StoryEditorOCM
ZdravljeKADA KONZUMIRATI

Završena prva studija koja se pozabavila vezom kave i dijela dana u kojem je pijemo, donosimo rezultate

Piše Tamara Franjić/Živim
10. siječnja 2025. - 07:51

Kava smanjuje rizik za srčani i moždani udar, ali samo ako je pijemo ujutro, kaže novo istraživanje koje tvrdi da je puno važnije kada uživamo u espressu ili bijeloj kavi od toga koliko kave popijemo. Od jedne do nekoliko šalica kave, koje osoba popije prije nego što otkuca podne, snizit će joj rizik od pojave srčanih i krvožilnih bolesti za 31 posto u usporedbi s osobama koje piju kavu kroz cijeli dan, piše Živim.

image

Ona o njezin najdraži napitak

Shutterstock

Pijenje kave već je ranije povezano s boljim srčanim zdravljem i sniženim rizikom za razvoj dijabetesa tipa 2, no ovo je prva studija koja se pozabavila vezom kave i dijela dana u kojem je pijemo. U tu su svrhu znanstvenici sa Sveučilišta Tulane u Louisiani proučili podatke o zdravlju, prehrani i životnom stilu više od 40.000 osoba prikupljene kroz period dulji od desetljeća.

image

U rano jutro

Shutterstock

Dobrobiti za kavopije

Pronašli su različite modele pijenja kave: 36 posto sudionika pilo je kavu prije podneva, 16 posto kroz cijeli dan, a svi ostali nisu je uopće pili. Zanimljivo je da su jutarnji kavopije u usporedbi s onima koji uopće nisu pili kavu imali 16 posto niži rizik od umiranja od bilo kojeg uzroka i 31 posto niži rizik od umiranja od kardiovaskularnih bolesti. Takav je blagotvorni učinak uočen i kod onih koji su pili dvije do tri šalice, a i kod „težih” kavopija koji su ispijali više od tri šalice dnevno, ali sve prije sredine dana. Osobe koje su pile samo jednu šalicu ili manje također su imale takvu dobrobit, ali sa slabijim postocima. Oni pak koji su pili kavu kroz cijeli dan nisu imali niži rizik u usporedbi s osobama koje uopće nisu pile kavu, objavio je rezultate European Heart Journal.

image

Što piti?

Shutterstock

Tjelesni sat

Glavni autor istraživanja dr. Lu Qi rekao je kako liječnici u prehrambenim smjernicama obično ne daju savjete o vremenu konzumiranja, ali možda bi o tome trebalo razmisliti u budućnosti, piše Živim.

- Ispijanje kave nakon podneva može poremetiti cirkadijani ritam, tjelesni sat koji utječe na dnevne cikluse fizičkih, bihevioralnih i mentalnih promjena. Mnogi koji cjelodnevno piju kavu mogu patiti od poremećaja sna jer ona potiskuje melatonin, važan posrednik spavanja u mozgu, a to može dovesti do promjena kardiovaskularnih čimbenika rizika, poput upale i krvnog tlaka - zaključio je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. siječanj 2025 07:52