
Iz Austrije su jučer stigli rezultati uzoraka testova igrača Hajduka koji su pokazali kako je kod svih 11 testiranih igrača potvrđena zaraza britanskim sojem, što nam je potvrdila i dr. Željka Karin, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
- Krajem veljače su rezultati iz Zagreba pokazali kako je britanski soj potvrđen kod dvojice igrača, ali svi ti uzorci poslani su i u Austriju. Jučer smo dobili rezultate da je kod 11 igrača zabilježen britanski soj.
Pojedinačno imamo još dva slučajeva kod kojih je potvrđeno da je riječ o britanskom soju te nisu vezani za veću grupaciju. Također, na testiranje smo dodatno poslali i uzorke iz zatvora na Bilicama i iz jedne ustanove za skrb o starijim i nemoćnim osoba te njihove rezultate još čekamo. Kako je riječ o soju koji se brzo širi za očekivati je da će se i tu potvrditi britanski soj, objasnila nam je dr. Karin.
Ističe kako upravo zbog činjenice da je britanski soj ušao među populaciju naše županije moramo biti puno oprezniji.
- Moramo biti svjesni da je moguće da zabilježimo i druge sojeve. Virus mutira i nismo sigurno samo zato što postoji cjepivo. Tek smo se počeli cijepiti i treba proći još puno mjeseci dok se procijepimo u zadovoljavajućem postotku. Moramo biti na visokom oprezu i dalje se strogo pridržavati epidemioloških mjera koje su na snazi jer je to još uvijek jedini način čuvanja dok se ne procijepimo - poručuje dr. Karin.
Prema podacima Ureda za nacionalnu statistiku u Velikoj Britaniji, najčešći simptomi britanskog soja koronavirusa su kašalj, grlobolja, umor i bolovi u mišićima. Dosadašnji podaci ukazuju na tu da osobe zaražene ovim sojem koronavirusa manje doživljavaju gubitak mirisa i okusa, prenosi N1.
Analiza koja je prikupljala podatke o simptomima nije pokazala razlike u prevalenciji gastrointestinalnih simptoma (poput mučnine i proljeva), otežanog disanja ili bolova u trbuhu.
Lawrence Young, virolog i profesor molekularne onkologije sa Sveučilišta Warwick u Velikoj Britaniji, naveo je da mutacije u britanskom soju mogu utjecati i na simptome kod zaraženih osoba.
“Ova varijanta virusa brže se prenosi i čini se da zaražene osobe imaju veće opterećenje virusom, što znači da proizvode više virusa. To bi moglo rezultirati raširenijom infekcijom u tijelu, što može uzrokovati jači kašalj, bolove u mišićima i umor”, kazao je Young.
“Osim toga, kod ovog soja su zabilježene 23 promjene u odnosu na izvorni soj, a neke od tih promjena mogu utjecati i na imunološki odgovor tijela te na raspon simptoma povezanih s infekcijom”, dodao je.
Richard Tedder, viši istraživač u medicinskoj virologiji, istaknuo je da bi promjena simptoma, osobito onih koji su povezani s infekcijom gornjih dišnih puteva, mogla biti jedan od razloga zašto se ovaj soj brže prenosi.
“Kašalj i kihanje mogu značajno povećati količinu virusa koji se širi u okruženju”, kazao je Tedder za Huff Post govoreći o britanskom soju virusa.
Čak i male promjene u simptomima mogu izazvati velike promjene i utjecati na to da se virus lakše širi i prenosi među ljudima, dodao je Tedder. Pojasnio je da upravo zbog toga treba održavati distancu i nositi masku jer te preventivne mjere mogu smanjiti količinu virusa koju zaražena osoba može širiti.