StoryEditorOCM

KOCKANJE Prijevara u virtualnom kasinu

Piše PSD.
17. listopada 2013. - 23:50
Film: RUNNER RUNNER; triler; SAD, 2013.
Režija: Brad Furman
Uloge: Justin Timberlake, Ben Affleck
Distribucija: Blitz
Ocjena: **

“Poanta kockanja je da svatko ima poštenu priliku.“ – “Kockanje“ (2013.)

Pokerskom trileru “Kockanje“ imena popularnih “A-listera“ Bena Afflecka, Justina Timberlakea i Gemme Arterton nisu puno pomogla kod publike i kritike. “High-profile“ projekt u režiji nove nade Brada Furmana (“Cijena istine“) i prema scenariju traženog dvojca Brian Koppelman-David Levien (“Kockari“, “Oceanovih 13“) bio je pozicioniran kao jedan od “asova“ iz rukava prestižne jesenske sezone, visoki ulog od kojeg se očekivalo nekih 100 milijuna dolara u američkim kinima i žetva kritika od najmanje četiri zvjezdice. Međutim, u trenutku kretanja u distribuciju smjesta je o(t)pisan kao promašaj.

Film “Runner Runner“ otvorio se sa sirotih 7.7 milijuna dolara namjesto barem dvadesetak, a naletjeti na njegovu “four star“ kritiku teže je nego naći djetelinu s četiri lista u dvorištu ispred kuće. Nikome, čini se, nije bilo stalo do zvijezda i “vruće“ teme nezakonitog internetskog kockarstva. Časopis “The Hollywood Reporter“ naveo je nedavno kako je Furmanov uradak bio u toliko lošem stanju da se u Affleck probuduo režiser i osobno je predlagao čelnicima studija dovođenje “kućnog“ montažera, oskarovca Williama Goldenberga (“Nestala bez traga“, “Argo“), ne bi li ovaj asistirao “editoru“ Jeffu McEvoyju i spasio što se spasiti dade.
“Kockanje“ nije baš katastrofa epskih razmjera i dovedeno je na razinu gledljivosti, no vidljivo je da se filmska partija igrala bez prevelikog rizika, od karakterističnog trilerskog obrasca mamaca i ucjena, do naknadno naručenog “smekšavanja“ Affleckova “bondovskog“ negativca s krokodilima kako ga slučajno “hejteri“ ne bi dodatno zamrzili nezadovoljni njegovim castingom za ulogu Čovjeka-šišmiša (“Batman vs. Superman“). A baš o riziku u prvim minutama “Kockanja“ progovara protagonist Richie Furst (ukočeni, ne odveć živahni Timberlake). “Svi se kockaju. Ako riskirate - kockate“, njegova je filozofija.

Useljavamo se pod krov sveučilišta Princeton. Ondje, na kampusu, Richie Furst služi kao posrednik između studenata/profesora i portala za kockanje na “majci svih mreža“, pa ga kori dekan i prijeti mu izbacivanjem sa faksa. Furst, konkretno, visi u “virtualnom kazinu“ da sakupi novac za preskupi magisterij iz financija. Redatelj u uvodu prikazuje kako to izgleda kad se kocke bacaju i ajnc igra preko neta, a ne “uživo“, usput dozivajući snažnu vibru “Društvene mreže“ (2010.) u sceni Richiejeva ulaganja cjelokupna novca u “online“ partiju dok oko njegova monitora studoši ispijaju pivo od nervoze, kao tamo pri postavljanju platforme Facebooka.
Moguće da je to i zato što je Timberlake glumio u Fincherovu filmu (lik Seana Parkera), premda ovdje malo više podsjeća na Marka Zuckerberga koji je naletio na starijeg i zločestijeg “gordongekkovskog“ Afflecka iz “Vruće linije“ (2000.). Ivan Block (uglavnom preglumljeni Affleck) vlasnik je internetske stranice koja je prevarila Fursta i ispred nosa mu ukrala planove da dođe do školarine preko neta. Richie odlučuje zaprašiti u Kostariku, odakle Block drma internetskim kockarstvom, izvan savezne jurisdikcije američkog pravosuđa, kao “jebeni čarobnjak iz Oza“ s devizom “Kuća uvijek pobijedi“.

Magnat će ga iznenaditi “ponudom koju ne može odbiti“ – uključuje mladića u svoj sumnjivi biznis, a ovaj to prihvaća jer je danas dobiti posao u struci na Wall Streetu teško otprilike kao pobijediti na Texas Hold'em pokeru. Ekonomske reperkusije postburzovnog kraha osjećaju se u filmu “Runner Runner“. Zbog rastuće nezaposlenosti pripadnici mlađe generacije, kojoj pripada Furst, više ne gledaju kako se obogatiti na pošten način, jer marljivost i upornost ne mogu pomoći kad posla nema. K tome, neki među njima skloni su udariti brigu na veselje partijanjem, “ljenčariti, a da nisu ništa postigli“ (Block).
Stoga je posve logično da sirenski zov superbogatog, hedonističkog “jet-seta“, jahti, koktela, šampanjaca, ljepotica u bikinijima i zgodnih suradnica u visokim potpeticama (Arterton; svedena na tzv. ljubavni interes) potpiruje seksualne tenzije i omamljuje zavedenog Richieja. Makar, obično iza takvog sna snova slijedi otriježnjujuća snomorica u vidu agenta FBI-ja (Anthony Mackie) koji vas pokušava uvjeriti da ste preduboko zaglibili u ilegalu i korupciju ili kraće - kockate se s vlastitim životom i trebate izaći iz igre dok još možete.

Ako imate “deja vu“ osjećaj u vezi svega ovoga, niste u krivu. Veoma slično postavljena bila je i friška “Paranoia“ Roberta Luketića s Liamom Hemsworthom, Garyjem Oldmanom i Amber Heard, uz minimalne razlike. Egzotična ljetna scenografija “Kockanja“, preslikana iz turističke brošure, Furmanovu djelcu ubrizgava veću dozu raskalašena seksepila i (muške) fantazije iz budžetiranog spota Lady Gage (šifra: “P-P-P-oker face“), kad je već film cijepljen usijanja erotičnog trilera kakvog je redatelj u intervjuima najavljivao da snima.


Plus, u “Paranoji“ se peglalo u klubu uz remiks “Alive“ Empire Of The Sun, a “Runner Runner“ se diči hitom “Strobe“ deadmau5a. Block je, eto, toliko bogat da si može priuštiti angažman skupog DJ-a i time dodatno zadiviti Richieja. Deadmau5 se u “Kockanju“ ukazuje u kadru za DJ-evskim pultom, s prepoznatljivom maskom miša i golemim ušima. Za DJ-a je to veliki napredak, ali ne i glavnoga glumca. Timberlake kao da se vratio na početak karijere, u dječji TV show “The Mickey Mouse Club“. Stiješnjen u ulozi miša unutar prokockane “cat-and-(dead)mouse“ igre.

MARKO NJEGIĆ

'Batman' iza kamere

Paralelno s treniranjem za ulogu Batmana u megaspektaklu zakazanom za ljeto 2015., Ben Affleck priprema čak dva redateljska projekta osokoljen friškim Oscarom za “Arga“. Prvi je TV film, krimi drama “The Middle Man“ o ratu FBI-ja i mafije u Bostonu šezdesetih. U drugom, također krimi drami “Live By Night“, Affleck se nanovo (“Gone, Baby, Gone“) dotiče opusa cijenjenog pisca Dennisa Lehanea.

'Miš' za DJ pultom

Ovo je prvi put da se u nekom filmu pojavio deadmau5, jedan od najtraženijih progressive house DJ-a i producenata. Obično je dosad sudjelovao na soundtrackovima hitova, primjerice “Cijeni istine“, “Mamurluku II“ i “Bling Ring“. Deadmau5, zanimljivo, nije nikad nastupio u Hrvatskoj, iako je dvaput bio vrlo blizu da zasvira na Zrću, u popularnom klubu “Papaya“.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. rujan 2023 15:01