Nakon inauguracije Donalda Trumpa, SAD će uz predsjednika i "prvu damu" dobiti i "prvog priku". ‘First Budy‘, tako je Trump nazvao Elona Muska kad je njega i njegova "predivnog i dragog sina X-a", koji je ime dobio po tatinoj društvenoj mreži, pozvao da im se pridruže na obiteljskoj fotografiji snimljenoj u Mar-a-Lagu. Koliko će ovo prijateljstvo dvaju teških karaktera trajati, vidjet ćemo, ali izvršni direktor Tesle i Space X-a silno se trudi djelovati kao supredsjednik SAD-a. Inauguracija nije još ni blizu, a mnogim je republikancima Trumpov "prvi prika" već ozbiljno "digao živac".
Ponaša se kao da je supredsjednik i brine se da svi to znaju, rekao je jedan izvor neprofitnog američkog magazina Mother Jones, ističući da Musk preuzima velike zasluge za predsjednikovu pobjedu.
– On pokušava natjerati predsjednika da mu se osjeća dužnim. A predsjednik nikome nije dužan – rečeno je u ovom američkom magazinu. Kako god, agencija AP, zbrojila je da je Musk do 1. studenoga Trumpovoj predsjedničkoj kampanji donirao 119 milijuna dolara i još mnogo sati vlastitog angažmana i veliki utjecaj bivšeg Twittera, današnjeg X-a na Trumpov izbor. Toliko je Trumpu pomogao da je ovaj u jednom trenutku spomenuo mogućnost da revidira svoja negativna stajališta o obveznom prijelazu na električne automobile. Posljednja vijest na tu temu glasi da Trumpov tim radi na ukidanju poreznih olakšica na električna vozila, ali to Muska ne bi trebalo brinuti jer je i sam rekao da će to ponajviše pogoditi njegove konkurente.
Svjetska vijest dana je da se Musk u četvrtak sastao s Amirom Saeidom Iravanijem, veleposlanikom Irana u Ujedinjenim narodima, i sat vremena s njime razgovarao o poboljšanju odnosa dviju zemalja. Iranska strana je potvrdila točnost informacije, dok je američka nije željela komentirati.
Zašto je to svjetska vijest dana?
Da su odnosi Irana i SAD loši znamo najkasnije još od odluke ajatolaha Ali Khameneia, iranskog vrhovnog vođe, koji je svojedobno zabranio sve pregovore s ondašnjom Trumpovom administracijom. Trump se svojedobno povukao iz sporazuma o nuklaernom nadzoru između Irana i nekoliko svjetskih sila kojim iran dopušta češći nadzor u zamjenu za olakšavanje sankcija. Trump je Iranu uveo naftne i financijske sankcije, a 2020. je dao ubiti iranskog generala Kassema Sulejmanija. U nedavnom razgovoru za Times, nekoliko je iranskih sugovornika izjavilo da postoje mogućnosti za neku vrstu sporazuma sa SAD. Ali nije ‘kvaka‘ u tome, nego u sugovorniku - Elonu Musku, koji je na sebe preuzeo ulogu kakva u strukturi američke administracije nikad nije postojala.
Musk se u međuvremenu svadio s Talijanima. Musk je, naime, na X-u napisao "ovi suci moraju otići", komentirajući presudu talijanskog suda po kojoj sedmero migranata koji su prebačeni u centar za tražitelje azila u Albaniji mora biti vraćeno u Italiju, čime je ugrožen dogovor talijanske premijerke Giorgie Meloni s albanskim kolegom Edijem Ramom. "Ovo je neprihvatljivo. Žive li ljudi u Italiji u demokraciji ili odluke donosi neizabrana autokracija?", upitao je Musk. Odgovorio mu je predsjednik Sergio Mattarella kazavši da je "Italija velika demokratska zemlja i zna kako se brinuti o sebi poštujući svoj ustav. Svatko, osobito ako će, kao što je najavljeno, preuzeti važnu ulogu u vladi u prijateljskoj i savezničkoj zemlji, mora poštovati njezin suverenitet i ne može sebi pripisati zadatak propisivanja rješenja".
Kad je Trump razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Zelenskim, na razglasu se našao i Musk. Pobrinuo se da svijet dozna za to. Za sad je demantirano da je Trump nakon izbora razgovarao s Putinom, ali malo je vjerojatno da će taj razgovor proći bez Muska za kojeg se od ranije zna da je u izravnom kontaktu s ratnim zločincem iz Moskve, što s obzirom na poslovnu suradnju Elona Muska i obrambenog segmenta SAD-a predstavlja izvjestan sukob interesa, ako ne i prijetnju sigurnosti.
Jedini koji je "pretrčao" Elona Muska pri objavi da su razgovarali jest srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. On se pohvalio da je među 10 ili 15 svjetskih lidera koji su do sada obavili razgovor s novoizabranim američkim predsjednikom, te da su tom razgovoru nazočni bili i najbogatiji svjetski poduzetnik Elon Musk i Chris Rude, većinski vlasnik i izvršni direktor Newsmaxa. Vučić nikad nije tajio da se kladi na Trumpa. U tu je svrhu poslovna vrata otvorio Trumpovom zetu Jaredu Kushneru koji je u Beogradu predstavio projekt svog megaluksuznog hotela na mjestu nekadašnjeg Generalštaba. Prije izbora je u Beogradu bio i Donald Trump mlađi koji je tada najavio da će izbor njegova oca donijeti "veliku korist" istočnoj Europi.
Vijest da je Trump imenovao Muska voditeljem Odjela za vladinu učinkovitost nije nova. No pogrešna je interpretacija da je to novo državno tijelo jer odjele vlasti osniva i gasi američki Kongres. Elon Musk i nekadašnji Trumpov republikanski izazivač Vivek Ramaswamy zapravo će funkcionirati kao posebni vladini savjetnici, pa će biti pošteđeni potrebe da prijave svoju imovinu, kao i da svoje poslove prenesu na druge. To je osobito važno Musku koji sa saveznom vladom ima ugovorenih poslova u vrijednosti 15 milijardi dolara (zanemarimo da se u posljednje vrijeme našao i na udaru 20 saveznih regulatornih tijela).
Potencijalni Muskov sukob interesa nazire se već iz akronima DOGE (Department of Government Efficiency) koji neodoljvo sliči na akronim dogecoin, kriptovalutu za poslovnu elitu koju je Musk silno podržavao posljednjih godina. U svakom slučaju, Musk se posljednjih dana bavi svime osim onim što bi mu trebao biti posao – da trošak američke administracije smanji za koji trilijun dolara. Sve što je do sada napravio jest da je otvorio DOGE-ov profila na X-u uz slogan "Radimo prekovremeno da bi se novac od poreza koristio mudro!".