Kad je Hrvatska u crvenom i svi se tope, tope se i novčanici građana. Voda, sok, sladoled... Borba protiv vrućine nije jeftina.
Na žednim ustima dobro se zarađuje, piše Dnevnik.hr.
Pola litre vode u centru Zagreba 1,30 eura, litra vode 1,80 eura. Na dubrovačkom Stradunu litra vode 2,20 eura. U centru Splita računica je jasna - što bliže Rivi, to skuplje: pola litre od 1,50 do tri eura.
I u Istri deru na vodi. U Rovinju pola litre od 2,80 do tri eura. Četveročlanu obitelj za šetnja uz vodu, sok i sladoled stoji i 20 eura.
Ali ima i skuplje - dobro došli na Brijune – četiri eura za malenu bocu vode. Stoga, mnogi turisti posežu za gradskim fontanama.
Kod kuće, otvoreni prozor više nije u modi. Spas je klima - 66 centi na dan stoji hlađenje novijom klimom ako se upali jednom i drži temperatura kroz dan. To je na mjesec oko 20 eura. S druge strane, kako klime najviše troše kad postižu temperaturu, skuplje ju je stalno paliti i gasiti. Uz to, svaki stupanj niže od tri do pet posto struje više.
No kad upeče, malo tko pita za cijenu. Vidi se to i u Hrvatskom operatoru prijenosnog sustava (HOPS) koji broji svaki potrošeni megavat sat. "Ovaj toplinski val se odražava i na opterećenja sustava, to su čak i neke rekordne vrijednosti, u srijedu idemo kumulativno do 63.000 megavat sati tako da to zbilja jesu rekordi", istaknuo je za Dnevnik.hr Boris Markota iz HOPS-a.