Prema prijedlogu proračuna za 2025. troškovi zaposlenih u Javnoj ustanovi Zavod za prostorno uređenje Grada Splita iznosili bi 271.000 eura. No, Zavod ima samo četvero zaposlenih. Od toga je, zajedno s ravnateljem Draganom Žuvelom troje stručnjaka, dok je četvrta djelatnica ekonomistica.
U prijedlogu proračuna također piše da bi se za 2026. i 2027. na zaposlene trošilo po 281.000 eura godišnje.Poslali smo pitanje predsjedniku Upravnog vijeća Zavoda Teu Vojkoviću, koji je i ovlašteni pročelnik Upravnog odjela za urbanizam, zašto su predviđeni tako veliki rashodi za zaposlene, s obzirom na to da Zavod ima samo četiri djelatnika?
- Točno je da JU Zavod za prostorno uređenje ima "samo" četiri zaposlena, ali cij nam je što prije pokrenuti ciklus novog zapošljavanja, te su očekivanja da se već u 2025. godini Zavod dodatno kadrovski ekipira kako bi mogao ispuniti sva očekivanja i potrebe ambicioznog plana Grada i gradske uprave u području donošenja novih i izmjene i dopune postojećih urbanističkih planova - tvrdi Vojković.
Također, prijedlogom proračuna za 2025. i sa projekcijama za 2026 i 2027. u svakoj od navedene tri godine planirani su materijalni rashodi Zavoda za prostorno uređenje od 216.000 eura godišnje. Dakle, u tri iduće godine ti bi rashodi iznosili 648.000 eura. Pitali smo i na što se odnose planirani materijalni rashodi?
Puno ambicija, a malo ljudi
- Upravo zbog toga se planiraju i povećani materijalni rashodi, u kojoj stavci financijskog plana značajno mjesto zauzimaju troškovi usluga vanjskih stručnih suradnika, koji će biti angažirani na izradi stručnih podloga, studija i elaborata potrebnih za realizaciju spomenutih ambicioznih planova, sve sukladno više puta deklariranoj Urbanističkoj politici Grada Splita - objašnjava Vojković koji je nabrojio neke prioritetne aktivnosti.
To su, kaže, završetak tekućih izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Splita i Izmjena dopuna GUP-a. Nadalje, priprema i početak provedbe transformacije ovih urbanisitčkih planova u zakonom propisani novi format e_planova. A radit će se i "priprema i početak rada na slijedećoj, temeljitoj izmjeni PPUG/GUP (ili novi PPUG/GUP)".
Osim toga, radila bi se izrada programa za anketni natječaj Gradskog projekta Kopilica, iza kojeg će slijediti stručne podloge i priprema za izradu Urbanističkog plana uređenja (UPU-a) ovog područja. Što se tiče važećih planova uređenja (DPU-a i UPU-a) kojih je trenutno na snazi 51, Vojković kaže kako je potrebna njihova transformacija, u sklopu koje će se razmatrati izmjene i dopune.
Novi urbanistički planovi uređenja će se donijeti za Istočnu obalu, Tursku kulu, i ostale UPU-e nakon što se usvoje izmjene i dopune Prostornog plana uređenja i GUP-a. Također, urbanisitčki planovi uređenja (UPU) će se raditi za gradske projekte Brodarica i Poljud, nakon provedbe urbanističkih natječaja, napominje Vojković.
Ukratko, Zavod za urbanizam bi trebao imati pune ruke posla. Mora zapošljavati nove ljude, i angažirati vanjske stručnjake, kako bi se donijeli urbanistički planovi koji bi obuzdali kaos u prostoru i devastirajuću gradnju koja je omogućena važećim GUP-om i planovima nižeg reda.
Od velikog optimizma do kadrovskih problema
No, koliko će to biti ostvarivo i u kojem roku, drugo je pitanje. Osnivanje Zavoda za prostorno uređenje dočekano je s optimizmom u javnosti i među strukom. No, godinu i pol nakon što je počeo s radom, rezultati nisu ispunili očekivanja. Prvenstveno zbog nedostatka kadrova. Zavod bi, naime, trebao imati 15 djelatnika, a do sada ih ima samo četiri.
Međutim, izgleda da plaće u Zavodu za prostorno uređenje nisu loše. Štoviše, prema "Polugodišnjem izvještaju o izvršenju financijskog plana za 2024." kojeg je sastavio Vojković, Grad je na rashode za zaposlene u Zavodu u prvih šest mjeseci potrošio 73.383 eura brutto.
Podsjetimo, u Zavodu rade četiri osobe. Prema objavama o trošenju sredstava koje Zavod redovito objavljuje za svaki mjesec, rashodi za zaposlene su se kretali od 13 tisuća eura mjesečno brutto u prva četiri mjeseca ove godine, a nakon što je dužnost v.d. ravnatelja preuzeo Dražen Pejković koji je pomoćnik Vojkovića u Upravnom odjelu, plaće za zaposlene u Zavodu su pale na 9 tisuća mjesečno u svibnju i lipnju.
Proračun Grada za 2024. je predvidio za plaće djelatnika u Zavodu za prostorno uređenje 269.000 eura. No, natječaja za zapošljavanje novih kadrova nije bilo.
Naime, što se tiče zapošljavanja u JU Zavod za prostorno uređenje, tu se stvari vrlo sporo odvijaju. Nakon što je ostavku dala bivša ravnateljica Janja Novaković, na mjesto ravnatelja ovog ljeta je na natječaju izabran arhitekt Dragan Žuvela.
Prema godišnjem programu rada za 2024. kojeg je u studenom 2023. sastavila Novaković, planirano je da se u 2024. zaposle tri nova djelatnika, i to na mjestima prostornog planera, i stručnih savjetnika iz područja infrastrukturnih sustava. Dakle, Zavod je dosada trebao imati sedam djelatnika. Međutim, nikakvog novog zapošljavanja nije bilo, osim što je promijenjen ravnatelj.
Spori tempo izrade urbanističkih planova
Inače, u navedenom planu rada za ovu godinu piše da će se nedostatak kadra pokrivati outsorcingom.
- S obzirom na kritičan nedostatak radne snage u području prostornog uređenja, plan zapošljavanja po potrebi će se prilagođavati stanju na tržištu radne snage. Moguće dodatne potrebe za stručnjacima za obavljanje poslova prostornog uređenja planiraju se osigurati vanjskim suradnjama sa stručnjacima iz pojedinih područja. - napisano je u Godišnjem programu za 2024.
Posljedica je da se urbanistički planovi rade usporenim tempom. Zadaci koje je Vojković nabrojio spadaju u "Urbanističku politiku Grada Splita od 2021 - 2026." koju je Ivica Puljak predstavio medijima u siječnju 2022. godine. Ali, skoro ništa nije ostvareno u planiranom roku.
U "Urbanističkoj politici" piše da će se provesti anketni urbanistički natječaji za gradske projekte (Istočna obala, Kopilica, Poljud, Stari Hajdukov plac, Duilovo, Brodarica, Meje i Sportski centar Istok). To je sve trebalo biti gotovo tijekom 2022. i 2023. godine. Međutim, od svega je proveden samo anketni natječaj za Istočnu obalu krajem 2022., ali već dvije godine za to područje nije napravljen urbanistički plan.
Prije dvije i pol godine trebale su biti usvojene prve izmjene GUP-a. Također, do ljeta ove godine trebale su biti izrađene separatne studije (sociološka, prometna...) za novi GUP. Ali, ni njih nema na vidiku. U kolovozu ove godine, trebala je biti usvojena odluka o izradi novog GUP-a, čija izrada bi bila započeta sredinom 2025. godine, a bio bi gotov do ljeta 2026. godine.
No, jasno je da je takva dinamika nemoguća prema sadašnjim okolnostima. Naime, izmjena aktualnog GUP-a (koja se naziva "prvom izmjenom GUP-a") trebala je biti na Gradskom vijeću biti usvojena u ljeto 2022. godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....