Sport Domaći nogomet

uvertira za ligu prvaka

Teškom mukom do bodova: Dinamo pobjedom prestigao Hajduk i zasjeo na vrh tablice

Akcija gostiju u 4. minuti izgledala je poput promidžbenog inserta za sva naredna zbivanja u ovom susretu. Dinamov stoper Theophile izgubio je loptu na sredini terena, uslijedila je brza kontra Puležana, no Ćuže je prokockao obećavajuću situaciju ''2 na 1'' pred Dinamovim vratima.

Momčad Dinama imala je češće loptu u nogama, ali pozitivnog efekta od dominantnog posjeda lopta de facto nije bilo. Prvu i jedinu prigodu tijekom prvih 45 minuta ''modri'' su imali u 26. minuti. Moro je centaršutom prebacio protivničku obranu i pronašao glavu Oršića nadomak ''druge vratnice''. Premda neometan, Dinamov je reprezentativac uputio neprecizan udarac sa svega pet metara.

Protiv neinventivnog i gotovo bezopasnog domaćina gostujuća se momčad uglavnom branila i prigode tražila iz brzih kontranapada. Međutim u posljednjoj minuti prvog dijela gosti su napali (postavljenu) Dinamovu obranu s 5-6 igrača. Ponajbolja akcija Istre, u kojoj su Dinamovi nogometaši izgledali poput nezainteresiranih promatrača, završila je udarcem Lončara unutar vratarskog prostora. Zagorac je međutim spretnom intervencijom spriječio vodstvo gostiju.

Samouvjerenost se osvetila gostima na startu drugog poluvremena. Ćuže je neoprezno izgubio loptu na sredini terena. Gojak je presjekao njegovo dodavanje i proigrao Gavranovića. Švicarski se reprezentativac našao ''oči u oči'' s protivničkim vratarom i rutinski pogodio mrežu pulske momčadi.

Posljednjih 20-ak minuta strijelca jedinog pogotka zamijenio je Bruno Petković. Reprezentativni napadač potpisao je novi (financijski izdašniji) ugovor s ''modrima'' do 2024. No, niti njegova nazočnost na travnjaku nije utjecala na promjenu rezultata maksimirske utakmice. Skromnu je nogometnu predstavu riješila de facto jedna pogreška gostujuće momčadi. Imala je Istra u trećoj minuti sudačke nadoknade prigodu poravnati rezultat, ali je Lončar sa sedam metara (glavom) prebacio Dinamova vrata.

Semafor

Dinamo – Istra 1961 1:0

Zagreb – Stadion u Maksimiru. Gledatelja 3.000. Utakmica 8. kola Prve HNL: Dinamo – Istra 1961 1:0 (0:0). Sudac: Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) – 6,5.

Strijelci: 1:0 Gavranović (53)

Najbolji igrač: Mario Gavranović (Dinamo).

Dinamo (4-1-4-1): Zagorac (6,5) – Pinto (6), Theophile (6), Perić (6), Leovac (6) – Moro (6) (od 85. Lešković -) – Kadzior (5,5), Gojak (6,5), Majer (5) (od 59. Ivanušec 6), Oršić (6) – Gavranović (6,5) (od 71. Petković -).

ISTRA 1961 (4-2-3-1): Ćondrić (6) – Grujević (5,5), Bosančić (6), Tomašević (6), Pavić (6) – Galilea (6), Lončar (5,5) – Regan (6) (od 76. Ivančić -), Gržan (6) (od 84. Fuentes -), Perić-Komšić (5,5) (od 58. Bušnja 6) – Ćuže (5,5).