Apsolutnim šampionom proglašen je proizvod pršutane ‘Smjeli’ iz Dugopolja, vlasnika Vlade Prančića, a prigodom ocjenjivanja stručno povjerenstvo je u obzir uzimalo izgled, miris, boju, žvakaću konzistenciju i topljivost |
Piše VITO PERIĆ / EPEHA |
Prvak Vlado Prančić iz tvrtke Smjeli d.o.o. Dugopolje Jadran Babić / CROPIX |
Bronca, srebro i zlato
Srebro i broncu osvojili su OPG pršuti iz Tinjana i Pisinium iz Pazina. U kategoriji Dalmatinski pršut zlato je osvojila pršutana “Bura” iz Ljubuškog, srebro “Pivac” Vrgorac, MEL Split i “Mataš” Jasenice. Dodijeljeno je i osam brončanih medalja. Do zadnjeg trenutka nije se znalo tko će dobiti nagrade jer je stručno povjerenstvo, koje je predvodio prof. dr. Romano Božac, rezultate kuvertiralo i ovjerilo kod javnog bilježnika.
Opća je ocjena da je ovogodišnji sajam uspio. Sudjelovala su 62 izlagača, dok su prošle godine bila 33 izlagača. U natjecateljskom dijelu su sudjelovala 24 proizvođača pršuta iz Dalmacije, Hercegovine, Istre i sjeverne Hrvatske. U dva dana sajam je posjetilo više od tisuća gostiju koji su imali priliku razgledavati i kušati suhomesnate proizvode, sireve, vino, tartufe, maslinovo ulje i ostalo. Zanimljivo je da je ovogodišnji šampion prošle godine bio diskvalificiran. Vlado Prančić, vlasnik pršutane “Smjeli”, rekao je kako je prošle godine bilo nesporazuma tijekom ocjenjivanja jer nisu do kraja definirana pravila natjecanja.
Sirovina iz Slavonije
“Ovim poslom sam se počeo baviti prije pet godina i godišnja proizvodnja nam je oko 6000 komada pršuta. Uglavnom prodajemo restoranima, a sirovinu nabavljamo u Slavoniji. Trenutačno zapošljavam tri radnika i ovo priznanje će mi pomoći u prodaji jer, iako su svi pršuti kvalitetni, čast mi je bila osvojiti prvo mjesto između ovakvih majstora”, rekao je Prančić.
Profesor Romano Božac je istaknuo kako je vidljivo poboljšanje kvalitete pršuta, ali još uvijek ima prostora za više. Dodao je kako su ove godine talijanski gosti iz San Daniele, regije poznate po proizvodnji pršuta, predstavili svoj proizvod, ali ipak je dalmatinski pršut koji se proizvodi na tradicionalni način, sušenjem, dimljenjem i stiskanjem, po kvaliteti bolji.
Prilikom ocjenjivanja pršuta stručno povjerenstvo je u obzir uzimalo vanjski izgled, miris, boju, žvakaću konzistenciju i topljivost. Direktorica sinjskog Centra za poduzetništvo i glavna organizatorica sajma Ana Barać zahvalila je svima koji su dali potporu te najavila Četvrti nacionalni sajam koji će se održati u proljeće sljedeće godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....