StoryEditorOCM
Dalmacijavrijedno ranosrednjovjekovno arheološko nalazište u rupotini

POVIJEST U ZEMLJI U Rižinicama baština iz doba hrvatskih narodnih vladara

Piše PSD.
15. rujna 2011. - 17:40
Na Rižinicama u solinskoj Rupotini, uz sami Ilijin potok, prostoru iznimno značajnom i na nacionalnoj razini budući da je na njemu 1891. pronađen natpis koji spominje kneza Trpimira, djelatnici Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika Split pronašli su, vele, nova vrijedna otkrića.

Dva neotvorena sarkofaga

 - Rezultati arheoloških radova, koji još traju, donose iznimno vrijedne spoznaje o nastanku i funkcioniranju jednog od najvažnijih samostanskih kompleksa ranog srednjeg vijeka vezanih uz hrvatske narodne vladare.

Sadržaj otkrivenih kulturnih slojeva jasno ocrtava kronološki slijed koji potpuno mijenja do sada uvriježenu sliku i interpretaciju ruševnih ostataka građevine s eksedrom na sjevernoj strani kao samostansku crkvu koju je resio natpis kneza Trpimira.

Istraživanja pred pročelnim zidom tog objekta utvrdila su kako istočni i dio južnog zida, koji tvore ugao pretpostavljenog crkvenog atrija, leže na zemlji iznad kasnosrednjovjekovnih grobova, prema tome ne pripadaju ranosrednjovjekovnoj gradnji.

Uza sve to, iznimno je vrijedan i rijedak nalaz stranice crkvenog ciborija iz Trpimirova vremena, koji je položen metar ispod temelja pretpostavljene crkve, što upućuje na to kako do sada još nije otkrivena crkva suvremena tome vladaru – veli prof. Mate Zekan, muzejski savjetnik u MHAS-u i voditelj istraživanja na Rižinicama.

Pronađena su i dva neotvorena sarkofaga iz rimskoga doba, jedan bez natpisa, a drugi upućuje kako ga je za Korneliju podigao njezin muž.

Značajno je ustvrditi i postojanje više slojeva grobova napravljenih zidanjem ili usađivanjem kamena koji datiraju od 9. stoljeća do ranog novog vijeka.

U najranijem sloju grobova, uz kosture pokojnika nađeni su i karakteristični, ali rijetki primjeri nakita - naušnice i prsten.

Konačni rezultati provedenih arheoloških radova bit će dostupni nakon završetka ovogodišnjih istraživanja, a njihovo trajanje ovisi i o priskrbljivanju dodatnih novčanih sredstva od države, te moguće i Grada Solina na čijem se prostoru lokalitet nalazi, budući da je ovo nacionalno vrijedan arheološki kompleks prve kategorije – veli Zekan, kojemu na terenu pomaže i kolega Hrvoje Gjurašin, viši kustos u MHAS-u.

Oduševljeni Englezi

Za ovo je istraživanje Ministarstvo kulture, doznajemo, do sada osiguralo 50 tisuća kuna. Ovaj put, priliku da sve to vidi iz prve ruke, imala je i skupina Engleza koji su na Rižinice stigli posredstvom Zdeslava Boškovića, predsjednika Britansko-hrvatskog društva u Splitu te čelnika Udruge “Tvrđava Čačvina”, koja brine o tvrđavama u slijevu Cetine, te dr. Fione Gilmore Eaves, arheologinje iz Nottinghama.

Dr. Gilmore Eaves je voditeljica turističke agencije “Andante Travels in Archaeology” iz Salisburyja u Engleskoj, koja svoje turiste vodi u posjet starinama i arheološkim nalazištima.

 - Gospođa Fiona i ja smo obiteljski prijatelji, pa smo je “malo skrenuli s puta”, odnosno obilaska uobičajenih antičkih lokaliteta. Ovim želimo ujedno potaknuti češće posjete turističkih grupa starohrvatskim spomenicima koji nisu toliko eksponirani, a koji su važni za našu hrvatsku baštinu, kao što je Biskupija, Bribir i slično – kaže Bošković.

 - Oduševljeni su viđenim, posebno radnom atmosferom na nalazištu, bili su jako uzbuđeni, kao da i oni sami sudjeluju u otkrivanju – kazala nam je dr. Gilmore Eaves, koja je doktorirala na temu Eufrazijeve bazilike u Poreču i koja u našu zemlju dolazi još od 1980. godine.

Na splitskom području su, veli, nekoliko dana, posjetili su Split, Hvar, staru Salonu, a u planu je i posjet trogirskoj baštini.

mia sesartić / Snimio Nikola vilić / cropix

Zidovi samostana ispod ceste

Rezultati istraživanja upozoravaju na izniman oprez kod planiranih zaštitnih istraživanja, te načina premoštenja trase danas dijelom urušene dionice stare ceste Solin-Klis ispod koje se lokalitet Rižinice nalazi. Naime, dostupni podaci upućuju na to kako se zidovi građevina samostana protežu ispod ceste, upozorava prof. Mate Zekan.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. studeni 2024 15:30