Nedavni pronalazak uginulog kita na obali kod Dunedina na Novom Zelandu označen je kao prvoklasna senzacija budući da se radi o izuzetno rijetkoj vrsti. Naime, znanstvenici iz tamošnje državne Agencije za zaštitu okoliša (DOC) tvrde da je riječ o Bahamondeovom kljunastom kitu (lat. naziv Mesoplodon traversii), vjerojatno najmanje poznatom među kitovima i dupinima.
Ovi su sisavci najrjeđa vrsta kljunatog kita, a prvi put su ljudi doznali da uopće postoje nakon analize zubi i kostiju pronađenih 1872. kod Chatham otoka na Novom Zelandu. Ovo otkriće pet metara dugog trupla smatra se prvoklasnim događajem i zbog toga što nitko nikada nije fotografirao živućeg Mesoplodona traversii u moru ili na površini. Zbog toga se ništa ne zna o njihovom ponašanju nego se tek nagađa da je slično kao kod drugih Mesoplodon kitova s dva zuba. To znači da rone vrlo duboko i prvenstveno se hrane lignjama.
Čak se vjerovalo kako je ova vrsta izumrla jer su posljednji primjerci u obliku nasukane majke i mladunčeta viđeni 2010. na obali Sjevernog otoka u Novom Zelandu i vrlo brzo su uginuli.
Prvi čovjek novozelandske agencije DOC Gebe Davies je medijima rekao da je pronalazak tek nedavno uginulog kita sa stanovišta znanosti i zaštite okoliša jedinstvena prigoda da se obdukcijom i genetskim probama o ovoj vrsti puno više dozna.
Davies je posebno istakao kako će usko surađivati s Maorima, drevnim stanovnicima Novog Zelanda po pitanju odluke što sa kitovim ostacima učiniti nakon znanstvenog istraživanja.
Razlog je to što su kitovi za Maore puno više od morskih sisavaca jer ih oni poštuju te, štoviše, vide kao svoje svojevrsne pretke. Primjera radi, zajedno s drugim stanovnicima otoka na Južnom Pacifiku su kitove u travnju ove godine službeno proglasili pravnim osobama.