Prošla su gotovo četiri mjeseca otkako je Hrvatsku šokirala vijest da poznati psihijatar u Splitu drži više od 60 pasa i dva vuka radi borbi pasa. Udruga Prijatelji životinja podnijela je kaznenu i prekršajnu prijavu protiv psihijatra koji i dalje radi u splitskoj bolnici, unatoč tome što je, uzgajajući pse za borbe, pokazao potpuni nedostatak empatije.
U međuvremenu, Općinsko državno odvjetništvo u Splitu obavijestilo je udrugu Prijatelji životinja da je povodom kaznene prijave koju su podnijeli, podignulo optužnicu protiv Tomislava Pelivana zbog kaznenog dijela uništavanja zaštićenih dijelova prirode iz članka 200. st. 1. Kaznenog zakona i kaznenog dijela ubijanja ili mučenja životinja iz članka 205. st. 1. i 2. Kaznenog zakona.
Dvadeset pasa je već premješteno
Uz već ranije zatraženo očitovanje Hrvatske liječničke komore i Hrvatske udruge bolničkih liječnika o tome kako planiraju sankcionirati svojega člana, Mreža za zaštitu životinja, nastavno na podignutu optužnicu, zatražila je i očitovanje Kliničkog bolničkog centra Split. Od niti jedne navedene institucije do danas nije zaprimljeno očitovanje.
Prijatelji životinja javljaju da je došlo i do pozitivnih promjena po pitanju zbrinjavanja pasa pronađenih na lokaciji u Splitu. Naime, do kraja lipnja tek je manji broj životinja bio premješten u skloništa, jedan je umro od parvoviroze, a jedan se objesio lancem na paletu, dok je još 45 njih na istoj privatnoj lokaciji čekalo dovršetak radova na privremenom smještaju na Karepovcu, kapaciteta 60 pasa s prostorom za istrčavanje. S današnjim datumom, radovi se ubrzano primiču kraju, dvadeset pasa premješteno je na novu lokaciju, dva pasa smještena su u registrirano sklonište u Medulinu i još dvadeset pasa čeka premještaj. Svi psi su prije premještanja na Karepovac kastrirani od strane ovlaštenog skloništa koje o njima skrbi te su nakon oporavka smješteni u pojedinačne boksove.
Pokrenuta i peticija
Iz navedenog je vidljivo da je uložen značajan trud kako bi se napaćenim psima s lokacije Put Orišca napokon pružili dostojni uvjeti za život i šansa za udomljenje. Radovi su još u tijeku, a predstoji i nabava kućica te osiguravanje osoblja za svakodnevnu brigu psima. Nakon što se svi psi skinu s lanaca i premjeste te nakon perioda prilagodbe, nužno je osigurati stručnu socijalizaciju.
Prijatelji životinja i Mreža za zaštitu životinja u kontaktu su s bihevioristima iz organizacije Network for Animals koji su voljni pomoći pri procjenjivanju i socijalizaciji pasa te su ih povezali s Gradom Splitom od kojeg se očekuje organizacija ove dragocjene pomoći.
Iz Udruge ukazuju da je ovaj užasan slučaj samo jedan od mnogih koji se tek trebaju otkriti, kao i da Split ima trajan problem s napuštenim psima i nedostatkom skloništa. Zato su Prijatelji životinja i Mreža za zaštitu životinja krajem lipnja pokrenuli peticiju da Split, kao drugi najveći grad u Hrvatskoj, izgradi svoje registrirano sklonište. Vjeruju da Split ima sluha za ove razumne apele građana i udruga.
Trajna lokacija?
Peticija je i dalje aktualna i pozivaju sve da se pridruže ovom poticanju da Grad Split odmah nastavi u smjeru zadovoljenja svih uvjeta za registraciju. Bilo bi vrlo pohvalno i dobro za Split i za pse da do kraja godine privremeni smještaj postane registrirano sklonište, smatraju Prijatelji životinja, Nadaju se da će Grad Split pronaći način da to ostane trajna lokacija, kao i da će razmotriti i druge lokacije za preseljenje skloništa u budućnosti.