
U dječačkoj dobi David Attenborough sanjao je da će otputovati na daleka, divlja mjesta i vidjeti prirodni svijet u netaknutom stanju te čak otkriti životinje koje znanost još ne poznaje. Snovi su mu se višestruko ostvarili. Cijeloga je života istraživao divljinu i snimao filmove o životinjama o čemu piše u autobiografiji Život na našem planetu – Moje svjedočanstvo i vizija budućnosti.
Za Mjesec dječje knjige, koji u Školskoj knjizi traje do 31. ožujka, pripremili su tematske preporuke za čitanje. Prva se preporuka odnosi na slikovnice o životinjama, tim divnim stvorenjima s kojima se djeca lako poistovjećuju. Slikovnice o životinjma potaknut će djecu da od najranije dobi skrbe o svijetu prirode i postanu svjesna Attenboroughova upozorenja da smo neodgovornim ponašanjem ugrozili opstanak našeg planeta, ali da, jednako tako, imamo priliku obnoviti predivan svijet koji smo naslijedili. Sve što je potrebno – ističe najpoznatiji svjetski prirodoslovac – jest volja da to učinimo.
Piotr Socha: Pčele
Sto milijuna godina! Toliko dugo, u najmanju ruku, pčele žive na Zemlji. Potječu, dakle, iz doba dok su na Zemlji još vladali dinosauri.
Tim riječima počinje jedna od najljepših i najsadržajnijih slikovnica o pčelama koju je nadahnuto ilustrirao popularni poljski ilustrator, strip-crtač i grafički dizajner Piotr Socha. Njegov je otac pčelar, što mu je sigurno pomoglo da iz prve ruke upozna magično kraljevstvo tih malih, vrijednih životinja. Opisuje se njihova uloga ne samo u ekosustavu nego u cjelovitoj kulturnoj povijesti našeg planeta, od starih civilizacija drevnog Egipta i antičke Grčke do danas. Čitatelji će upoznati njihovu građu, dom i običaje, a saznat će i obilje zanimljivosti o pčelama – stvorenjima koja je, primjerice, francuski car Napoleon Bonaparte upotrijebio kao državne simbole na zastavama i pečatima, pa čak i na plaštevima koje su nosili on i carica Jozefina na krunidbi u Parizu. Tekst je napisao Wojciech Grajkowski, a slikovnicu preveo Adrian Cvitković.
Mike Unwin i Jenni Desmond: Putovanja
Mnoge vrste životinja odlaze na veličanstvena putovanja diljem našeg planeta kako bi preživjele, a pritom se suočavaju s različitim vremenskim neprilikama i gladnim grabežljivcima. Knjiga Putovanja u dvadeset priča prikazuje nevjerojatne seobe životinja - carskih pingvina, velikih bijelih psina, velikih krda slonova, milijuna crvenih rakova... Knjigu o zadivljujućim putovanjima životinja napisao je Mike Unwin, nagrađivani britanski putopisac, novinar i autor mnogobrojnih knjiga za djecu, a ilustrirala Jenni Desmond, dobitnica prestižne nagrade New York Timesa za najbolje ilustriranu dječju knjigu. Slikovnicu je prevela Nikolina Židek.
Yuval Zommer: Velika knjiga kukaca
Ilustrirana životinjska početnica Velika knjiga kukaca nagrađivanog autora Yuvala Zommera potiče djecu na istraživanje i brigu o našem planetu, a mogla bi pomoći i u razbijanju njihova straha od ovih malenih životinja. U slikovnici se opisuju različite vrste kukaca iz cijelog svijeta koji lete, bodu i gmižu. Slikovnicu je prevela Petra Matić.
Enciklopedija životinja
Bogato ilustrirana Enciklopedija životinja, djelo uglednih svjetskih zoologa, sveobuhvatan je prikaz životinjskog svijeta s više od tisuću ilustracija u boji. Sadržava sve važne informacije o obilježjima sisavaca, ptica, gmazova, vodozemaca, riba, kukaca, pauka i drugih beskralježnjaka. Enciklopedija životinja namijenjena je svim dobnim skupinama, a iznimno je korisno edukativno pomagalo učenicima u osnovnoj školi. Preveo ju je Vedran Pavlić. U njoj ima uistinu zadivljujućih podataka: grbavi kit, primjerice, pjeva satima bez prestanka, uzimajući predah samo kako bi udahnuo zrak. Mužjak carskog pingvina šezdesetak dana grije jaje koje je položila ženka, a nakon što se ptić izlegne, otac ga i dalje grije stopalima. Mravojedi uvijek paze da ne unište potpuno mravinjake i da ne pojedu sve mrave kako bi se u budućnosti mogli vratiti po novi obrok. Slonovi se ne znoje, oni višak topline ispuštaju preko golemih, klempavih ušiju, a rashlađuju se tuširanjem pri čemu im je glavni alat njihova surla u kojoj se nalazi do čak 100.000 mišića. Rakuni jedu žabe, ribe, miševe i ptice, ali često traže hranu i po kantama za smeće. Unatoč tomu, imaju stroge higijenske navike – peru hranu prije nego što je pojedu!
Catherine Jacob, Lucy Fleming: Ela spasiteljica pčela
Još jedna maštovito ilustrirana slikovnica koja će djeci približiti svijet kukaca, Ela spasiteljica pčela, djelo je Catherine Jacob i Lucy Fleming. Prevela ju je Katarina Ivanjek.
Ela je hrabra djevojčica koja obožava igrati se u vrtu i brinuti se o kukcima. Voli sve životinje koje pužu, zuje, gmižu ili se migolje. Ne straše je zapetljane mreže i zujanje u travi, a pod njezinim budnim okom nijednom kukcu ne nedostaje skrbi. Jednoga dana njezinu pomoć zatraže uplašene pčele jer njihovu domu prijeti velika opasnost. Ela je odlučna i borit će se za spas pčela, a u tome će joj pomoći poseban rođendanski dar – čarobno povećalo.
Carnovsky i Rachel Williams: Iluminatura
Knjiga milanskoga dizajnerskog dvojca Carnovsky i Rachel Williams ima čarobne trobojne filtre pomoću se mogu razlikovati dnevni i noćni svijet životinja na deset svjetskih odredišta. Iluminatura vodi čitatelje na uzbudljivo putovanje svjetskim prašumama, rijekama, jezerima, oceanima, grebenima, pustinjama, gorjima i ravnicama. Istraživanje počinje u tropskoj kišnoj šumi uz afričku rijeku Kongo, džungli koja je na pojedinim mjestima toliko gusta da do tla dopire samo jedan posto Sunčeve svjetlosti. Slikovnicu je preveo Vedran Pavlić.