Sport Domaći nogomet

što će odlučiti dalić?

Ćiro Blažević savjetuje izbornika: Ovo nije vrijeme za eksperimente, prednost bih dao provjerenima

U petak, 6. rujna ove godine, hrvatska je nogometna reprezentacija igrala protiv Slovačke u Trnavi. Rezultat - 4:0 odražava svekoliki dojam da smo na stadionu Spartaka svjedočili ponajboljem izdanju hrvatske vrste od finala Svjetskog prvenstva u Rusiji. Pobjednička je momčad igrala u sastavu (4-2-3-1): Livaković – Bartolec, Lovren, Vida, Barišić – Brozović, Modrić – Perišić, Vlašić, Rebić – Petković.

Uoči subotnje utakmice protiv istog protivnika hrvatski izbornik Zlatko Dalić nije u mogućnosti posegnuti za kadrovskim rješenjima s kojima je ostvario upečatljivu igru i pobjedu u Trnavi. Dalić ima problem zbog izostanka standardnog stoperskog dvojca Lovren – Vida. U konkurenciji nema niti Rakitića, odnosno Kramarića. No, to se doima manjim problemom. Njih uostalom nije bilo na dispoziciji niti prije dva mjeseca.

Ostaje međutim još jedno otvoreno pitanje: kako će Dalić koncipirati ofenzivnu igru i s kojim igračima? Mediji već tjednima propitkuju mogućnost alternativnih opcija za krilne napadačke pozicije. Umjesto etabliranih Perišića i Rebića nude se Brekalo i Oršić.

Neprijeporno, Perišić je u Dalićevim razmišljanjima sigurna opcija. A Rebić? Čini se da je natječaj za poziciju na lijevoj strani napada – otvoren. Ponajprije zbog činjenice što Rebić nema kontinuitet igara u Milanu. Njegov najozbiljniji protukandidat – Josip Brekalo nešto je češće na travnjaku, ali se ne spominje kao strijelac još od 19. rujna. Mediji su posebice skloni lijevokrilnom napadaču Dinama Mislavu Oršiću, koji je u nepuna dva mjeseca postigao čak tri hat-tricka (Atalanta, Gorica, Rijeka). No, Oršićevo iskustvo igranja u nacionalnoj momčadi svodi se na petominutnu prezentaciju protiv Azerbajdžana u Bakuu.

Rebić, Brekalo ili Oršić? Može li kakvim korisnim savjetom izborniku Daliću pripomoći njegov trenerski guru Ćiro Blažević?

- Nisam dovoljno blizu reprezentacije i nemam se pravo miješati. Mogu jedino načelno izreći svoje mišljenje budući da sam se i osobno nejednom našao u sličnoj situaciji. Ovo definitivno nije niti vrijeme niti situacija za bilo kakve eksperimente. Već smo dovoljno oslabljeni neigranjem važnih karika u obrani. Na stranu prva utakmica sa Slovačkom. Ovo je druga priča. Na Rujevici bih prednost dao provjerenim vrijednostima. Za odlučujuću utakmicu sigurno će svi biti optimalno spremni i nabrijani. I ne bih od toga stvarao problem. Imam maksimalno povjerenje u Dalića. On će sigurno posložiti najbolji sastav za subotnju utakmicu – smatra Blažević.

A Dalić je konačnu odluku razložno prolongirao. Kroz nekoliko dana priprema za subotnji susret želi ''osjetiti'' sve potencijalne opcije.

- Istina je da Rebić u Milanu ne igra, ali u Splitu protiv Mađara on je odigrao sjajnu utakmicu. Niti Perišić nema u Bayernu veliku minutažu. No, imamo dovoljno vremena da sve posložimo i nađemo za subotu optimalno rješenje – ustvrdio je Dalić.

Ivan Perišić

Od 18 Bayernovih utakmica ove sezone Perišić se pojavio u 11. Prosječno je igrao 25 minuta po susretu i samo je jednom (protiv Kölna) bio na terenu svih 90 minuta. Učinak: tri gola (svakih 149 minuta postiže pogodak) i tri asistencije.

Ante Rebić

Evidentno je, Ante Rebić još prolazi fazu adaptacije u svlačionici i igri Milana. Ima svega šest nastupa, odnosno 132 minute (22 po susretu) u dresu Milana. Bez učinka (u statistici ima tek dva žuta kartona). Posljednji je puta Rebić bio strijelcem još u dresu Eintrachta iz Frankfurta u susretu Njemačkog kupa protiv trećeligaša Waldhofa iz Mannheima. U pobjedi – 5:3, Rebić je ugradio tri pogotka za Eintracht. Bilo je to međutim još 11. kolovoza. Nakon toga potpisao je dvogodišnji ugovor o posudbi u talijanski Milan.

Josip Brekalo

Hrvatski reprezentativac ima kontinuitet nastupa u Wolfsburgu. U 19 utakmica njemačkog bundesligaša ove sezone Brekalo se spominje u 17. Odigrao je sveukupno 943 minuta (55 po utakmici). Pritom je postigao četiri pogotka (236 minuta za gol) i upisao četiri asistencije. Posljednji je gol međutim zabio još 19. rujna, u susretu Europske lige protiv Oleksandrije.

Mislav Oršić

Nogometaš Dinama ima uvjerljivo najbolju statistiku: u 19 utakmica postigao je 13 golova, uz četiri asista. Zabijao je svakih 119 minuta. Oršićeve su brojke međutim u značajnom postotku ostvarene u HNL-u. No, njegova je statistika dojmljiva i u kontekstu (samo) europskih nastupa: 10 utakmica (4 u Ligi prvaka), sedam golova (4) i četiri (1) asistencije.