StoryEditorOCM
Dalmacijasudsko rješenje

Vinko Barada: Vratite me u trogirski škver

11. ožujka 2016. - 21:10
Trogir, 030216. Vinko Barada, nekadasnji sindikalni povjerenik Brodotrogira pozira ispred trogirskog brodogradilista. Foto: Tom Dubravec/CROPIX

Jedna od floskula koja je česta kada je u pitanju tržište rada u Hrvatskoj je i ona o zaštićenosti radnika - navodno je radniku, bez obzira što učinio, gotovo nemoguće dati otkaz.

Vinko Barada živi je dokaz kako je zaista riječ o floskuli. On je bio sindikalni povjerenik u trogirskom škveru, ostavio je u "Brodotrogiru" 22 godine života, od kojih je polovicu bio angažirani sindikalist, sve dok mu jednog dana 2010. godine nisu pokazali vrata.

- Radio sam kao poslovođa skladišta. I eto, jednog dana otišao sam na razgovor s kolegom o polaganju ispita zaštite na radu. Kako je kolega bio zauzet, pričekao sam ga ispred ureda čitajući novine. Uto je naišao moj šef i odmah me napao, počeo je vikati da izlazim van. Zatim je na mene poslao i zaštitara koji mi je počeo prijetiti da će me baciti na pod i na silu izvući vani - prisjeća se Barada.

Došlo je do koškanja. Izrevoltiran, a i u strahu, Barada je uzeo škare u ruke i rekao zaštitaru: "Ajde, frajeru, izbaci me." Razišli su se, a zatim je pozvana policija i na koncu svega njemu je uručen otkaz, bez prava na žalbu, a da nikoga nije zanimala njegova strana priče.

- Naravno da su samo čekali povod da mi daju otkaz jer sam redovito istupao u javnosti, bio sam im trn u oku - kaže Barada.

Da je riječ o nezakonitom otkazu presudio je na koncu Županijski sud u Splitu u siječnju 2012., no presudu su u škveru jednostavno ignorirali. Sud je potom, u siječnju 2013., donio i pravomoćno rješenje o ovrsi, no i dalje se ništa nije promijenilo.

Dandanas, Barada s pravomoćnim rješenjem o ovrsi škver gleda samo s trogirske rive.

- Moj odvjetnik im je nudio nagodbu, no ništa ih ne zanima. Javio sam im se čim sam dobio pravomoćnu presudu, no nisu reagirali. Nisu mi ni platili zaostale plaće, jednostavno se ponašaju kao da ne postojim. Dva puta pisao sam ministru pravosuđa, no ništa se nije dogodilo.

Barada je tako završio na Zavodu za zapošljavanje, s kojeg su ga zatim, čim je ispunio uvjete, poslali u prijevremenu mirovinu. On, međutim, ne želi mirovinu, već želi raditi. Da je vraćen na posao, uostalom, već bi ispunjavao uvjete za punu mirovinu, pa je u njegovu slučaju, napominje, oštećena i država. Osim što poslodavac sve ove godine nije plaćao doprinose na njegovu plaću, prijevremeno je umirovljen.

- Jednom sam zaboravio platiti prometnu kaznu i ovršili su me odmah, bez problema. Nad škverom se, međutim, ovrha ne može provesti godinama. Ja kao jedinka nisam bitan, ali stalo mi je da javnost vidi što se događa. Nadam se i da će novi ministar na mojem primjeru vidjeti što se događa u pravosuđu. Ovakvih kao ja ima na stotine i stotine. Mali čovjek jednostavno ne može do pravde - kaže Vinko Barada.

U škveru smatraju slučaj zaključenim onog dana kada je Barada prisilno umirovljen.

- Rješenjem o ovrsi Općinskog suda u Trogiru određeno je vraćanje na rad Vinka Barade. U međuvremenu, od donošenja rješenja o ovrsi nastupili su uvjeti za punu starosnu mirovinu Vinka Barade. Kako je to jedan od taksativno navedenih razloga za prestanak ugovora o radu, time je prema ovršnom zakonu ovrha postala bespredmetna, zbog čega je ovršenik "Brodotrogir" d.d. podnio sudu prijedlog za donošenje rješenja o obustavi ovrhe, o čemu sud još nije odlučio - stoji u odgovoru iz škvera.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 04:02