StoryEditorOCM
ZdravljeOBRATITE PAŽNJU

Otkriven jedan od najranijih znakova demencije, pojavljuje se i 10 godina prije pojave bolesti! Mnoge od nas već muči

Piše MOZAIK SD
8. studenog 2024. - 17:49

Jedan od najranijih simptoma Alzheimerove bolesti, najčešćeg oblika demencije na svijetu, jest anosmija (gubitak čula mirisa) ili hiposmija (smanjen osjećaj mirisa). Upravo se ti simptomi mogu pojaviti znatno prije drugih znakova bolesti.

Prema istraživanju koje je proveo Nacionalni institut za starenje u SAD-u, objavljenom u Journal of Alzheimer‘s Disease, smanjen osjet mirisa povezan je s bržim nakupljanjem patoloških promjena povezanih s Alzheimerovom bolešću.

Studija je otkrila da su osobe u sedamdesetima koje nisu mogle prepoznati mirise poput ruže, limuna i luka imale znatno veći rizik od razvoja demencije u idućih deset godina, za razliku od onih koji su prepoznali te mirise.

image
/Shutterstock

Willa Brenowitch, glavna autorica istraživanja i neuroznanstvenica sa Sveučilišta u Kaliforniji, izjavila je:

"Olfaktorni bulbus ili mirisni režanj, koji je ključan za osjet mirisa, prilično je rano pogođen tijekom bolesti. Smatra se da miris može biti pretklinički pokazatelj demencije, dok sluh i vid mogu imati ulogu u razvoju bolesti."

Novi test za ranu dijagnozu 

Znanstvenici sa Sveučilišta Warwick rade na revolucionarnom testu mirisa i okusa koji bi mogao identificirati Alzheimerovu bolest prije nego što se pojave problemi s pamćenjem. Cilj im je razviti uređaj koji točno reproducira okuse i mirise, dok će sudionici opisivati svoje percepcije.

image
/Shutterstock

Iako ovaj test još nije dostupan, važno je obratiti pažnju na promjene u osjetu mirisa i okusa. Takve promjene možete primijetiti dok jedete doručak ili večeru, kod sebe ili svojih bližnjih.

Promjene u osjetima, poput gubitka mirisa ili okusa, mogu biti uzrokovane različitim stvarima: od prehlade ili gripe do alergija ili sinusitisa. Međutim, osjet njuha se vrati u normalu kroz nekoliko tjedana.

Brojni su pacijenti, međutim, koji su nakon preboljenog Covida trajno ostali bez osjeta njuha ili im je intenzitet njuha znatno smanjen.

I Covid ‘umiješao prste‘

“Nažalost za pacijente s trajnim deficitom osjeta njuha, ne postoje krajnji tretmani koji bi učinkovito obnovili funkciju. Brojni su tretmani istraženi posebno za postvirusnu disfunkciju njuha; međutim, trenutni dokazi podržavaju samo potencijalnu korist od terapije njušnim treningom” - komentirao je dr. Evan Reiter, direktor Centra za poremećaje njuha i okusa pri VCU Health.

image
/Shutterstock

On svakako preporučuje ovu terapiju koja ima, kako je rekao, “vrlo nizak rizik i nisku cijenu" i u osnovi kontrolirano uključuje mirisanje odabranih esencijalnih ulja, poput klinčića, eukaliptusa, ruže i limunske trave.

Iako se većina osjeta njuha i okusa nakon preboljenja COVID-19 poboljšala s vremenom ili se vratila u roku od jednog ili dva mjeseca, otprilike 33 posto oboljelih  izgubili su njuh dulje od dva mjeseca. Podaci studije centra pokazuju da je preko 45 posto ispitanika ukazalo na promjene u percepciji mirisa.

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. prosinac 2024 22:41