Knjigu Faktologija koju je u zatvoru čitao Vili Beroš, bivši ministar, izdao je u Hrvatskoj nakladnik VBZ, koji o knjzi piše: Kada nam netko postavi jednostavna pitanja o globalnim trendovima: koliki postotak svjetskog stanovništva živi u siromaštvu, zašto se broj ljudi u svijetu povećava, koliko djevojčica završava osnovnu školu, sustavno biramo pogrešne odgovore. Toliko pogrešne da će čimpanza, koja odgovore bira nasumice, uvijek bolje pogoditi od učitelja, novinara, dobitnika Nobelove nagrade ili investicijskog bankara, piše Jutarnji.
Hans Rosling, vrsni švedski liječnik i statističar, uz pomoć Anne Rosling Rönlund i Ole Roslinga u Faktologiji predstavlja novo radikalno objašnjenje zašto se to događa i otkriva deset instinkata koji iskrivljuju našu perspektivu – od naše sklonosti da dijelimo svijet u dvije kategorije (obično na „nas“ i „njih“) preko načina na koji konzumiramo sadržaje koje nam serviraju mediji (a koji potiču naš strah) do toga kako percipiramo napredak (pri čemu vjerujemo da se većina stvari pogoršava). Naš je problem što smo zapravo nesvjesni svoga neznanja i što predrasude koje nosimo duboko u sebi utječu čak i na naša nagađanja.
Ipak, unatoč svim manama, svijet je mnogo bolji nego što mi to mislimo. No kada lošim vijestima dopustimo da poprime divovske razmjere umjesto da uvažimo sliku svijeta utemeljenu na činjenicama, ne možemo se više fokusirati na stvari koje uistinu predstavljaju najveću prijetnju. Ova nadahnjujuća knjiga, neizostavan i važan priručnik s mnoštvom anegdota i potresnih priča, "otvorit će vam oči i zauvijek promijeniti način na koji promatrate svijet".
Rosling je umro od raka 2017. godine, a inače je među ostalim znao govoriti kako je svijet pun dobrih vijesti, samo ih ne znamo prenijeti. Imao je bolesnu jetru još od ranih dana, od dvadesetih godina života. Pisao je i o širenju pogrešnih informacija, o širenju straha...
Bill Gates je inače za "Faktologiju" napisao da je to jedna od najvažnijih knjiga koju je u životu pročitao, i nužan vodič za pogled na svijet. Knjiga je bestseller The New York Timesa i Wall Street Journala.
Gates je nadalje tumačio o knjizi: "teško je vidjeti napredak ako svijet podijelite na bogate i siromašne zemlje. Kad su to jedine dvije mogućnosti, veća je vjerojatnost da ćete misliti da je svatko tko nema određenu kvalitetu života "siromašan".
Hans uspoređuje ovaj instinkt sa stajanjem na vrhu nebodera i gledanjem dolje u grad. Sve druge zgrade izgledat će vam niske, bez obzira na to imaju li deset ili 50 katova. Isto je i s primanjima. Život je značajno bolji za one na razini 2 nego na razini 1, ali teško je to vidjeti s razine 4 osim ako to ne znate tražiti".
Kad je umro, The New York Times je pisao da je otišao pop star statistike.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....