Mario Radić nije uspio s trona skinuti Ivana Penavu.
Gradonačelnik Vukovara u srazu s poduzetnikom i osnivačem Domovinskog pokreta pokazao se kao pretvrd orah. Na unutarstranačkim izborima koji su se danas održali u zagrebačkom hotelu Internacional uspio je predriblati osnivača te stranke Radića i dobiti podršku većine stranačkih izaslanika. Pritom je koristio sve ono što je svojedobno maturirao u HDZ-ovoj stranačkoj školi, pa je predsjednika stranke od 10 tisuća članova na koncu biralo 103. S tim da druga strana nije mogla imati promatrače, a glasanje je na koncu bilo javno.
Na koncu je omjer glasova bio 64:38 u korist Penave. On je zadržao predsjedničku poziciju i u iduće će četiri godine voditi Domovinski pokret. Radić je pak prije glasanja napustio DP-ov Sabor u pratnji izaslanika koji su ga podržavali, revoltiranih što njihov prijedlog o tajnim izborima nije stavljen na dnevni red DP-ovog Sabora.
- Izašli su van jer su osjetili da će izgubiti izbore. To je jedini razlog. Ovdje se radilo o borbi ideološke struje, jezgre DP-a, protiv tehnomenadžera. Meni taj scenarij jasan i poznat, viđali smo to u drugim strankama i znao sam da je to ples za jedno ljeto – ustvrdio je nakon izbora Penava. Najavio je jačanje DP-a u BiH i dijaspori.
- Sve ćemo dati od sebe da zadržimo stabilnost Vlade, da budemo na razini zadatka i ostavimo nakon četiri godine Hrvatsku boljom državom - zaključio je Penava, koji je pozvao sve članove DP-a, bez obzira na kojoj su strani bili u ovom izbornom procesu, da zajedno nastave dalje.
- Od danas Domovinski pokret ni kao stranka ni njezin Klub zastupnika više ne postoje – objavili su na izlasku Penavini suparnici.
- Ovo nije Sabor. O čemu mi pričamo. Vi ne možete dati protiprujedlog na glasanje nego oni sami prošlašavaju poslovnik. Tu dalje nema priče. Što mi možemo dalje raditi – ustvrdio je Radić.
Još tijekom jutra osnivaču DP-a vidjelo se na licu da je pogođen i razočaran što mu je stranački teren okrenuo leđa. Domovinski pokret je njegovo političko "čedo" koje je obilno vlastitim novcima pet godina financirao. Nadao se da može izvesti blitz krieg i u posljednjem tjednu uoči izbora preokrenuti odnos snaga. No stranka je očito odabrala drugog gazdu. Skupina oko Radića, nakon što su postali svjesni da im slijedi poraz, odigrali su unaprijed dogovoreni manevar. I napustili stranački Sabor prije glasanja o budućem predsjedniku DP-a.
Radić sada pred sobom ima tri opcije. Jedna je da se ostavi politike i drži onog što mu dobro ide. Suvlasnik je Pevexa i uspješan poslovni čovjek, tako da mu aktivnosti i nadmetanja neće nedostajati.
Druga je pak da, nakon što prespava ovaj politički poraz, krene u osnivanje nove političke platforme koja bi konkurirala Domovinskom pokretu. DP-ov zastupnik u Europskom parlamentu Stjepo Bartulica objavio je da napušta stranku. Zadarski liječnik dr. Damir Biloglav razmišlja da 24. studenog aktivira svoj zastupnički mandat. Radić bi tada mogao imati tri zastupnika u Saboru: Peternela, svojeg zamjenika Krešimira Čabaja i Biloglava. Dovoljno za osnovati zastupnički Klub, nedovoljno da uzdrma parlamentarnu većinu. Vlada Andreja Plenkovića, naime, počiva na podršci 79 zastupnika. A za većinu ih je potrebno 76. Radić dakako može propati "upecati“ još neku ruku u Saboru. Nezavisnog Željka Lackovića koji je izabran na DP-ovoj listi primjerice. Tada bi Radić imao četiri zastupnika. I bez njega ne bi bilo saborske većine.
U krugovima Radićevih pristaša već se neko vrijeme spekulira da bi onda ta nova platforma okupljena oko Radića pred HDZ-ovog premijera mogla postaviti zahtjev za preslagivanje parlamentarne većine. U kojemu bi DP ostao bez jednog ministarstva i tri do četiri državna tajnika. Koji bi onda pripali "radićevcima".
No Radić ima i treću opciju. Da sa dva ili tri zastupnika DP-a prijeđe u oporbu. Bez previše sentimenta ni prema Plenkoviću, ni prema komadiću vlasti koji bi mu on ponudio. I uz medijsku podršku Velimira Bujanca krene u gradnju nove stranke.
Čiji bi temelji bili i kritika DP-a, i kritika HDZ-a.
Ako bi naravno, za takvu stranku pored HDZ-a, DP-a i Mosta na desnici uopće bilo mjesta.