Sport Košarka

final four eurolige

Maccabi u finalu nakon minus 18, za tron sa CSKA

Košarkaši Maccabija iz Tel Aviva prvi su finalisti Eurolige nakon što su u polufinalnom dvoboju "Final Foura" u Madridu svladali Montepaschi iz Siene sa 92-85 (8-20, 25-25, 28-19, 31-21).

Maccabi je ostvario nevjerojatan preokret u drugom poluvremenu nakon što je Montepaschi potpuno dominirao u otvaranju utakmice. Talijanska  momčad povela je 8-0, nakon prvih 10 minuta bilo je 20-8, a sredinom  druge četvrtine i 18 koševa prednosti (36-18) za momčad iz Siene.

afp

No, izgleda da je Montepaschi prerano zaključio utakmicu, pa je u završnici treće četvrtine dozvolio igračima Maccabija veliki broj otvorenih šuteva za tricu koje su oni sve pogodili, te se na kraju treće četvrtine primakli na samo tri poena zaostatka (64-61). Kanonada trica Maccabija nastavila se i u četvrtoj četvrtini, pa je u 33. minuti izraelski sastav prvi puta i poveo sa 67-64, a u 36. je već bilo 75-68.

Montepaschi je ponajviše zahvaljujući Lavrinoviču uspio izjednačiti na 78-78 dvije i pol minute prije kraja, ali nakon toga je Bynum postigao koš uz prekršaj Lavrinoviča za 81-78, uslijedili su promašaji igrača Montepaschija, dok su Maccabijevi pogađali slobodna bacanja i poveli sa čak 87-78, te u posljednjoj minuti rutinski priveli posao kraju.

Najefikasniji u sastavu Maccabija bili su Alex Garcia sa 19, te Derrick Sharp sa 15 koševa, dok je kod Montepaschija Terrell McIntyre postigao 26 koševa, a Romain Sato i Kristof Lavrinovič 17.

Hrvatski igrač u sastavu Maccabija Nikola Vujčić igrao je 15 minuta, te za to vrijeme ubacio dva poena (šut za dva 1-6, slobodna bacanja 0-1) uz 4 skoka i 1 asistenciju.

Finale se igra u nedjelju u 21 sat.

Planinić za Tau 17 koševa

U drugom polufinalu CSKA je svladao Tau Ceramicu iz Vitorije sa 83-79 (20-20, 13-19, 24-17, 26-23).

Momčad Tau Ceramice, za koju igra hrvatski reprezentativac Zoran Planinić, a vodi ju s klupe Neven Spahija, se protiv favoriziranog CSKA-a odlično nosio gotovo tri i pol četvrtine, u 33. minuti još su imali vodstvo 61-59, ali tada su Moskovljani napravili seriju 10-0 i time ostvarili ključnu prednost. Sastav iz Vitorije uspio se tricom Rakočevića 7.5 sekundi prije kraja približiti na 81-79, ali potom je Šiškauskas ubacio oba slobodna bacanja za konačnih 83-79.

Planinić je bio najbolji pojedinac u sastavu Tau Ceramice, za 33 minute ubacio je 17 koševa (šut za dva 5-5, trica 1-3, slobodna bacanja 4-4) uz 1 skok i 4 asistencije. Igor Rakočević ubacio je 19 za Tau, dok su najefikasniji kod CSKA bili Raimundas Šiškauskas i David Andersen sa po 16 ubačaja.