Kolesterol je vrsta masnoće koju tijelo proizvodi u jetri, a njegova uloga u organizmu je od suštinskog značaja. Pomaže u probavi, stvaranju novih ćelija, kao i u proizvodnji vitamina i hormona. Međutim, kada su njegove vrijednosti povišene, kolesterol može biti i te kako štetan. Visok kolesterol je, pored hipertenzije, jedan od glavnih uzročnika kardiovaskularnih oboljenja.
Pored loših navika u ishrani, kolesterol mogu podići i drugi faktori, poput dijabetesa, pretilosti, pušenja, nedostatka fizičke aktivnosti, pa čak i obiteljske predispozicije. Saznajte na koje sve načine ovo potencijalno izuzetno štetno stanje možete držati pod kontrolom.
Pojačajte fizičku aktivnost
Redovno vježbanje ne samo da poboljšava raspoloženje, već pomaže i u snižavanju lošeg LDL kolesterola i podizanju nivoa dobrog HDL. Hodanje, trčanje i vožnja bicikla su odlične aktivnosti koje pozitivno utječu na zdravlje srca.
Nedjeljna preporuka je najmanje 150 minuta umjerene fizičke aktivnosti. Ako niste navikli na trening, počnite postupno s 30 minuta šetnje svakog dana.
Smanjite unos zasićenih masti
Zasićene masti, prisutne u mesu, mliječnim proizvodima i prerađenoj hrani, doprinose povišenju kolesterola. Zbog toga je važno da se ograniči njihov unos i zamjene se zdravijim alternativama, poput maslinovog ulja umjesto masla, kao i nemasnim mesom umjesto masnog.
Po savjetu stručnjaka, zasićene masti ne bi trebale činiti više od 6% ukupnog dnevnog unosa kalorija. To znači da, ako unosite 2000 kalorija dnevno, zasićene masti ne bi trebalo preći količinu od 13 grama.
Uključite više voća i povrća u ishranu
Voće i povrće bogato je vlaknima koja pomažu u snižavanju nivoa kolesterola. Rastvorljiva vlakna, prisutna u voću poput jabuka i krušaka, kao i u povrću poput prokula i mrkve, efikasno pomažu organizmu u eliminaciji viška kolesterola.
Promjene u načinu ishrane i uvođenje redovne fizičke aktivnosti mogu značajno doprinijeti vašem zdravlju i pomoći u održavanju nivoa kolesterola u optimalnim granicama.