StoryEditorOCM
Obaladoba heroja

Na tribini u Kaštelima govorili branitelji: ‘Moto nam je bio sačuvati život svog suborca. Tako smo išli kroz svaki dan‘

Piše Joško DADIĆ
17. studenog 2024. - 18:31

U sklopu manifestacije "I u mom gradu svijetle Vukovar i Škabrnja" koju Grad Kaštela organizira povodom Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, Gradska knjižnica Kaštela u četvrtak navečer je u Kulturnom centru u Kaštel Lukšiću organizirala književno-glazbeno-publicističku tribinu "Doba heroja - kako smo branili Hrvatsku".

Tribina je započela himnom Lijepa naša domovino koju je otpjevao školski zbor OŠ kneza Trpimira pod vodstvom Darija Cuculića, hrvatskog branitelja, a nakon toga minutom šutnje za sve poginule i nestale branitelje.

Predstavljen je projekt izrade makete Vukovarskog vodotornja pod nazivom "Vodotoranj grada heroja" kojeg su izradili djeca na kreativnim radionicama Dječjeg odjela GKK u Kaštel Starome na inicijativu knjižničarke Sonje Jurat u suradnji s učiteljicom Nadom Bralić i učenicima 4.c razreda OŠ prof. Filipa Lukasa. Prikazan je kratki video procesa izrade makete nakon kojeg su učenici na pozornicu iznijeli maketu Vukovarskog vodotornja kojeg su izradili. Djecu su na pozornici izrecitirala i pjesmu Tina Kolumbića "Vukovar 91".

– Večerašnjim događanjem želimo povezati generacije branitelja koji su prije 33 godine otišli u rat kako bi mi živjeli u samostalnoj i slobodnoj Hrvatskoj i današnju generaciju koja će čuti na koji su oni način i s kojim emocijama odlazili u rat te na koji način današnje generacije čuvaju uspomenu na Domovinski rat. Današnja generacija mora i treba saznati i nastaviti čuvati uspomenu na Domovinski rat, a na koji način oni to rade kroz razne projekte možete vidjeti večeras – kazala je ravnateljica Gradske knjižnice Kaštela Renata Dobrić.

Školski zbor OŠ kneza Trpimira koji pjesmom čuvaju uspomenu na Domovinski rat otpjevali su pjesmu o Vukovaru "Vukovar Vukovar", "Moja domovina", "Ratnici svjetla" i "Živila Hrvatska", a zatim je započela tribina.

Na tribini su sudjelovali Zlatan Bašić, državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja i hrvatski branitelj s Trpinjske ceste; Doris Grgurin, hrvatska braniteljica i predsjednica Gradskog vijeća Grada Kaštela; Petar Merčep, hrvatski branitelj i književnik i Mate Buljubašić, umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske, pjesnik i guslar, organizator natječaja domoljubnog pjesništva.

Tribinu je vodila Renata Dobrić, ravnateljica Gradske knjižnice Kaštela, autorica nagrađene monodrame o hrvatskom branitelju "I dok je srca, bit će i Kroacije" i autorica zbirke nagrađenih drama istog naziva, organizatorica DOMOFEST-a, kaštelanskog festivala domoljubne pjesme, čiji je inicijator Darijo Cuculić, također hrvatski branitelj.

Sudionici tribine govorili su o svojim ratnim putovima, kako su se odlučili krenuti u rat, kako je sve to izgledali prije 33 godine i s kakvim emocijama su krenuli u rat.

– Pozdravljam vas u ime Ministarstva branitelja, u ime ministra Tome Medveda, mene osobno i velika mi je čast što sam ovdje s vama. Imao sam 22 godine kada sam krenuo u rat. Bio sam u Vukovaru na Trpinjskoj cesti na kojoj sam dva puta ranjen, a bio sam i u logoru 9 mjeseci. Ne znam kako mi je bilo, nismo imali oružja, nismo se imali s čime braniti. Živi se dan za dan, na razmišlja se o godinama. Znalo se što trebamo napraviti. Sada kada sam sve to prošao, ponosan sam na sve ljude s kojima sam se borio, koji su moj život sačuvali, ja sam se trudio sačuvati njihov. Svima nam je moto bio sačuvati život svog suborca koji je kraj tebe, a on će čuvati moj i tako smo živjeli dan za dan – kazao je Zlatan Bašić, državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja.

– Zahvaljujem Gradskoj knjižnici, našoj Renati koja se zaista trudi i na visokoj razini sve ovo organizira, djeci koja su došla i uveličala ove naše dane nakon rata. Ovo je prva godina da naš grad organizira tjedan sjećanja na Vukovar i Škabrnju i nadamo se da će tako biti dok god bude Grada Kaštela. Imala sam 28 godina i s radio Zadra gdje sam honorarno radila kao novinar pozvana sam na jedan razgovor nakon kojeg sam odlučila pristupiti Hrvatskoj vojsci. Jako sam se bojala, ali sam bila jako ponosna. Najviše straha imala sam od aviona koji u nadlijetali i još uvijek kada čujem taj reski zvuk nije mi ugodno. Tada mi je pomagala molitva i svijest da nisam sama i da je drugim ljudima koji su na položajima puno teže nego meni koja sam bila vojni psiholog – istaknula je Doris Grgurin, predsjednica Gradskog vijeća Grada Kaštela.

Nakon prvog kruga razgovora sudionika tribine, na pozornicu je izašla muška klapa Podvorje koji su otpjevali nekoliko pjesama, a potom je uslijedio i drugi krug tribine u kojem se govorilo o tome na koji način se danas čuva uspomena na Domovinski rat. Državni tajnik Zlatan Bašić istaknuo je kako se već 33 godine nije odmaknuo od branitelja i kako s njima živi od 1991. godine, dok su branitelji Mate Buljubašić i Petar Merčep govorili kako svoju uspomenu čuvaju kroz pjesništvo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 05:22