Časopis BMJ Case Reports izvijestio je o neobičnom slučaju 70-godišnjaka koji je preminuo zbog infekcije koju je izazvala bakterija iz probiotika. Probiotici su tvari koje sadrže korisne bakterije, a često se uzimaju kao dodaci prehrani koji poboljšavaju probavu.
Iako se infekcije povezane s probioticima događaju rijetko, oslabljeni imunološki sustav ili abnormalnosti u probavnom traktu mogu povećati rizik od ovakvih infekcija. Jedna studija iz 2019. godine otkrila je genetske dokaze koji potvrđuju da su bakterije iz probiotika bile uzrok infekcije, piše Live Science, a prenosi Zagreb.info.
Metabolička acidoza
Pacijent je imao opširnu povijest bolesti, što je moguće razlog njegovog smanjenog imuniteta, zbog kojeg je bio podložan infekciji. Muškarca su pronašli u njegovom domu u nesvijesti te je hitno prebačen u bolnicu. Ondje su ustanovili da ima tešku metaboličku acidozu, stanje u kojem se kiselina nakuplja u krvi.
Acidozu je uzrokovala infekcija pluća i ozljeda bubrega, a moguće je da tome doprinijelo i konzumiranje alkohola, jer je čovjek bio ovisnik. Osim toga imao je COVID-19.
Premješten je na odjel intenzivne njege gdje je dobio potporu za disanje, lijekove za razrjeđivanje krvi, steroid za borbu protiv upale te tocilizumab, lijek koji blokira upalni protein.
Dobio antibiotike
Također je dobio antibiotike, jer su liječnici sumnjali, a kasnije i potvrdili, da ima i bakterijsku infekciju.
Antibiotici su bili potrebni, ali su također uzrokovali proljev, pa su mu liječnici propisali probiotik koji sadrži soj Clostridium butyricum koji se inače često koristi.
Studije sugeriraju da se ovaj soj nalazi u crijevima oko 20% zdravih osoba. Kada se uzima kao dodatak, smatra se da C. butyricum čini crijeva manje pogodnima za patogene i povoljnijima za korisne bakterije koje pomažu u probavi i smanjenju upale.
Međutim, u ovom slučaju, probiotik je prouzročio probleme.
Nakon otprilike mjesec dana u bolnici, pacijent je prebačen s odjela intenzivne njege na opći odjel i bio je na rehabilitaciji dok je uzimao probiotik. Zatim, nakon gotovo dva mjeseca u bolnici, pacijent je razvio oteklinu i tešku, kontinuiranu bol u trbuhu. Tjelesni pregledi otkrili su opasni nedostatak protoka krvi u crijevima.
Zatajenje organa
Dok je istraživao simptome, medicinski tim je uzeo uzorak krvi i otkrio da je bakterija C. butyricum prisutna u uzorku. Krv se obično smatra sterilnom, pa se ovo može smatrati potvrdom infekcije krvi. Analiza genoma uzgojenog mikroba potvrdila je da je bio “identičan” bakteriji iz probiotika.
Nažalost, pacijent je ubrzo doživio višestruko zatajenje organa, a operacija nije bila moguća zbog njegove nestabilne situacije. “Njegovo liječenje preusmjereno je na palijativnu skrb i preminuo je 60. dana boravka u bolnici,” napisali su autori izvještaja.
Iako se probiotici koriste već desetljećima, ovaj slučaj i slični podižu zabrinutost oko inače prihvaćenih proizvoda. Ovo nije prvi slučaj povezan s ovim specifičnim sojem C. butyricum, koji je široko korišten, osobito u Japanu.
Narušeni imunitet
Bakterija povezana s probioticima najčešće se viđa kod starijih pacijenata s više medicinskih stanja, poput oslabljenog imunološkog sustava, kronične bolesti bubrega, reumatoidnog artritisa ili raka želuca.
U ovom slučaju, pacijent je bio stariji i imao je brojne komorbiditete, koji su uključivali pušenje, rak debelog crijeva, visoki krvni tlak i bolove u prsima zbog srčane bolesti. Osim toga, dobio je steroid, koji može suzbiti imunološki sustav, za liječenje infekcije COVID-19.
“Iako se probiotici rutinski propisuju bolesnim pacijentima s raznim gastrointestinalnim simptomima i stanjima,” napisali su autori, “mogu se pojaviti rijetki, ali ozbiljni štetni događaji, kao što je prikazano u ovom izvještaju.”