim riječima, oduvijek nastojale biti primjer i uzor demokratske utakmice na izborima.
- Onaj koji je dobio manje elektorskih glasova priznavao je poraz iste izborne noći. No sada je sve drukčije, obzirom da je Trump tijekom kolovoza i rujna višekratno najavio da neće priznati izborni poraz, navodeći sumanute razloge 'da će biti ubačeno na milijune lažnih listića'. To je do sada bilo nezamislivo – zaključuje Tadić.