
Nakon što ste proveli noć slabog i nikakvog sna, vrteći se po krevetu i pokušavajući se uspavati zurenjem u ekran mobitela, a jutro ste na jedvite jade "izgurali", malo toga vam djeluje privlačnije od popodnevnog zavlačenja pod plahte.
No je li uopće moguće nadoknaditi izgubljeno? U pokušajima da se ponovno osjećate svježi, odmorni i "svoji", znali ste sigurno i računati koliko ste sati proveli u pokušajima sna pa ste si toliko i odvojili za popodnevno drijemanje. Vodeći se starim principom "8 sati je dovoljno", došli ste do računice da su vam potrebna dva sata.
Odspavali ste ih popodne i probudili se daleko od savršene slike sebe. Niste odmorni, daleko ste od svježega, a sve što želite je zavući se u neku špilju, daleko od očiju ostalih ukućana te nastaviti spavati. U čemu ste pogriješili?
Stručnjakinja za san za Popsugar progovara o tom fenomenu. Kaže da vas pokušaj nadoknađivanja sna u popodnevnim satima može samo - dodatno umoriti.
"Ne postoji način za nadoknaditi izgubljeno", tvrdi liječnica specijalizirana za probleme sa spavanjem, Rizwana Sultana. "No, brzinska "drijemalica" isto tako može pomoći povratiti vam kognitivne funkcije i poboljšati vaše sposobnosti...", dodaje. U čemu je "trik"?
"Ključno je odspavati svega 10 do 20 minuta, upravo toliko vremena potrebno vam je da se "resetirate" i vratite na početno, željeno stanje", objašnjava ona. Sve preko toga moglo bi vas samo dodatno opteretiti, a isto tako poremetiti i noćni bioritam koji je od najveće važnosti.
"Ljudi koji imaju regularan bioritam, liježu i bude se u otprilike isto vrijeme iz dana u dan, imaju najviše koristi od svoga sna i rijetko se osjećaju umorni preko dana", tvrdi Sultana. Preporuča svojim pacijentima da pokušaju i preko vikenda zadržati podjednako vrijeme buđenja.
Ako su vam besane noći postale standard, pokušajte se konzultirati s liječnikom ili isprobati lijeganje u isto vrijeme. Uskoro bi se bioritam trebao uskladiti.