Već petu godinu zaredom gradovi diljem Hrvatske sudjeluju u prestižnom izboru za najbolje gradove u organizaciji Jutarnjeg lista, portala Gradonačelnik.hr i agencije Ipsos. Ocjenjuju se u šest ključnih kategorija: korištenje EU fondova, Eco City, Smart City, Gospodarstvo, Demografija i obrazovanje te Kvaliteta života.
U posljednjih pet godina, Split je uspio zauzeti tek tri pozicije, i to davne 2018. godine – deveto mjesto u kategoriji “Gospodarstva” te deseto mjesto u kategorijama “Kvaliteta života” i “Demografija i obrazovanje”.
- Split kao drugi najveći grad u zemlji suočava se s alarmantnom stvarnošću – kažu iz splitskog MOST-a u svom zabrinutom priopćenju kojeg su naslovili “Zašto Split stagnira?”
- Jesu li ovi rezultati posljedica nedostatka vizije u vođenju grada, neusvajanja ključnih prijedloga za poboljšanje kvalitete života ili jednostavno rezultat nerada, nebrige i nemara – pitaju se političari iz MOST-a.
Loša gradska politika
U svojoj izjavi osvrnuli su se na sjajna postignuća susjednih dalmatinskih gradova i naglašavaju razočaravajuću činjenicu da Split nije uspio ući u prvih deset gradova ni u jednoj kategoriji u posljednje četiri godine. Prstom upiru u gradsko vodstvo i kažu da je ovo sukus dokazano loše politike vođenja grada.
- Treba se raditi više i bolje. Ponovno ističemo prijedloge stranke MOST koje je vlast odbila, i to samo zato što su potekli od nas: sustav dnevnih boravaka za starije osobe, izmjene projekta "Moj zlatni Split", uvođenje sustava naplate gradskih računa - Splitski račun, izmjena sustava apartmanizacije Grada, prijedlog projekta realizacije stanogradnje i slično - predlažu Mostovci.
Za kraj su napisali da bi voljeli dobiti konkretna objašnjenja umjesto lekcija iz politike i povijesti te da žele vjerovati da su gradonačelnik i njegovi tihi koalicijski partneri svjesni da Split mora napredovati i zauzeti visoka mjesta na budućim izborima za najbolje gradove u Hrvatskoj.