
Siniša Novković, glumac Gradskog kazališta mladih Split, u novoj predstavi "Adriatico", ostvarenoj u koprodukciji s Talijanskom dramom iz Rijeke, našao se u svojstvu "jedan u sedam", odnosno potpisuje režiju, dramaturgiju, scenografiju, dizajn kostima, glazbu, animacije i oblikovanje svjetla.
Njegov zaigran, radostan talent, ljubav prema animiranom filmu, duhovitost i osobito dobro razvijen osjećaj za ritam i izmjenu scena, rezultirao je već s nekoliko uspješnica u njegovoj matičnoj kući.
"Adriatico" objedinjuje sve njegove kvalitete, a riječ je o svojevrsnoj ekološkoj komediji s elementima bajke i basne, začinjenoj songovima i videima.
Predstava ima sve karakteristike dobre, napete priče: otkriće čarobne škrinje na dnu Jadranskog mora, zadatak koji treba izvršiti u zadanom vremenu, potragu, jurnjavu, susret s raznim morskim stvorenjima, i, naravno, rješenje i pouku.
Kroz izvedbu su veoma spretno protkane ozbiljne poruke o nužnosti očuvanja okoliša, a čitavu predstavu preplavljuje golema ljubav prema moru iz kojega smo, nažalost, uglavnom navikli samo uzimati, a malo mu vraćamo. Štoviše, koristimo ga i kao odlagalište otpada. Autor nije propustio kritizirati pohlepu i nemar ljudskog roda te predstaviti publici ugrožene vrste, poput morske medvjedice ili periske, o kojoj ovih dana čujemo da više i nije ugrožena jer je vjerojatno posve uništena.
PREDANI I SRČANI GLUMCI
S jakim pedagoškim instinktom i spoznajom da se i veoma ozbiljni problemi mogu osvijetliti i osvijestiti komikom, Novković, odnosno njegovi oceanografi, oslobađaju morske organizme od udica za koje su se zakačile, plastičnih vrećica koje su progutale i konzervi koje su im se zaglavile među ljušturama.
Serena Ferraiuolo, Giuseppe Nicodemo i Andrea Tich, mladi glumci Talijanske drame HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci, odigrali su svoje uloge, koje uključuju i niz transformacija, posve predano, srčano i koncentrirano. Oceanografima s početka priče dali su i osnovne karakterne crte, dok su posebno uspjela njihova prerušavanja u životinje, gdje su korišteni i elementi lutkarskog teatra.
Ovo je prvi put u povijesti da riječka talijanska drama ima premijeru u Splitu, a ravnatelj Giulio Settimo kazao je da im je ovo najbolja predstava za djecu i mlade koju su do sada producirali.
Predstava je, inače, održana na samom početku međunarodnog Tjedna talijanskog jezika. Odigrana je na talijanskom - uz hrvatske titlove - a plan je da idući put gostuje u Splitu na hrvatskom, jer sve troje glumaca govori i igra i na hrvatskom.
Autorski tim, utjelovljen u Siniši Novkoviću, ne govori talijanski, pa su mu glumci mnogo pomogli oko songova i rima, a nove pjesme napisat će za hrvatsku varijantu sam.
U publici se našla samo jedna profesorica talijanskog jezika. Ravnatelj GKM-a Ivo Perkušić i sam, uz ostalo, profesor talijanskog, kazao je da je uputio poziv profesorima sa Splitskog sveučilišta koji predaju talijanski jezik i književnost, ali odaziva nije bilo, čime je prilično razočaran.