Propuštena velika prilika: Žuti u Beogradu pali nakon dva produžetka

Piše Frane Vulas
15. siječnja 2021. - 23:00
Božidar Vukičević/Cropix

U velikoj drami Split je nakon dva produžetka poražen u Beogradu kod FMP-a. Iako su iz redova Splita imali tijekom susreta i dosta prigovora na suđenje, na koncu su ipak imali sve u svojim rukama i sami sve prosuli.

Više puta. U prvom dijelu čak su prokockali plus 15 (26:41), pred kraj prvoj produžetka imali su i dva šuta za pobjedu. Ni jedno ni drugo nisu iskoristili.

Čampara je prošle subote bio junak dramatične pobjede nad Budućnosti tricom s deset metara za pobjedu u zadnjoj sekundi. Ovaj put je na izdisaju prvog produžetka imao šut za dva, naizgled mnogo laganiji zadatak nego prošlog tjedna, ali lopta ovaj put jednostavno nije htjela u koš. Kao ni nekoliko sekundi ranije prilikom pokušaja za tricu Lukovića.

Mada se mora priznati da je Split svoju dozu sreće na ovom susretu možda potrošio u završnici regularnog dijela kada je izjednačio tricom Lukovića, a onda se lopta u zadnjem napadu domaćina vrtjela po obruču pa na kraju ipak izašla vani. Luković je ipak još jednom ukupno dobrom partijom, nastavkom niza dobrih ovosezonskih igara u dresu momčadi s Gripa, obilježio poziv u reprezentaciju Srbije čija se službena potvrda očekuje.

Međutim, ključnu priliku prokockali su u ovom susretu momci u crnim dresovima u završnici druge i početkom treće četvrtine.

Bio je to totalni „blackout” momčadi trenera Ivice Skelina koja je grogiranom domaćinu prejednostavno dopustila potpuni povratak u susret, seriju od čak 23:2. Koš iz igre Splitu je šest minuta bio enigma, samo u prvom poluvremenu imali su Splićani čak devet izgubljenih lopti.

Takve se „žute minute” na ovakvom nivou ne opraštaju. Tu je zapravo susret izgubljen.

Velika šteta što Split na koncu nije uzeo ništa iz ovog susreta jer su se bodovi nudili na pladnju. Imali su Splićani jako dobru priliku da naprave veliki korak ka ostanku u ABA ligi.

Sada su na skoru 5-10, a isti broj pobjeda, uz poraz manje sada ima direktni konkurent FMP.

FMP – Split 96:92 (nakon dva produžetka)

Beograd – Košarkaška dvorana FMP Železnik.

Bez gledatelja.

Utakmica 15. kola ABA lige: FMP – Split 96:92 nakon dva produžetka (15:27, 26:15, 19:14, 15:19; 6:6; 15:11).

Suci: Marko Juras (Srbija), Krunoslav Peić (Hrvatska) i Marko Pecelj (Srbija).

FMP: Lazarević (7), Čović (4), Izundu (10), Hands (6), Simović, Radovanović (13), Pecarski (11), Nenadić (23), Radonjić (4), Popović, Macura (8), Đorđević (10).

Split: Gizdavčić, Perasović, Kedžo, Ukić (18), Marčinković (11), Šarić, Bajo (3), Čampara (11), Vranković (9), Luković (26), Marić (9), Mesiček (5).

11:25
Zreli, kompaktni i šuterski odličan početak Splita. Domaćinu je doduše nekoliko lopti iscurilo iz koša, ali Split je trice u prvoj četvrtini gađao bez pogreške, 4/4. Dvije su bile Ukićeve. FMP je bio na 0/6. Već u desetoj minuti Split je imao 14 koševa viška.

26:41
Pokušavao se FMP vratiti u susret. Nanizali su Beograđani seriju ofenzivnih skokova, a njihovu prvu tricu zabio je Pecarski. Međutim, šut za tricu i dalje je itekako služio Splićane. Drugom Marčinkovića, pa trećom tricom Ukića otišla je Skelinova momčad na plus 15 u 17. minuti.

49:43
Split je potpuno stao krajem druge i početkom treće četvrtine. Na drugoj strani konačno je proradio šut, a i Nigerijac Izundu pod košem. U zadnjih 80 sekundi od 29:41 na krilima tri trice domaćina na odmor se otišlo rezultatom 41:42. Početkom nastavka ista pjesma. Izgubljeni Split je šest minuta bio bez koša iz igre. Ukupno je FMP napravio seriju 23:2.

54:53
Trgli su se Splićani. Tricama Lukovića pa Marčinkovića primaknuo se Split samo na minus jedan. Kada se opet FMP odlijepio Ukić je zabio novu tricu za 59:56, onda je išao i na polaganje u kontri, ali je blokiran. Tražili su Splićani silaznu putanju, činilo se opravdano, a dobili su samo tehničku.

67:58
Otišao je FMP na velikih plus devet manje od osam minuta do kraja. Proradio je kod domaćina napokon i Amerikanac Hands. Namjestio je ruku, prvo je pogodio za dva, pa potom i tricu. Lopta se predomišljala na obruču pa ipak ušla za dotad najveću prednost FMP-a.

67:66
Vratio se ipak Split u susret serijom od osam koševa u nizu. Započeo je niz Luković ubačajem za dva, pa onda tricom, a potom je kao tricu zabio i Čampara za samo poen zaostatka. Pet minuta prije kraja utakmica je opet bila potpuno otvorena.

73:66
Uzvratili su sada Beograđani serijom 6:0. Nakon pogreške u napadu kada je kod 67:66 Split imao priliku i da povede, Marić je i u obrani kiksao. Nespretno i doduše nenamjerno je napravio namjeran prekršaj slučajnim udarcem protivnika rukom u glavu. Nedugo potom onda je napravio i prekršaj u napadu, a Đorđević je tri i pol minute prije kraja opet donio opipljivu prednost FMP-u.

75:75
Produžetak! Vranković je smanjio na 75:72, a onda je i blokirao, dao je šansu svojoj momčadi. Nisu trice pogodili Ukić ni Radonjić. Splitu je ostalo 20 sekundi za napad, a na devet sekundi do kraja Luković je pogodio tricu za izjednačenje. Radonjićeva lopta je potom dugo skakutala po obruču, ali je „odustala”. Zabio je na drugoj strani Ukić dalekometnu tricu od ploče, ali već je isteklo vrijeme.

81:81
Novi produžetak!! Imao je Split 78:81, ali na minutu i 45 sekundi prije kraja produžetka Radovanović je tricom izjednačio. Uslijedilo je mnogo obostranih pogrešaka, disalo se na „škrge”. Nakon što je Čović promašio tricu 23 sekunde prije kraja, Split je imao napad za pobjedu. No, Luković za tricu, pa onda ni Čampara za dva na isteku vremena nisu pogodili.

96:89
Drugi produžetak počeo je odlično, bilo je 81:85, ali tada su Splićani pukli. Igračem odluke se pokazao slovenski centar Jurij Macura. Zabio je prije trice Nenadića dva bacanja, potom pogodio za dva, a onda čak i tricu za 91:87. Nadu je dao Marčinković „krađom” i košem za 91:89, ali Lazarević je 44 sekunde prije kraja zakucao i pogodio dodatno bacanje. Prednost je onda „podebljao” i Čović.

04. ožujak 2021 09:32