Nekoliko mjeseci uoči prošlih parlamentarnih izbora, održanih u srpnju 2020. godine, Domovinski pokret - koji je tada još nosio ime svog osnivača Miroslava Škore - bio je najtraženija roba na hrvatskoj političkoj tržnici.
Na valu odličnog rezultata postignutog krajem prosinca 2019. godine na predsjedničkim izborima, kada mu je malo nedostajalo da porazi HDZ-ovu kandidatkinju Kolindu Grabar-Kitarović, u Škorin predizborni vlakić uskočili su (uz iznimku Mosta) gotovo svi koji su nešto vrijedili u političkom prostoru desnijem od Plenkovićeva HDZ-a.
Na Škorine izborne liste parkirali su se desni "teškaši" od Zlatka Hasanbegovića, preko Karoline Vidović Krišto pa do Ruže Tomašić, Hrvoja Zekanovića i njihovih Suverenista.
Nakon što je iz te nekad perspektivne priče otišlo čak deset od ukupno 16 saborskih zastupnika koji su mandate osvojili na listama Domovinskog pokreta - uključujući i samog osnivača Miroslava Škoru i njegovu sestru Vesnu Vučemilović - danas je DP u situaciji da s njima u koaliciju neće nitko od relevantnijih političkih opcija piše Jutarnji list.
Suverenisti su pretrčali Mostu, a Most, pak godinama vrijeđa DP da su samo političko krilo Prvog plinarskog društva i najmoćnijeg hrvatskog biznismena Pavla Vujnovca. Predsjednik HDZ-a Andrej Plenković u utorak ih je još jednom optužio da su pridonijeli izboru Zorana Milanovića za predsjednika Republike te da HDZ na njih ne računa.
- Svaki glas za DP je glas za ljevicu. Prema tome, birače desnog centra i desnice pozivam da poklone povjerenje HDZ-u - rekao je Plenković.
Osim što su prezreni od desnih stranaka, veliko je pitanje je li DP i dalje prva opcija - kao što je to bio na prošlim parlamentarnim izborima - za glasače razočarane Plenkovićevim HDZ-om.
Nadalje, dok se tijekom Škorinih kampanja 2019. i 2020. godine Domovinski pokret reklamirao kao "pravi", "izvorni HDZ" - kada su njegovu kampanju protiv HDZ-ove predsjedničke kandidatkinje podupirali brojni članovi HDZ-a, uključujući i neke dužnosnike vladajuće stranke - danas se DP teško može brendirati kao neka vrsta "zamjenskog HDZ-a" ili platforme preko koje će desno krilo HDZ-a srušiti Andreja Plenkovića s čela stranke.
- Daleko su oni od snage koji su imali 2020. godine kada se val Škorina uspjeha na predsjedničkim izborima prelio i na parlamentarne izbore. U međuvremenu su DP napustili mnogi sposobni ljudi, uključujući i operativce bliske HDZ-u. Iskreno, Domovinski pokret danas vode poluamateri koji se igraju visoke politike. Unatoč svemu tome, njihov je plan i dalje ponoviti ono što im nije pošlo za rukom na izborima 2020. godine.
Dakle, osvojiti toliko saborskih mandata da HDZ bez njih ne bi mogao sastaviti novu Vladu. DP nikad nije odustao od svog originalnog plana: sastavljanja Vlade s HDZ-om, po mogućnosti bez Andreja Plenkovića - kaže u razgovoru za Jutarnji list iskusni politički lisac i jedan od najboljih poznavatelja prilika na desnoj političkoj sceni.
"Glas za Kolindu Grabar-Kitarović je glas za Andreja Plenkovića, a Plenković je izdao HDZ i Franju Tuđmana. Obraćam se HDZ-ovim biračima, ja ću biti vaš predsjednik, baštinit ću Franju Tuđmana", grmio je Škoro tijekom svoje predsjedničke kampanje kraje 2019. godine kada se činilo da bi Plenkovićeva predsjednička fotelja u HDZ-u uskoro mogla postati opasno ugrožena.
- Nije Škori tada namjera bila stvarno preuzeti HDZ, želio im je (samo) uzeti birače. U međuvremenu je DP otklizao previše udesno, a dodatno ih je limitirao Most svojim spretnim popunjavanjem tog prostora na umjerenoj desnici i uspješnim lijepljenjem etikete da DP nije stranka nego politička ispostava Vujnovčeva poslovnog carstva.
Nekad glavni izazivači HDZ-a u međuvremenu su se doveli u nezavidnu situaciju u kojoj im sada prijeti poraz od Mosta. Kladio bih se da će Most na ovim izborima dobiti 30 posto više saborskih mandata od DP-a - napominje jedan od najboljih poznavatelja desne političke scene.
Dužnosnik Mosta kaže, pak, da je Domovinski pokret u padu i da niti jedna od relevantnih političkih opcija s njima ne želi sklopiti predizborni pakt.
- Nakon što su ih odbili svi na desnici, ostali su sami. Imaju još samo novac svojih stvarnih vlasnika, kupljene anketare, Z1 televiziju i još nekoliko portala. Iako vodstvo DP-a i dalje održava dobre veze s dijelom HDZ-a, suradnja desnog krila HDZ-a i DP-a bila je puno izraženija tijekom posljednjih parlamentarnih izbora - kaže naš sugovornik i zaključuje da su stvarni motivi vođa Domovinskog pokreta "jedina sličnost između današnjeg DP-a i onog iz ere Miroslava Škore".
- U odnosu na 2020. godinu, isti su samo DP-ovi sponzori i njihove namjere da uđu u vlast. I to pod krinkom domoljublja, a za račun većinskih dioničara Domovinskog pokreta - kaže Mostov dužnosnik.
Predsjednik DP-a Ivan Penava kaže kako je najveća razlika između današnjeg DP-a i onoga otprije četiri godine u tome što je "Domovinski pokret sada puno organiziranija stranka sa stabilnim biračkim tijelom i kojoj se više ne može dogoditi da se na izbornim listama nađu nestabilni i potkupljivi ljudi kakvi su bili neki od onih koje je Škoro uveo u Sabor na prošlim izborima".
Što se tiče odnosa između DP-a i desnog krila HDZ-a s jedne te HDZ-ovih birača s druge strane, Penava tvrdi kako su prošla vremena kada je dio HDZ-a radio za račun DP-a, ali i kako će dio HDZ-ovih birača opet glasati za Domovinski pokret.
- Dio članova i dužnosnika HDZ-a koji su prije četiri godine doista radili za Škoru, a protiv svoga stranačkog šefa i svoje predsjedničke kandidatkinje, Plenković je u međuvremenu ugušio. Kao što je u HDZ-u ugušio i sve druge koji promišljaju suverenistički.
A što se tiče birača HDZ-a koji su razočarani Plenkovićevom politikom, oni će i na ovim izborima svoj glas pokloniti Domovinskom pokretu. Uvjeren sam da će za nas glasati svi koji promišljaju suverenistički, pa tako i birači koji su dosad glasali za HDZ - izjavio je za Jutarnji list čelnik Domovinskog pokreta Ivan Penava.