StoryEditorOCM
Dalmacijaporast nasilja nad ženama

"Bacio me na pod i počeo mlatiti šakama..."

Piše PSD.
4. listopada 2013. - 23:55
/ Bacio me na pod i počeo mlatiti šakama i nogama, ubrzo mu se pridružio prijatelj, pa su me uz grube riječi počela tući obojica... Udarali su me, bacali po dvorištu, mislila sam da ću umrijeti... sva sreća izvukla sam se, ali taj događaj ću zapamtiti dok sam živa.”

Ovo je priča jedne od žrtava nasilnika, a kako bi što lakše prebrodile preživljene traume, žene se za psihološku pomoć obraćaju Udruzi “Bijeli krug”. Da je žrtava nasilja, kako u obitelji, tako i izvan nje, svakim danom sve više u Splitsko-dalmatinskoj županiji potvrđuju i brojke, kaže nam Livia Plančić, predsjednica Udruge “Bijeli krug”.

- Udruga ima za cilj pomoći žrtvi kaznenog djela na način da je informira o svim zakonski predviđenim pravima, pruža besplatnu pravnu, psihološku i drugu pomoć, i to u svim fazama kaznenog ili prekršajnog postupka, od samog počinjenja kaznenog djela ili prekršaja, pa i nakon sudskog epiloga.

- Prema našim statističkim podacima, broj korisnika koji su zatražili našu pomoć je rastući i u odnosu na prethodnu godinu više je nego dvostruko porastao jer je od siječnja do kolovoza ove godine evidentirano 115 korisnika naših usluga. Utrostručen je i broj sati u direktnom radu sa žrtvama, od pružanja besplatne pravne pomoći, psihosocijalne podrške, omogućavanja žrtvi pristupa dodatnim uslugama, pa je od siječnja do kolovoza ove godine evidentirano 400 sati direktnog rada sa žrtvama - kaže Livia Plančić.

Konkretna pomoć koju Udruga pruža znači da će se osobu koja je žrtva kaznenih djela s elementima nasilja pažljivo saslušati, razgovarati s tom osobom u neformalnoj atmosferi bez pritisaka, zatim će takvoj osobi biti pružena psihološka ili druga stručna pomoć ako je to potrebno te potom i pravna pomoć koju Udruga pruža uključuje informiranje o procesnim pravima i obvezama u kaznenom postupku, upoznavanje s procedurom pred sudovima i državnim odvjetništvom, upoznavanje sa sadržajem imovinsko-pravnog zahtjeva i sl.

U tu svrhu Udruga je pri Ministarstvu pravosuđa registrirana za pružanje besplatne pravne pomoći. Ono što se pokazalo veoma korisnim jesu “Grupe podrške” kao efikasan način samopomoći ženama žrtvama obiteljskog nasilja.

Na grupnim sastancima u prostorijama u Ulici Ljudevita Posavskog 14 u Splitu omogućeno im je da međusobno podijele životna iskustva, osjećaje i razmišljanja, a osim žena iz cijele županije, sve je više i pretučenih iz susjednih županija.

O. KOHAREVIĆ
FOTO: ILUSTRACIJA CROPIX


Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. lipanj 2024 00:08