
Kava je dio jutarnjeg rituala velike većine ljudi. Ipak, njezin utjecaj na organizam i nije toliko dobar. Što više kave pijete, formira se više adenozinskih receptora, što znači da s vremenom trebate piti više kave - kako biste ostali budni.
Kofein povećava razinu adrenalina što rezultira povećanim brojem otkucaja srca i bržim protokom krvi kroz tijelo i sprječava da se dopamin ponovo apsorbira u vaš sustav, što mu omogućava da dulje vrijeme ostane u mozgu, zbog čega se dulje vrijeme osjećate pozitivno i sretnije. To zadržavanje dopamina je ono što često pokreće mozak da poželi više kofeina.
Evo što se događa u tijelu šest sati nakon što popijete kavu:
Prvih deset minuta
Kofein ulazi u vaš krvotok i širi se po cijelom tijelu, uzrokuje porast krvnog tlaka i broja otkucaja srca.
Do 20. minute
Kofein se veže na adenozinske receptore, time neutralizira umor. Razina dopamina povećava se i zadržava, što stvara osjećaj opreza i fokusa.
Nakon 30 minuta
Nadbubrežne žlijezde prebacuju se u veliku brzinu i stvaraju više hormona. Tijekom tog vremena, zbog proširivanja zjenica, vid može postati oštriji.
U roku od 40 minuta
Tijelo proizvodi više serotonina, što poboljšava rad neurona unutar leđne moždine. To dovodi do poboljšane koordinacije i snage mišića.
Nakon četiri sata
Metabolizam se ubrzava, brže sagorijevate energiju. Vaše tijelo tijekom tog perioda počinje razgrađivati pohranjene masti.
U šest sati
Kava je prošla kroz vaš sustav i izišla putem mokraće. Iz tijela će do tada izaći približno pola količine kofeina koji ste unijeli u organizam.