Nijemci toliko vole kiseli kupus da su ih drugi narodi zbog toga redovito zezaju. No mi im se nećemo smijati nego ćemo od njih prepisati recept za kiseljenje kupusa. Ponešto je drugačiji od našeg, no zvuči odlično, a jedna od prednosti je u tome da je brzo gotov.
Stvar sa njemačkim sauerkrautom je poprilično jednostavna i započinje skidanjem vanjskih listova kupusa i njegovim rezanjem na tanke trakice. Narezani kupus potom se prebaci u zdjelu i posoli pa se dobro zgnječi rukama kako bi pustio što više tekućine. Potrebno ga je masirati oko 5-10 minuta, no to je nužno jer tekućine treba biti puno, s obzirom na to da se prema njemačkom receptu u kiseli kupus ne dodajte voda.
Kupus se potom prebaci u veliku steriliziranu staklenku i prelijte tekućinom koju je pustio, a zatim se dobro pritisne (rukom ili nekim kuhinjskim pomagalom.
U staklenku se zatim ubace začini - obično se koristi lovorov list, sjemenke kima i bobice kleke - ali može se i bez toga, sve je stvar ukusa. Na kraju se kupus optereti kako bi ostao pod površinom, a za tu se svrhu može koristiti oprani kamen zamotan u foliju ili se to obavi na neki drugi način.
Steklenku se zatim pokrije krpom ili plastičnom folijom koju treba pričvrstiti gumicom pa ju se spremi na svježe i tamno mjesto, daleko od sunčeve svjetlosti. Kupus se fermentira između 3 i 10 (ako je toplije, prije će biti gotov) te ga se barem dva puta dnevno pritisne. Nakon tri dana možete ga kušati i ako ste zadovoljni okusom, stavite poklopac na staklenku i prebacite ju u hladnjak da se kupus rashladi.
U hladnjaku može stajati dulje vremena, a što ga dulje pustite da fermentira, stvorit će se više korisnih bakterija i okus će biti jači.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....