Osim što svuda gdje stignu izvan hrvatskih granica pronose jedan vrijedni segment hrvatske kulturno-povijesne baštine, sinjski alkari su postali istinski i vrlo uspješni ambasadori Republike Hrvatske.
Politika internacionalizacije Sinjske alke kao nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, koju je kao takvu i UNESCO uvrstio na svoju referentnu listu, daje višestruke izuzetno uspješne rezultate. Alka nije više lokalna već nacionalna priča, brend koji se širi i koji po svojoj jedinstvenosti zauzima sve veći udjel na europskoj sceni.
Pohodi po Europi
Izvještavajući s alkarskih pohoda, od Munchena, Vatikana, Sardinije, Bruxellesa, Beča, Zuricha i Ženeve - kao posljednje u dosadašnjem nizu za kojega u alkarskoj upravi kažu da se nikako ne radi o kraju već, kako oni gledaju, tek o početku - uvjerili smo se kakve benefite sinjski alkari tim gostovanjima donose svojoj preko tri stoljeća staroj viteškoj udruzi, ali i Republici Hrvatskoj kao najmlađoj članici Europske Unije i jednoj od najmlađih međunarodno priznatih europskih država.
Na početku velikosrpske agresije na Hrvatsku državno vodstvo je, osim na izravnu oružanu obranu, sve karte stavilo na diplomaciju u naporima da se najprije demokratskoj Europi, kao i cijelom svijetu, prikaže stvarno stanje stvari, da se prijateljima i onima koji to još nisu bili, argumentirano obrazloži tko je agresor, a tko je prisiljen svoj nacionalni i teritorijalni integritet braniti i oružjem.
Diplomatima pritom nije bilo nimalo lako. Mada je diplomacija jedna od najsuptilnijih djelatnosti svake države, diplomatski potezi svedeni su na međunarodno prihvaćene normative koji su, u biti, hladne glave promišljeni i do kraja odmjereni potezi. Pritom su uvijek i isključivo zasnovani na otvorenim ili prikrivenim interesima svake strane.
Za razliku od formalnih i profesionalnih diplomata, neovisno koju državu zastupaju i iz koje države dolaze, alkarska diplomacija posve je drukčija i upravo zbog te posebnosti, usudili bi se ustvrditi, uspješnija.
Ona počinje od inicijalnog upoznavanja predstavnika Viteškog alkarskog društva i predstavnika udruga iz drugih zemalja Europe.
Kada delegacije već pri prvom susretu razmjene informacije o svojim specifičnim aktivnostima, dogovara se potencijalna daljnja suradnja. Slijedi redovita razmjena delegacija na godišnjim pripredbama koje priređuju te udruge i to se ponavlja iz godine u godinu.
Pritom se rađaju, produbljuju i učvršćuju međusobna prijateljstva, ali ne na formalnoj već onoj istinskoj dimenziji toplih ljudskih odnosa. Pa se onda ne treba čuditi kada u Sinj i po nekoliko puta godišnje dolaze alkarski prijatelji sa Sardinije, iz Ženeve ili neke druge destinacije koju su pohodili i kojoj su se predstavili sinjski alkari.
To učestalo posjećivanje Sinja skupina osoba koje predvode članovi viteških udruga iz zemelja s kojima su alkari uspostavili i održavaju suradnju i prijateljske odnose doprinos je sinjskih vitezova hrvatskom turističkom gospodarstvu. Gotovo beziznimno visoke platežne moći te osobe otkrile su ne samo u alkarskom kraju već diljem Dalmacije i cijele Hrvatske sve ljepote i ugode kakvih nemaju u svojim stalnim prebivalištima.
Drugi benefiti koji se rađaju iz, kako je nazvasmo, alkarske diplomacije mnogo su vrijedniji mada su na prvi pogled teško uočljivi. Radi se o spomenutoj ljudskoj dimenziji kroz koju alkari, ne samo članovi alkarske uprave već svi alkari, alkarski momci i ostali članovi VAD-a i njihovi gosti u sastavu izaslanstava iskazuju prema svojim inozemnim domaćinima.
Kontinuirana suradnja
Iz toga proizlaze prethodno spomenuta uspostavljena i kontinuirana suradnja iz koje se rađaju trajna iskrena prijateljstva. Pritom treba reći da članovi uprava koji vode spomenute inozemne udruge s kojima su alkari uspostavili suradnju nisu bilo tko već se u pravilu radi o istaknutim gospodarstvenicima, društvenim djelatnicima i političarima.
U konkretnom slučaju, koji nam je povod za ovu priču, kao primjer istaknut ćemo vitešku udrugu ženevskih Starih Grenadira. Ta udruga ima oko tisuću članova od kojih tek njih stotinjak sudjeluje u dvije godišnje priredbe na kojima se predstavljaju građanima Ženeve i cijele Švicarske.
Među članovima je toliko istaknutih pojedinaca u profesionalnim poslovima koje rade ili su ih radili da čovjek jednostavno ne povjeruje.
Potpisnik ovih redaka upoznao je jednoga člana ove ženevske udruge za kojega se tvrdi da je multimilijarder. Bio je u trapericama, patikama i vindjakni i ničim se nije izdvajao od ostalih članova već je zajedno s njima obavljao konkretne najjednostavnije tehničke poslove.
Među članovima Grenadira je krema kreme Ženevskog kantona i švicarske države. Sve redom jednostavnih i skromnih ljudi koji svojom pojavom i nastupima po ničemu ne odskaču. Osim po nemjerljivoj toplini u ophođenju sa svojim alkarskim prijateljima. Kakvoga nema ili je tek rijetka iznimka među diplomatima s tim da su kod ovih drugih takvi primjeri stvarno iznimka, a u odnosima alkara i njihovih međunarodnih prijatelja to je pojava.
Takve odnose i doprinos alkara Republici Hrvatskoj otvoreno je s velikom zahvalnošću pohvalila hrvatska veleposlanica u Švicarskoj Konfederaciji Andrea Bekić.
Magnetska privlačnost
Iz superlativa koje je veleposlanica izrekla na račun sinjskih vitezova dalo se zaključiti da se o alkarskoj diplomaciji razgovaralo, makar privatno, i u službenim hrvatskim diplomatskim krugovima, a izvjesno i u samom državnom vrhu. Čiji se najistaknitiji čelnici, neovisno koje su političke opcije, okupe na Alci svakoga kolovoza.
Kada vide koliko je Alka moćna, koliko je impresivna alkarska povorka koja ljude privlači kao najsnažniji magnet, jasno je i zašto svi oni, opet neovisno o njihovoj političkoj opciji, podržavaju projekt alkarske uprave o internacionalizaciji Sinjske alke jer se kroz taj projekt Hrvatska predstavlja u svijetu, mada za sada samo u Europi, na jedinstveni način koji ovoj državi priskrbljuje samo prijatelje.