U ovo doba godine svima nam je neophodna dobra doza vitamina i minerala, zbog čega se čak i oni koji inače baš nisu ludi za voćem i povrćem okreću toj prirodnoj riznici zdravih sastojaka. A mnogima je u samom vrhu popisa jedna namirnica koja je od davnina na glasu kao izrazito zdrava. Svi smo na njoj odrasli, među prvom je hranom koja se daje bebama, odmah nakon kašica od jabuke i mrkve...
Špinat. Pun vitamina i željeza, ali i fitonutrijenata poput karotenoida i flavonoida zbog čaga je u brojnim istraživanjima proglašen jednom od najzdravijih namirnica na svijetu. Pokazalo se da daje energiju i vitalnost, suzbija diobu stanica raka, štiti mozak od oksidativnog stresa, čuva oči i podiže kvalitetu sna. No samo ako ga pravilno pripremate.
Većina nas, upozoravaju stručnjaci, špinat prekuhava. Za vrijeme kuhanja većina vrijednih sastojaka prelazi u vodu u kojoj se špinat kuha, a svi je mi bacamo, gubeći tako ono što je u špinatu najvrjednije. Rješenje nije ni prebaciti se na sirovi špinat, jer ta biljka sadrži oksalate, koji mogu biti problematični, a također je na zlu glasu kao jedna od namirnica s najvišom reazinom rezidualnih pesticida.
Ako ćete jesti sirov špinat, birajte onaj organskog podrijetla, što mlađi i što svježiji, jer se u špinatu stajanjem povećava količina potencijalno problematičnih fitokemikalija. Kad ga se odlučite kuhati, odlučite se za krazko blanširanje: tek koja minuta u kipućoj vodi bit će dovoljna. Volite li ga jesti s krumpirom, krumpir stavite u vodu puno ranije, a špinat ubacite na samom kraju.
Ako mislite da bam se neće svidjeti kratko kuhan špinat, počnite postupno smanjivati vrijeme kuhanja, sve dok ga ne svedete na samo jednu minutu. Nemojte pokrivati lonac, a vrijeme počnite mjeriti od trenutka kad ste ga ubacili u kipuću vodu. Isteći će, najvjerojatnije, i prije nego voda ponovno provrije.
Čim špinat izvadite iz vode, dobro ga ocijedite kako bi zadržao što više okusa.