StoryEditorOCM
Dalmacijašto kažu školski ravnatelji o prijedlogu da se putovanja ne organiziraju u inozemstvo

Domaći hotelijeri ne vole učeničke ekskurzije

Piše PSD.
3. travnja 2009. - 16:22
Većina ravnatelja drži da se promjene ove godine ne mogu realizirati, ali su skloni ideji da učenici bolje upoznaju svoju zemlju

Gdje će dogodine na ekskurzije?
Iako srednjoškolci o recesiji i ne znaju previše, svi su, međutim, čuli za šestu mjeru antirecesijskog paketa Vlade prema kojoj bi sve školske ekskurzije trebalo organizirati u Lijepoj našoj.

Nespretni potez političara bio je osuđen već pri samoj zamisli jer, sudeći prema iskustvima ravnatelja i učenika, destinacije su određene i ugovori sklopljeni još krajem prošle godine.

U želji da provjerimo situaciju, kontaktirali smo desetak ravnatelja iz Dalmacije i svi se redom slažu da su mjere donesene prekasno, ali upozoravaju da je financijska kriza odlična prilika za nužne izmjene Pravilnika o školskim putovanjima.

- Slažem se s donesenim prijedlozima, svakako trebamo povesti više računa oko visokih troškova. Odlukom učenika i roditelja ide se u Španjolsku, a tek dogodine možemo razmotriti mogućnost ekskurzija u Hrvatskoj - kaže Senka Dodig, ravnateljica šibenske Turisitičke škole, napominjući kako su svi njezini kolege također ostali pri prvotnim planovima tim više što nikakav službeni dopis nije stigao iz resornog ministarstva.

Slična iskustva dijele i ravnatelji imotskih škola: Miro Drlje iz Ekonomske škole i Ante Trutin iz Gimnazije, koji učenike većinom vode u Češku i Mađarsku.

- Prije nekoliko godina organizirali smo ekskurziju u Istru s jednodevnim izletom u Trst, ali učenici radije biraju inozemstvo, a mi ipak moramo poštovati njihovu odluku. Mislim da bi i troškovi bili čak 20-ak posto jeftiniji u Hrvatskoj - objašnjava Drlje, dok je njegov kolega uvjeren kako bi domoljubne ekskurzije roditeljima sačuvale 40 posto novca!

- O svim novim mjerama saznali smo iz medija, ali ništa službeno nismo dobili. Očekujemo očitovanje ministra Dragana Primorca u skladu s kojim ćemo postupiti. Koliko sam upoznata, ni ravnatelji škola nisu dobili nikakve preporuke - kaže Dijana Ercegović, pročelnica Upravnog odjela za školstvo i kulturu pri Šibensko-kninskoj županiji.

Gdje je došlo do kratkog spoja između Sanaderova kriznog tima i resornog ministarstva, provjerili smo kod Duje Bonaccija, glasnogovornika Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

- Budući da se antirecesijske mjere dogovaraju na razini Vlade, sve obavijesti i naputci, koji budu slani različitim strankama vezano uz njihovo provođenje, bit će poslani izravo iz same Vlade - uvjerava Bonacci objašnjavajući zašto škole nisu dobile nikakve obavijesti.

S druge strane, pojedini ravnatelji splitskih škola upozoravaju da je kriza dobra prilika za promjenu određenih zakona koji, kako kažu, idu na ruku inozemnim putovanjima, ali i agencijima.

- Nadam se da će recesija učiniti svoje i inozemne ekskurzije postati prošlost. Predlagao sam četiri ekskurzije u četiri godine tijekom kojih bi učenici upoznali sve znamenitosti Lijepe naše, od Dubrovnika do Istre i Vukovara.

Međutim, nema dobre volje za takav napredni oblik obrazovanja, a i domaći nas hotelijeri zaobilaze, jer ako ima samo jedan đak koji briše cipele zavjesom ili uništava imovinu, nastaju problemi i sljedeće se godine nemamo gdje vratiti. Uostalom, popravila bi se predsezona, a dani na putovanju se mogu pisati kao terenska nastava - predlaže Srećko Zenić, ravnatelj Srednje škole Jure Kaštelana iz Omiša.

Njegov kolega Bogoslav Bilić, ravnatelj splitske IV. gimnazije, također iznosi pozitivne prijedloge za učenje o domovini, ali i čuvanje hrvatskih radnih mjesta.

- Djeca doživljavaju pravu torturu trodnevnog putovanja do željenog odredišta. Moramo promijeniti postupak organizacije ekskurzija. Evo jednostavnog primjera, bilo bi zanimljivo saznati koliko je učenika bilo na Brijunima, Vukovaru ili čak Dubrovniku.

Uvjerio sam se u poražavajuće rezultate i zato trebamo naučiti voljeti našu zemlju, da bismo mogli cijeniti druge. Uostalom, uvijek se može ukomponirati pokoji izlet u inozemstvo, ali čemu ići u Barcelonu kad ste od nje udaljeni 1000 kilometara i posjetite je tek na nekoliko sati? - pita se Bilić iznoseći odlične mjere koje predlaže ostalim ravnateljima.

Svakako se treba podsjetiti zamisli Zdravka Omrčena, pročelnika splitsko-dalmatinskog Ureda za prosvjetu, koji je još prije recesije pozivao na putovanja u granicama domovine. Na više njegovih inicijativa ravnatelji su se jednostavno - oglušili!

- Nastavnici bi se trebali staviti u kožu roditelja pa, čak, i sami platiti putovanje. Djelatnici škola iniciraju europska odredišta pod izlikom učeničkog izbora, međutim, normalno je da svi žele otići vanka, ali tko pita roditelje kako će podnijeti takve troškove - pita se Omrčen napominjući da sitni interesi pojedinaca vrlo često odnose velik danak iz novčanika roditelja. I prije recesije i sada.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. studeni 2024 03:18