Sport Košarka

Split opet bolji od Cibone, Aco opet napušta klupu Zadra?

Cibona opet na koljenima. I u drugom ogledu Lige za prvaka Splićani su porazili Cibonu. Žuti su od samog početka bili bolji i izuzev početnog vodstva Cibone 2:3 nisu dozvolili gostima da iti jednog trenutka ugroze prednost.

Domaći su otvorili furiozno preko odličnog Garnetta i veću petoj minuti vodili s osam pogodaka prednosti. Cibona je djelovala dosta izgubljeno, pokušavali su individualnim akcijama koje nisu dale rješenja.

Vladimir Dugandžić / CROPIX
Početkom druge četvrtine nakon polaganja Damir Mulaomerović tražio je dodatno bacanje i dobio tehničku pogrešku nakon čega je njegov razgovor sa sucima trajao punu minutu i samo ga je sreća spasila da ne zaradi isključenje.

No ipak nakon toga Cibona se pribrala i pri rezultatu 32:24 približila se na jedan pogodak razultata serije 10:3, ali je Split u dvije minute uzvratio serijom 12:0. Minutu i pol prije odmora košem Rudeža žuti su imali maksimalnih 15 pogodaka prednosti 54:39.

U prvom dijelu Splićani su imali fenomenalan učinak za tri poena, pogodili su osam trica i 14 pokušaja, a prednjačio je Garnett s 24 koša. U trećoj četvrtini žuti su u dva navrata imali 11 koševa prednosti, ali je pred kraj četvrtine serijom 9:2 Cibona smanjila na tri pogotka. Ipak košem Ivanova Split je zadržao 5 poena prednosti.

U posljednjoj četvrtini šut obje momčadi je pao što je bilo za očekivati, jer se igrala brza, atraktivna košarka u kojoj su najviše uživali gledatelji. Split je igrao momčadski i može se kazati kako su u svakom segmentu igre nadigrali goste, a impresivan je bio Bugar Dejan Ivanov sa 20 koševa i čak 17 skokova, od čega devet napadačkih.

Kad je bilo najpotrebnije priključio se i Hrvoje Perić, a i virozni Damjan Rudež uz standardno dobre Andriju Stipanovića i Antony Ekinsa. Kod gostiju tandem na koji je trener Subotić upozoravao, Damir Mulaomerović i Chris Worren bili su najbolji, ali nisu imali pravu pomoć od svojih suigrača.

Slobodan Subotić, trener Split CO: Čestitam mojim momcima na važnoj pobjedi. Pokazali smo da imamo srce i velikom željom došli smo do još veće pobjede. Izdržali smo pritisak zbog kojeg smo često gubili ovakve utakmice i uspjeli smo pobijediti. Posebne pohvale uputio bih Ivanovu, jer nije uobičajeno da igrač stranac pokaže ovakvu želju.

Ivan Sunara, trener Cibone: Čestitam Splitu jer su zasluženo pobijedili. Mi smo odigrali lošu obranu u prvom dijelu pogotovo na Garnettu, a u drugom dijelu nismo uspjeli popraviti nanesenu štetu. Kad smo zatvorili Garnetta proigrali su drugi igrači a posebno Ivanov koji nas je uništio u reketu.

Josip SMOLIĆ

SPLIT - Dvorana Gripe. Gledatelja 1000.

Suci: Radović (Dubrovnik), Vovk (Slavonski Brod) i Šarac (Osijek).

SPLIT CO: Sumić, Bilobrk, M. Delaš, Akins (10), Rudež (12), Ivanov (20), Stipanović (6), Mladenov, Perić (16), Sobin, Garnett (30), Batina.

CIBONA: Worren (25), Williams, Krušlin, Krasić, Zorić, Vukušić (10), Andrić (4), Kaštropil (6), Hoskin (11), Princ (3), Rozić (7), Mulaomerović (20).

Sjajna partija Rudeža

Za razliku od igrača Cibone koji nisu bili raspoloženi za davanje izjava i brzo su sjeli u svoj autobus, igrači Splita bili su više nego raspoloženi za priču. Damjan Rudež koji je posljednjih dana imao virozu i čiji je nastup bio upitan kazao je kako u nekim trenucima nije imao snage ali da je stisnuo zube i što je najbitnije ostvarena je velika pobjeda. Rudež je odigrao 30 minuta i uz sjajan ubačaj iz igre 67 posto, postigao 12 koševa.

Zadar - Zagreb 76:71 (18:15, 12:23, 26:14, 20:19)

Zadar je uspio izvući pobjedu u Jazinama, makar su u jednom trenutku bili čak u zaostatku od 13 poena sredinom druge četvrtine, koju će zasigurno poželjeti zaboraviti što prije. Znatno bolje, povukli su u trećoj dionici posebice Julios Johnson koji je s dvije trice se okrenuo u pozitivnom smjeru. Uz to Corey Brewer nastavio igrati konstantno dobro unatoč ozljedi, ali bolji momenat pobijedio je i bolove, zadarski razigravač razbijao je s lakoćom obranu Zagreba.

Ponovno zatišje na zadarskoj strani, četiri upropaštena napada. I Zagreb je počeo ozbiljnije prijetiti, dvije trice pogodili su Dundović i Ružić, kasnije se Zadar mic po mic dovukao do vodstva 70:69. Simon je s dva slobodna bacanja odveo Zagreb u pozitivnu razliku, i onda je Željko Pavličević poznatiji pod nadimkom Spiker zagalamio na sudačku trojku, opravdano zaradio tehničku.

Da su suci bili ustrajniji mogli su i gore postupiti rpema treneru Zagreba. Brewer je pogodio dva slobodna bacanja zarađena na prekršaju, dodao dva pogotka na tehničku, pokušao je Simon tricom odvesti utakmicu u produžetak, ali nije pogodio. Kasnije je Štimac samo potvrdio pobjedu s dva slobodna bacanja. Puno zanimljivije bilo je na presici.