
Kao i mnogi drugi u ovo doba korone, braća Philippe i Patrice Sejalon rade od kuće, ali za razliku od mnogih drugih njihova je kuća cijeli svijet. Oni su digitalni nomadi. Trenutno su se skrasili u Splitu.
Na njih bi se itekako mogla primijeniti latinska izreka "omnia mea mecum porto", jer njih dvojica doista sve svoje sa sobom nose. I znanje i iskustvo, a što se materijalnih stvari tiče, sve stane u jedan ruksak i kufer od 20 kilograma, koliko jedna osoba maksimalno može unijeti u avion. I naravno, u svemu tome laptop se podrazumijeva.
Online treninzi
Philippe i Patrice Sejalon žive svoj san. Rade što vole i borave gdje im se sviđa. Upoznaju nove ljude i kulture, šire mrežu poznanstava, prijateljstava i poslovnih kontakata u osobnom razvoju i razvoju svog globalnog IT biznisa. Prije četiri godine pokrenuli su online treninge, a početkom 2019. i startup Ingage.institute, globalnu online akademiju specijaliziranu za osiguravatelje koji žele povećati prodaju, a klijenti su im neke od vodećih kompanija iz tog sektora u Švicarskoj i svijetu.
Rođeni su u Francuskoj, njihov je grad Strasbourg, gdje im žive roditelji. Obojica su ljubitelji tehnologije. Philippe je fintech poduzetnik s bogatim iskustvom u financijskoj i tehnološkoj industriji. Njegovo je područje i menedžment, te savjetovanje kod upravljanja i uvođenja IT sustava, živio je na više adresa, od New Yorka do Hong Konga, gdje je radio kao voditelj e-trgovine u Aziji za veliku financijsku tvrtku. U Europi mu je, nakon Strasbourga, Zurich bio glavno boravište, dok je za Patricea to bio Paris. Patrice ima iskustvo u radu kao savjetnik, programer i IT arhitekt za velike banke u Francuskoj, a radio je i za vodeće tehnološke tvrtke u Silicijskoj dolini.
U Split su došli početkom listopada. Smjestili su se u centru grada, svaki u svom apartmanu, a brzo su se povezali i s lokalnom IT zajednicom. Dva tjedna nakon što su stigli u Split, došli su na događaj FuckUpNights, koji je organizirala udruga Split Tech City, upoznali se s Tonijem Trivkovićem, predsjednikom te udruge, i sad već imaju dosta kontakata s ovdašnjim IT poduzetnicima, ali i ljudima iz drugih sfera. Uz to, ne manje važno, otkrili su i Split lifestyle.
- Toni nas je naučio igrati picigin. Sada smo šampioni u piciginu - kažu nam uz osmijeh Philippe i Patrice dok smo razgovarali jednog kišnog popodneva, a budući da kiše nije manjkalo proteklih dana, odmah smo dogovorili da ćemo pričekati i sunce kako bismo ih mogli snimiti i na Bačama.
Obojica poligloti
Znaju već i poneku hrvatsku riječ, dobro im to ide, uče hrvatski jer učenje jezika u zemlji gdje dođu njihov je način života. Philippe je poliglot s certificiranom razinom (A2/B1 i više) na 19 jezika, a i Patrice je također na svoj popis uvrstio više jezika koje govori ili se na njima može sporazumijevati.
Kazuju nam da su uvijek voljeli putovati, sretati nove ljude, kako im je zanimljivo slušati druge jezike i upoznavati druge kulture. A onda su shvatili da sve to mogu učiniti i na novi način. Poželjeli su svoje klijente upoznati na licu mjesta. I prije četiri godine okrenuli su novu životnu ploču.
Prije nego što su krenuli na put kao digitalni nomadi, prodali su sve svoje osobne stvari što su imali u Zürichu i Parizu. I bicikli i muzički instrumenti, gitare, knjige, suveniri, odjeća i druge potrepštine našli su nove vlasnike. Nešto su prodali, dosta toga darovali pojedincima i humanitarnim organizacijama. Sada umjesto u stvari ulažu u iskustvo, žive u sadašnjem vremenu šireći svoje obzore, upoznavajući lokalno, nove ljude i kulture, a radeći globalno online. Sa svakog mjesta ostaju im fotografije i uspomene.
- Otkad smo digitalni nomadi, posjetili smo, mislim, deset zemalja. Ne volimo jedan tjedan biti u jednoj, a tjedan u nekoj drugoj zemlji. Volimo ostati tri mjeseca, koliko je moguće duže, ovisno o pravilima boravka - kaže Patrice.
- Kad idemo negdje družimo se sa ljudima, uključujemo se u lokalnu zajednicu, želimo naučiti jezik, živjeti kao lokalni ljudi, na taj način razumjeti ljude i zemlju u kojoj boravimo. To je za nas doista važno – dodaje Philippe.
Prisjećaju se kako im je bilo lijepo u Lisabonu u Portugalu, u Barceloni u Španjolskoj, u Vilniusu u Litvi, kako su putovali u Kostariku samo s jednom prtljagom.
- Kad smo prije putovali uvijek je bilo više prtljage, a sad znamo da čovjeku ne treba puno. Sve stane u kufer od 20 kilograma. Dobar je osjećaj putovati s optimalno minimalnim brojem stvari – kažu braća Sejalon.
Sharing ekonomija
Dodaju da koriste javni prijevoz, rentaju stan, auto, bicikl, koriste resurse u mjestima gdje dođu.
- Volimo dijeliti stvari. Podržavamo sharing ekonomiju. Nove generacije to shvaćaju, a ja se u 40-im osjećam kao Z generacija – kaže Philippe uz osmijeh.
Pitamo ih kako putuju ove godine s obzirom na pandemiju koronavirusa, odgovaraju da su vrlo pažljivi i ove godine nisu puno putovali, tek Švicarska u njemačkom i talijanskom govornom području, te Francuska i Hrvatska. U Splitu rade u stanu koji su unajmili, a voljeli bi više kad bi mogli raditi u nekom coworking prostoru, što bi bilo uobičajeno da nije korona-krize.
- Kad smo bili u Kostarici, u coworking prostoru, sreli smo ljude koji danas rade s nama, isto tako u Buenos Airesu u Argentini. Naš tim je svuda po svijetu – ističe Philippe.
Klijenti i zaposlenici su im na više strana svijeta pa je i njihov radni dan tome prilagođen.
- Ujutro imamo videokonferencije s ljudima iz Azije, po danu iz Europe, posebno Švicarske i Skandinavije, te iz Afrike, potom navečer i po noći na redu su Latinska i Sjeverna Amerika – pojašnjava Philippe.
U svoj su posao utkali znanje i ljubav koju imaju prema tehnologiji. Kako je navedeno na njihovim internetskim stranicama, tvrtka je mlada, dinamična i vrlo inovativna, a kako bi pratili snažni rast, traže nadarene pojedince iz cijelog svijeta s pozitivnim stavom i velikom spremnošću da se pridruže timu u kojem raznolikost talenata (nacionalnost, kultura, spol, dob) ne samo da je dobrodošla, već je i ključ uspjeha! Ističu da 99 posto vremena rade na mreži, ali vole se povremeno osobno upoznati s rajskim lokacijama širom svijeta.
Umjetna inteligencija
Patrice nam pokazuje kako funkcionira njihov Ingage.institut, naglašavajući da žele biti prvi na svijetu u online poduci u području osiguranja. Njihova online platforma omogućava treninge za osiguravajuća društva, konkretno ljude koji prodaju osiguranja, a moguće je isti model primijeniti i na druga područja.
Učenici i treneri mogu komunicirati na mreži unutar platforme preko svojih računala ili pametnih telefona.
Neki od Ingageovih internetskih tečajeva uključuju teme kao što su: "Upravljanje prijevarama u osiguranju", "Obuka za prodaju osiguranja", "Etika u osiguranju", "Društvene inovacije za financijske tvrtke", "Zaštita podataka za osiguravajuća društva", "Zaštita podataka za programere softvera u financijskim uslugama", "Onboarding" i "Poduzetništvo ".
Globalno tržište e-učenja ubrzano raste, a otkako se COVID-19 proširio svijetom i taj tempo se ubrzao, a jedan od trendova je personalizirano učenje. Budući da je osiguranje povezano sa svime što radimo i svim životnim situacijama, braća Sejalon i njihov tim osmislili su i kako treninge u osiguranju približiti korisnicima koji kroz njihovu akademiju mogu spoznati koje sve opasnosti vrebaju i kako se zaštititi kroz osigurajavuća društva.
- U tome koristimo i mogućnosti koje pruža umjetna inteligencija. Slika žene koju vam sada pokazujem nije realna, tu sliku sistem generira, umjetna inteligencija sinkronizira i njezin glas – pojašnjava nam Patrice, prezentirajući video u kojem ženska osoba govori o nekim elementima iz njihove osiguravateljske online akademije. A fascinantno je i da može govoriti na 38 jezika.
I tako, dok razvijaju svoj posao, ponosni što imaju tim sačinjen iz raznih dobnih skupina, zemalja, spolova i porijekla, braća Sejalon zadovoljni su što svatko u tom timu može živjeti svoj život onako kako želi.
Joga na Sustipanu
O Hrvatskoj nisu puno znali prije nego što su došli, sada kažu da vide veliki potencijal, impresionirani su ljudima i prirodnim ljepotama. Druže se s lokalnim IT-evcima, uživaju u jogi na Sustipanu, u piciginu na Bačvicama, trče po Marjanu i Žnjanu. Patrice voli crtati, pa ga je Toni Trivković povezao sa jednim splitskim umjetnikom koji ga podučava crtanju. Tri tjedna su boravili i na otoku Hvaru, posjetili su također Brač i Dubrovnik.
- Marjan i Žnjan su nam omiljena mjesta, a Sustipan je fantastičan. Dalmacija je jedna od najljepših regija u svijetu. Još imate i lijepo vrijeme, sviđa nam se ovdje - kažu Philippe i Patrice.
Toni Trivković kazuje da ih je, kad su došli, vodio u jedan restoran da probaju domaću hranu, a mi pitamo kuhaju li što sami i koja im je dalmatinska hrana omiljena.
- Probali smo peku, mogli bismo to izdvojiti. I da, kuhamo. Ali zašto ste tako skupi? Iznenađeni smo cijenama povrća i voća. Zar nemate vlastitu proizvodnju? – pitaju i njih dvojica.